در سال 1389 اگر شما یک چری یا ام وی ام x33 خریداری می کردید، فروشنده به شما نوید 3 سال خدمات پس از فروش و گارانتی را می  داد. قیمت بین 30 تا 35 میلیون تومانی این خودرو در آن زمان به همراه طیف گسترده ای از امکانات رفاهی و ایمنی همچون صندلی های با تنظیم برقی، کیسه ی هوای راننده و سرنشین جلو، ترمز ای بی اس، سانروف و استاندارد آلایندگی یورو 4 و یورو 5 به سرعت موجب اقبال عمومی فزاینده به این خودرو شد. خودرویی که با افزایش قیمت یکباره ی ارز در سال 1391، صعود قیمت نجومی را تجربه کرد و به قیمتی دو برابر قیمت مذکور رسید. این شاسی بلند جمع و جور، به نسبت سایر شاسی بلندهای بازار ایران مصرف سوخت کمتری داشت و در هر 100 کیلومتر 9.5 لیتر بنزین می سوزاند.

tigoo

پیشرانه ی دو لیتری این اتومبیل 1375 کیلوگرمی 139 اسب بخار تولید می کند و در 13 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می رسد و نهایتاً سقف سرعت 170 کیلومتر بر ساعت را ثبت می نماید. جعبه دنده ی دستی 5 سرعته در این خودرو البته بعدها با یک همزاد اتوماتیک نیز عرضه شد تا قدرت موتور را به دیفرانسیل این خودرو که در جایی میان دو چرخ جلویی قرار دارد، منتقل نماید.هم اکنون قیمت ام وی ام x33 برای آخرین مدل های تولیدی حدود 44 میلیون تومان است.

ام وی ام x33 جدید

خودروساز چینی برخلاف عادت معمول که عمدتاً در تغییر ظاهر محصولات موجود دستی بر آتش داشت، این بار علاوه بر تغییر چراغ های جلو و یک پارچه سازی لعاب چراغ های عقب (تماماً قرمز با نوار نئون) و نیز اضافه کردن ابروهای برجسته به قاب چراغ های مه شکن، تغییراتی در نمایشگرها و طراحی داخلی داده و سیستم انتقال قدرت را به صورت اتوماتیک 7 سرعته عرضه کرده است. تمام ویژگی های فنّی اعم از وزن، قدرت موتور، مصرف سوخت، استاندارد آلایندگی، حجم باک، تعداد سرنشین، حجم موتور، و حتّی مدت گارانتی این خودرو با مدل معمولی یکسان است. تغییر عمده اضافه شدن دو دنده به گیربکس و 15 کیلومتر بر ساعت بر سرعت نهایی (یعنی 185 کیلومتر بر ساعت) است. تولید این مدل از سال 1393 آغاز شد و در حال حاضر قیمت ام وی ام x33 جدید مدل 1395 معادل 59 میلیون تومان ارزیابی می شود.

ام وی ام  x33 s

75 میلیون تومان، برای محصولی که هیچ کدام از کیفیت های محوری و کارایی های آن در واقع تغییری نکرده و تنها به کمک حذف زوایا و تغییر جلوپنجره و سپر، مشکلات پیشین در طرّاحی آن جبران شده است، شاید قیمت رضایت بخشی نباشد. البته تغییر چشم گیر چراغ ها و آینه ها، غربیلک فرمان و نمایشگر های سینه ی و داشبورد، و ضمناً اضافه شدن رینگ های اسپرت و پرّه دار ممکن است قدری تحیّر حاصل از اوج گرفتن قیمت این خودرو نسبت به مدل قبلی را التیام ببخشد. همانطور که گفته شد قیمت ام وی ام x33 s در بازار فعلی ایران بین 72 تا 75 میلیون تومان متغیر است.

ام وی ام  x33 s اسپرت

مدل اس اسپرت نیز اگرچه در عنوان و قیمت تغییراتی را نشان می دهد، امّا حتی از لحاظ ظاهری نیز تغییر چندانی نکرده است. تبی به اسم توهّم تنوّع گویا بر بازار خودروی ایران حاکم است و تولیدکننده با استفاده از این تب عجیب، هزینه ی نوسازی خط تولید خود را از جیب مشتریان تأمین می نماید.

 قیمت ام وی ام x33 s اسپرت در نمایندگی ها حدود 78 میلین تومان برآورد شده. بالا بودن بی دلیل این قیمت عملاً شبیه به واکنشی است که بازار آزاد پس از گران شدن ارز نشان می دهد. تولیدکننده نه تنها تلاشی برای ثبات قیمت ها  در این بازار نکرده، بلکه از جهش های بی قاعده ی قیمت نیز استقبال و سوء استفاده می کند.

مدل های یاد شده همگی، اشکال مختلف یک SUV متوسط القامت است و شرکت تولید کننده در طی چند سال اخیر تنها نقش کمپانی ها و کارگاه های تیونینگ و فیس لیفت را در خصوص آن ایفا کرده است. به جز تغییر جعبه دنده از حالت دستی به مدل اتوماتیک، هیچ تحوّلی در تولید این محصول نبوده وتنها قیمت های فزاینده ی آن به اشکال مختلف توجیه شده است.

با این اوصاف بر طبق آمار ها، چری تیگو یا همان ام وی ام x33 جزو ده شاسی بلند برتر سال های 1395 و 1396 محسوب شده و کماکان مشتریانی از طیف های مختلف دارد. گرچه انتقاد از روند تولید و بهسازی آن بسیار است، امّا در مجموع می توان دید که مصرف کنندگان رضایت نسبی نسبت به آن حاصل کرده و در مقایسه با سایر چینی های بازار شاسی بلند، ام وی ام x33 شخصیت تثبیت شده تر و قابل احترام تری دارد.

قیمت ام وی ام X33 تابعی از قیمت ارز، تغییرات قابل پیش بینی ظاهری، اقبال مشتریان واقعی، عدم وجود تنوّع حقیقی در بازار، حضور واسطه ها و … است که البته در خصوص مدل های اخیر به راحتی قابل توجیه نیست. لیکن ره یافت دیگری نیز نمی توان یافت که تمام کیفیت های این مدل را عرضه کند و قیمت مناسبتری داشته باشد. مزیت دیگری که ام وی ام x33 نسبت به سایر شاسی بلند های چینی موجود دارد، سهولت تأمین قطعات و تعمیرگاه های در دسترس بیشتر است.

در نهایت باید گفت پلتفرم ام وی ام x33، استخوان بندی مناسبی دارد و به خوبی توانسته جایگاه خود را به عنوان شاسی بلند محبوب ایرانیان طبقه ی متوسط تثبیت نماید. به علاوه افت قیمت زیاد مدل های کارکرده که در خصوص مدل های چینی، کم کم به یک اصل تبدیل شده، روزنه ی امیدی برای کسانی است که می خواهند با یک قیمت ارزان از کیفیت های ام وی ام x33 بهره مند شوند.