مقایسه ی خودروهای لوکس اروپایی، امری است که هم به تخصص ویژه دارد و هم به واقع یک پژوهش لذّت بخش است. نمی توان از محصولاتی با آخرین تکنولوژی روز دنیا سخن گفت و سرشار از ذوق نشد. به خصوص اگر دو طرف این مقایسه از برندهای اثبات شده و صاحب سبک در دنیای خودرو باشند، این لذّت صد چندان خواهد بود.

جدای از لذّتی که بدان اشاره شد، باید افزود که بررسی ویژگی های فنّی دو کراس اوور اصیل اروپایی که با هدف گذاری های بازار خودروهای لوکس مطابقت دارند، نیازمند دقّت بالایی است و لاجرم در سخن کوتاه نمی گنجد. امّا در حدّ این مقال می توان به برخی از خصوصیات فنّی این دو محصول آئودی و ولوو اشارات سریعی داشت.

مقایسه ی ولوو و آئودی گرچه یک مقایسه ی منطقی کاملاً اروپایی است. امّا با لحاظ نمودن برخی فاکتورهای حضور خودرو در ایران به نحوی محدود می شود.  مثلاً اینکه رقابت واردکننده ها تابعی از شرایط تعرفه های گمرکی است و این موضوع گریبان بسیاری از واردات بازار ایران را گرفته است، خاصّه محصولات لوکس اروپایی.

آئودی Q5

آئودی Q5

آئودی Q5 را پس از چندین سال بالاخره شرکت رامک خودرو به ایران وارد نمود. این خودرو از نسل شاسی بلند های بزرگ قامت است که البته بر پلتفرم A4 معروف آئودی ساخته شده است. 1845 کیلوگرم، حاصل ترکیب سیستم محرک و بسیاری از تجهیزات و امکانات دیگر با یک بدنه ی 4.62 متری با عرض 2 متر و ارتفاع 165 سانتی متر است.

پیشرانه ی آئودی کیو 5 از نوع 4 سیلندر 16 سوپاپه با 2 لیتر حجم است که از سیستم پاشش مستقیم و سوپر شارژر بهره می برد. این ترکیب آلمانی سبب شده تا قدرت موتور به 230 اسب بخار در 6200 دور در دقیقه برسد. همچنین گردش 4600 دور در دقیقه ای محور این موتور، سبب ایجاد گشتاور 350 نیوتون متر خواهد شد. این اعداد به وضوح خبر از غرِش و توان بسیار عالی برای موتور آئودی Q5 می دهند. برای استفاده از تمام این قدرت و نیز برای افزایش کارایی آئودی Q5 در جاده و خارج جاده می بایست از دو دیفرانسیل، برای تحرّک هر چهار چرخ 18 اینچی این خودرو بهره برد. در فاصله ی بین دیفرانسیل ها و موتور، یک جعبه دنده ی تمام اتوماتیک تیپ ترونیک با امکان تعویض و افزایش سرعت تا 8 دنده حضور دارد.

آئودی Q5

جالب توجّه این است که ترکیب این عناصر سبب شده تا کارایی آئودی Q5 عملکردی شبیه به یک سدان لوکس و حتّی یک خودروی اسپرت داشته باشد. حدّاکثر سرعت آئودی، 228 کیلومتر در ساعت ذکر شده و این شاسی بلند پهن پیکر آلمانی تنها در 6.9 ثانیه از سرعت 0 به 100 کیلومتر در ساعت خواهد رسید. برای رسیدن به این کارایی، موتور خودرو در هر 100 کیلومتر رانندگی شهری حدود 7.8 لیتر سوخت مصرف می نماید. میزان این مصرف در جاده کمتر و برابر 6.7 لیتر برای هر 100 کیلومتر است. با این اوصاف مصرف سوخت در سیکل ترکیبی شهر و بزرگراه برای آئودی Q5 معادل 7.5 لیتر عنوان شده که رقم قابل قبولی است و گویا به خوبی با استاندارد های آلایندگی اروپایی نیز مطابقت دارد. درجه ی استاندارد آلایندگی آئودی Q5 نیز یورو6 ذکر شده است.

