مرسدس بنز و حضور همیشگی پر ابهّت آن در ایران چندان بحث جدیدی نیستند و به راحتی می توان از ابعاد مختلفی این حضور را مورد بررسی قرارداد. گرچه انتظار می رود که در عمده ی نظر سنجی ها شاهد تحسین و ابراز رضایت از محصولات بنز باشیم.

مشتری های ایرانی بنز به دو دلیل، از طبقات متوسط اقتصادی نیستند؛ اولاّ اینکه واردات محصولات بنز هیچ گاه و در هیچ برهه ای متمرکز بر خودروهای صرفاً کاربردی و شهری بنز نبوده و همواره لوکس ترین بنزها بوده اند که وارد مرزهای ایران شده اند. ثانیاً قیمت محصولات بنز در ایران هیچ گاه تابعی از بازار واقعی و یا کیفیت های معمول خودرو و مطالبات مشتریان نبوده است. بنز در ایران همیشه یک چهره ی تشریفاتی و لوکس داشته و جزو ابر ماشین ها در حوزه ی قیمت بوده است؛ قیمت را فروشنده تعیین کرده و مشتری هم صرفاً درجهت بالا بردن وجهه ی فوق لوکس کسب و کار و یا پرستیژ اجتماعی خود، چندان میل به چانه زنی نداشته است. فلذا قیمت های بنز در ایران عمدتاً تابع و همتراز قیمت های جهانی بوده و گاه فشار بالای تعرفه های گمرکی نیز بر آن احساس شده است.

بنز E200

بنز E200

شاید همین که یک خودروی حاضر در داخل مرزهای ایران، با پسوند فول آپشن معرّفی شده و برخوردار از سیستم های ایمنی فوق پیشرفته ای مثل پارک خودکار، سیستم هشدار نقطه ی کور، سیستم کنترل کشش و سامانه ی تنظیم پایداری آن هم در حد و اندازه ه ی مناسب برای کسب 5 ستاره از سازمان های استاندارد اروپایی باشد، برای توجیه یک قیمت چندصد میلیونی کافی باشد. لوکس بودن چنین محصولی نیز، در افزایش نسبی قیمت آن مؤثر است. اما نکته ی اصلی احتمالاً باز همان مسئله ی برند است که در ایران به شدّت تعیین کننده است. به ویژه زمانی که برندهای مختلفی برای مقابله با یک مرسدس بنز قلدر در ایران حاضر نباشند. قطعا این محصول میدان داری خواهد کرد. ظاهر بسیار شیک و رسمی خودرو، البته شائبه هایی را در خصوص قیمت بیشتر از 500 میلیون تومانی E200 ایجاد نموده است. لذا برشمردن آپشن ها و ویژگی های فنّی ممکن است در مستدل نمودن آن یاری کننده باشد.

بنز E200 به طور دقیق 1655 کیلو گرم وزن دارد. و این در حالی است که اکثر کارشناسان، استفاده از آلومینیوم را سبب کاهش وزن قابل توجه آن نسبت به مدل های پیشین عنوان نموده اند. موتور 2 لیتری 4 سیلندر بنز E200 توان تولید 184 اسب بخار قدرت را دارد و به یاری جعبه دنده اتوماتیک 7 سرعته در 7.9 ثانیه E200 را به سرعت 100 کیلومتر در ثانیه می رساند. 233 کیلومتر بر ساعت نیز برای حداکثر سرعت در بنز E200 عدد قابل قبولی است. این در حالی است که چنین کارایی قابل قبولی برای یک سدان بیش از 1.5 تنی با ابعاد E200 به طور متوسط تنها 6.1 لیتر در هر 100 کیلومتر سوخت می خواهد. لذا نیازی به یک باک بیش از 60 لیتری در مسافت های معمول بین شهری نیز نخواهد بود. این مقدار سوخت برای بنز E200 نیز بازدهی خوبی عرضه کرده به مدد استاندارد آلایندگی یورو 6 فقط 142 گرم دی اکسید کربن در هر کیلومتر وارد هوا خواهد نمود.

لیست بلند بالایی از امکانات رفاهی چند ستاره، سیستم های ایمنی مطابق با استاندارد های روز دنیا و تجهیزات الکترونیکی وجود دارد تا قیمت بنز E200 مدل 2016 را به 550 میلیون تومان در بازار ایران برساند.

بنزC200

بنزC200

کلاس C بنز در کل دنیا، همواره سطوح قابل قبولی از کیفیت، زیبایی، کارایی و فنّاوری را عرضه کرده است. بنز C200 هم یکی از آن محصولاتی است که از امتیاز این مقبولیت گسترده به نحو احسن برخوردار است. موتور  4 سیلندر 1800 سی سی با توان 184 اسب بخار و گشتاور 270 نیوتون متر، خودروی 1.5 تنی را در کمتر از 8 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر در ساعت می رساند. مصرف ترکیبی سوخت بنز c200 معادل 6.6 لیتر در هر صد کیلومتر است و این یعنی با یک بار پر کردن باک 67 لیتری می توانید مسافتی 1000 کیلومتری را به آسودگی و بدون نگرانی رانندگی کنید. این کارکرد بسیار مطلوب را البته استاندارد آلایندگی یورو 5 مشایعت نموده و خیال طبیعت دوستان را از بابت جدال انرژی با ذخایر زیستی آسوده می کند، چرا که بنز c200 در هر کیلومتر تنها 168 گرم دی اکسید کربن تولید می کند.

بدون شک ستاره های درخشان سطح امنیتی بنز c200 قابل بحث است. و البته برند آن نیز به تنهایی، بسیار عامل اطمینان بخشی است. ترمز های ضد قفل با ترکیبی از چند فنّاوری ASR / BAS PRE SAFE/ ESP/ HSA به همراه تعداد زیادی کیسه ی هوای محافظ سر و سینه و زانوی سرنشینان، در هنگان برخورد های احتمالی به اثبات این نشان های امنیتی مبادرت خواهند ورزید.

امکانات رفاهی بنز c200 نیز البته به فراخور وسعت انتظارات، بازه ی بسیار فراخی از سیستم های صوتی و تصویری، امکانات ناوبری، تجهیزات الکترونیکی، سیستم تهویه ی چند جهته ی مطبوع، سیستم هشدار دنده عقب، گرمکن صندلی های جلو، سیستم هشدار نقطه کور، سیستم کمکس ترمز اضطراری، کنترلر های روی غربیلک فرمان، کروز کنترل، سقف پانوراما، سنسور شیشه پاک کن حساس به رطوبت و … را شامل می شود.

این آپشن های پراکنده و پرستیژ سواری یک مرسدس آزمایش شده و پر ابهّت دلایلی هستند تا مشتریان متموّل بنز، در پرداخت قیمت های نه چندان پایین خودرو، گشاده دستی بیشتری به خرج دهند. چرا که سخن از یکی از چهار تا پنج برند برتر خودرویی جهان و یکی از محصولات بی نقص آن است. لذا به جا است که قیمت بنز C200 مدل 2015 تا حدّ  700 میلیون تومان رفته و حتّی از نوسانات لحظه ای قیمت ارز نیز متأثّر شود.