خرید خودرو امری چند وجهی و تابع فاکتورهای متعدد است که اندک اندک تبدیل به یک تخصص می شود. از آن جا که انتخاب خودروی مناسب، با توجه به بودجه و شرایط هر مصرف کننده ای به شکل خاصی صورت می گیرد، حتّی تلاش برای ضابطه مند نمودن اصول آن نیز چندان موفّق نخواهد بود. در این بین تنها راهی که همیشه به خوبی جواب گوی نیاز های یک خریدار مردّد و سردرگم است، مشاوره ی اهل فن و کسانی است که محصولات موجود در بازار را به خوبی می شناسند و با چم و خم کار و فراز و فرودهای بازار قیمت ها نیز آشنا هستند. البته با توجّه به اینکه حضور منافع و یا اولویت منافع نیز در میان است، در بسیاری از موارد پیدا نمودن یک مشاور خوب و متخصص نیز به مشکلاتی برخواهد خورد.

با تکیه بر این مقدّمه مشهود است که امر مشاوره ی خرید خودرو با چالش هایی روبرو است و نیاز به راهکار دارد. بدون هیچ مقدّمه ای می توان نقش مطبوعات و رسانه ها را در این راه سازنده و یاریگر دانست. از جمله ی کمک هایی که این دو نهاد می توانند به مشکلات موجود در باب مشاوره ی خرید خودرو بنمایند، کسب و انتشار اطّلاعات دقیق و مطابق با جریانات روزمرّه ی بازار است. بدین شیوه مخاطبینی که به طور مرتّب پیگیر اخبار مرتبط به بازار خودرو از طریق این رسانه های جمعی باشند، تا حدود زیادی از جزئیات آگاهی می یابند و می توانند تصمیمات و عملکرد خود در بازار را بر این آگاهی های به روز مبتنی سازند.

در سوی دیگر ابزارهای اطلاع رسانی وابسته به تولیدکنندگان قراردارند. این دسته از ابزارها نیز، گرچه تا حدودی آمیخته به تبلیغات و تشویق مشتری هستند، لیکن قانوناً ملزم به ارائه ی اطّلاعات حقیقی درباره محصولات خود می باشند و مصرف کننده می تواند برای کسب اطلاع از ویژگی ها، کارایی، کیفیت و خصوصاً قیمت های دقیق هر محصول، به سایت های اختصاصی تولیدکنندگان و یا اخبار منتشره از سوی آنها استناد نماید.

در خصوص بازار اتومبیل، امّا تمام این مبادی اطلاعاتی و مسیرهای کسب آگاهی، عمدتاً حاوی اطلاعات کلّی و در برخی موارد مکرّری هستند که تا حدّ کمی پاسخگوی وسواس های یک خریدار ماشین است. اطلاع از بازه ی قیمت های یک مارک مشخّص، یا اشاره به آمارهای کلّی سازمان های نظارتی درد چندانی از این تردیدها دوا نمی کند. لذا باز هم می توان احساس کرد که منابع اطلاعاتی دقیقتری مورد نیاز است.

هم اکنون در این خصوص سایتها و پایگاه های اینترنتی بخش زیادی از مسئولیت ها را به دوش کشیده و پاسخگوی بسیاری از پرسش ها شده اند. در این نوشتار به معرفی تعدادی از سایتهای معتبر داخلی در این خصوص می پردازیم؛

باما

این سایت که عنوان موتور جستجوگر خودرو را برای خود انتخاب نموده است،  در واقع پربازدیدترین سایت آگهی خودرو محسوب می شود. لیست قیمت ارائه شده در این سایت تنها مربوط به خودروهای صفر کیلومتر است و قیمت های ارائه شده برای انواع خودروی دست دوم در این سایت منوط به عدد وارد شده برای هر آگهی است. در نتیجه کاربران برای دستیابی به قیمت انواع خودروی دست دوم در این سایت ناگزیر به بررسی آگهی های متعدد و در نهایت دستیابی به برآوردی نسبی از قیمت خودرو هستند که این امر حتی برای کاربران حرفه ای حوزه خودرو امری مشکل است.

سایت خودرو

ماهیت اصلی سایت خودرو ارائه اطلاعات در خصوص ویژگی های انواع خودروهای موجود در بازار ایران است اما چندسالی است که این سایت نیز به واسطه ارائه قیمت برای خودروهای صفر کیلومتر و بعضا دست دوم در لیست سایتهای مورد استفاده کاربران برای آگاهی از قیمت روز خودروها قرارگرفته است.

سایت وان کار

سایت وان کار نیز اگرچه فعالیت نسبتا خوبی در زمینه آگهی خودرو دارد اما در این زمینه بسیار محدودتر از سایت باما عمل نموده است. لیست قیمت خودرو در این سایت نیز برای خودروهایی ارائه می شود که صفرکیلومتر هستند یا یک سال از تولید آنها گذشته است.

همراه مکانیک -مرکز تخصصی خدمات خودرو

چنانچه از عنوان این سایت بر می آید، این سایت صرفاً یک سایت اطّلاع رسانی مستقل نیست. بلکه بازوی اطلاع رسانی یک مرکز مطالعات و خدمات تخصصی در بازار خودرو به نام مؤسسه ی همراه مکانیک است. این که یک مؤسسه ی خدماتی توانسته به موازات پیگیری امور فنّی و تخصصی خود، تا بدین حد نیز در امر اطلاع رسانی گام های موفِقی بردارد، بسیار شایان توجّه است. در واقع همراه مکانیک با برخورداری از توان فنّی و علمی شایسته ی خود توانسته مجموعه ی قابل قبولی نیز از دانش و دیتا را در قالب سایت اینترنتی همراه مکانیک به محضر مخاطبین خود عرضه کند و در این خصوص، به وضوح با بسیاری از سایت های تخصصی موازنه ی قوا نموده و حتّی از لحاظ خدمات پیشی بگیرد.

همراه مکانیک

از مهمترین رسالت های همراه مکانیک پاسخگویی به دغدغه ی قیمت روز خودرو با توجه به کارایی فنّی کیفیت ساخت و میزان کارکرد است. بنابراین مهمترین مزیت سایت همراه مکانیک در مقایسه با سایت های مذکور ارائه قیمت خودروی دست دوم در کنار قیمت روز انواع ماشین است. نکته ای که در بسیاری از سایت های ارائه دهنده قیمت خودرو مغفول باقی مانده است. برای محاسبه قیمت خودرو در همراه مکانیک گزینه های مختلفی همچون، برند، سال تولید، مدل، تنوع مدل، کارکرد، رنگ، امکانات و آپشن ها، گزینه ی احتمالی تعویض و یا تعمیر قطعات، رنگ شدگی جزئی و یا کلّی بدنه و… در نظر گرفته می شوند.

علاوه بر این قیمت نهایی ارائه شده در سایت همراه مکانیک بر اساس معاملات صورت گرفته در بازار خرید و فروش خودرو محاسبه می شود نه صرف قیمت ارائه شده در آگهی های خودرو. در همراه مکانیک، علاوه بر قیمت گذاری خودرو، اموری چون فروش خودرو، خرید خودروی کارشناسی شده و دست دوم و کارشناسی فنّی و بدنه خودرو انجام می پذیرد و پایگاه اینترنتی همراه مکانیک نیز به آدرس www.hamrah-mechanic.com، شیوه ی دسترسی آسان به همه ی این خدمات را به مراجعه کنندگان معرفی می نماید.