در بحث هندلینگ عملکرد مطلوب آئودی Q5 مسحور کننده است. فرمان الکتریکی و سیستم فنر بندی نرم از عناصر ای اولیه ی این کیفیت مهندسی شده محسوب می شوند. ترمزهای ضدّ قفل، سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز و ترمز کمکی BA نیز به مدد این کنش نرم چرخ و موتور آئودی Q5 آمده است. در خصوص دیگر امکانات ایمنی آئودی Q5 که شایسته ی دریافت 5 ستاره از یورو ان کپ شناخته شده است، می توان به، سیستم کمک پارک به همراه دید عقب ، سنسور نور ، باران و گرد و خاک و نیز ایربگ های سرنشینان جلو ، ایربگ های جانبی و پرده ای اشاره نمود.

کیفیت های رفاهی آئودی Q5 نیز شامل سیستم ضد سرقت ، قفل مرکزی ، سیستم استارت دکمه ای ، سیستم هوشمند ورود به خودرو، سیستم تهویه مطبوع سه گانه با قابلیت تنظیم کیفیت هوا، صفحه نمایش اطلاعات ۶.۵ به همراه 8 بلندگو، صندلی های برقی سرنشینان جلو به همراه تنظیم گودی کمر و ارتفاع ، دارای حافظه صندلی ، صندلی های عقب تاشونده، سقف پانوراما، کروز کنترل، سیستم انتخاب وضعیت رانندگی و … خواهد بود.

قیمت آئودی Q5 در نمایندگی های رامک خودرو برابر 438 میلیون تومان است. در بازار آزاد نیز مدل های این خودرو با قیمت 395 تا 400 میلیون تومان مبادله شده است.

ولوو XC60

ولوو XC60

محصول سال 2008 کمپانی ولوو که تا کنون دو سری فیس لیفت و بهسازی را از سر گذرانده و 5 ستاره ی ایمنی موسسه ی استاندارد ایمنی یورو ان کپ، بر تن آن خوش نشسته است، خودرویی است که توسط افرا موتور و برای رقابت با بی ام و X3 و جدیداً آئودی Q5 وارد ایران شده است. این شاسی بلند کشیده قامت سوئدی از یک موتور 2 لیتری 4 سیلندر و 16 سوپاپه بهره می برد که دارای قدرت 240 اسب بخاری و گشتاور 320 نیوتون متری است.

ولوو XC60

جعبه دنده 6 سرعته خودکار ولوو XC60 در کنار این موتور قدرتمند، سرعت نهایی 235 کیلومتر در ساعت را برای این خودرو رقم زده است. و شتاب 0 تا صد کیلومتر در ساعت آن برابر 8.1 ثانیه است. بدنه ی ولوو XC60 نیز به اندازه ی آئودی Q5 سنگین و دارای وزن 1812 کیلوگرم است. مصرف سوخت ولوو XC60 در سیکل ترکیبی شهر و بزرگراه 8.1 لیتر است و استاندارد الایندگی آن مطابق استاندارد یورو 5 می باشد. از لحاظ ایمنی، همان 5 ستاره ی مؤسسه ی E-NCAP به ولوو XC60 نیز اعطا شده و این خودرو در بسیاری از امکانات رفاهی با آئودی Q5 برابری مقبولی را نشان می دهد.

قیمت ولوو XC60 شاسی بلند هم اکنون در بازار ایران برابر 220 میلیون تومان است. البته مبادلات بازار تأثیراتی برا این قیمت داشته و سطح آن را تا 200 میلیون تومان کاهش داده است. ضمن اینکه مدل های قدیمی تر XC60 حتّی به قیمت هایی نزدیک به 180 تا 190 میلیون تومان نیز خرید و فرو ش شده است.