افراد پابلو اسکوبار

جان هایرو ولاسکوئس سردسته آدم کش ها در باند پابلو اسکوبار در 57 سالگی درگذشت!

فکر می کنم همه شما با پابلو اسکوبار آشنایی داشته باشید، او یکی از معروف ترین و بزرگترین قاچاقچیان کوکائین جهان محسوب می شود. آقای ولاسکوئس که در سال‌های اخیر صدها نفر از مردم را به خاطر پابلو اسکوبار به قتل رسانده بود، در پیرامون خاطرات فعالیت‌های تبهکارانه خود، در سال های آخر عمرش برای خود کسب و کاری راه انداخته بود.

جان هایرو ولاسکوئس، عضو سابق کارتل مدلین، شبکه تأمین ‌کننده و قاچاق مواد مخدر در شهر مدئین کلمبیا که به نمایندگی از سوی لرد پابلو اسکوبار، مرتکب قتل صدها قتل شده بود، در روز ششم فوریه در “بوگوتا، کلمبیا” در سن 57 سالگی جان خود را از دست داد.

مرگ وی توسط سازمان مجازات ملی و زندان کلمبیا اعلام شد. وی که در سال ۲۰۱۸ به اتهام زورگیری و اخاذی زندانی شده‌ بود، از روز ۳۱ دسامبر به خاطر سرطان معده در بیمارستان بستری شده بود.

آقای ولاسکوئس گفته بود كه بیش از 300 نفر را به قتل رسانده و در كشتار 3000 نفر دیگر نیز دست داشته است، روایتی كه هرگز تأیید نشده است.

وی در مستندی که در سال 2017 در شبکه تلویزیونی روسیه پخش شد، گفت: “من یک قاتل حرفه‌ ای هستم که به خاطر پول افراد زیادی را کشته ام، دلیل دیگر کشتن این افراد توسط من، عشق و احترامی است که برای پابلو اسکوبار قائل بودم.”

وی قبل از آخرین حکم خود، ۲۲ سال از عمر خود را به جرم توطئه قتل یک نامزد ریاست‌ جمهوری در کلمبیا در سال ۱۹۸۹، در زندان گذرانده بود. پس از آزادی مشروط در سال 2014، او با انتشار ده ها فیلم در کانال YouTube خود به نام Popeye Arrepentido که بیش از ۱.۲ میلیون دنبال کننده داشت، به شهرت رسید.

فعالیت های او به همین جا ختم نمی شود و علاوه بر این، فیلمی درباره زندگی خود کارگردانی کرد و دو کتاب هم نوشت. در برخی از فیلم ها او به محل دفن کسانی که کشته بود، سر می زد و نحوه قتل آنها را بازگو می کرد. برای بستگان قربانیان و مقامات، شهرت آقای ولاسکوئس مانند یک سیلی بود که به صورتشان می خورد. آن ها می‌گفتند که مردم نباید فراموش کنند که آقای ولاسکوئس یک قاتل بی عاطفه بوده ‌است که پشیمانی کمی از خود نشان داده‌است.

برخی از نزدیکان آقای اسکوبار تبلیغات شخصی آقای ولاسکوئس را به چالش کشیده اند. روبرتو اسكوبار، برادر پابلو اسکوبار، این ادعا كه آقای ولاسکوئس دست راست پابلو بوده را انكار كرد. روبرتو در جایی گفته بود: “این بزرگترین دروغی است که او می گوید.”

آقای ولاسکوئس از خانواده قربانیان خود طلب بخشش كرد و اصرار داشت به آن ها بفهماند كه او تغییر كرده است.

مجموعه “Surviving Escobar” یکی از کتاب های معروف او است. آقای ولاسکوئس در سال 2016 با اشاره به فیلم ها و دومین كار حرفه ای خود به نیویورك تایمز گفت: “من با این کار نمی خواهم از داستان زندگی ام درامد زایی کنم، بلكه فقط می خواهم داستان ها و اتفاقاتی است كه رخ داده است را بازگو کنم.”

جان هایرو ولاسکوئس در 15 آوریل 1962 در یارومال، 50 مایلی مدلین، در شمال کلمبیا متولد شد. او آرزو داشت افسر پلیس شود و به نیروی دریایی کلمبیا پیوست، زیرا به گفته وی، او از کودکی عاشق سلاح گرم بوده است.

در نیروی دریایی بود که به خاطر قدرت بی نظیرش، لقب پوپ ای (Popeye) را به دست آورد. او در سال 2017 به شبکه تلویزیونی روسیه گفت که به این دلیل که نیروی دریایی فقط قایق های چوبی قدیمی داشته و هیچ کشتی جنگی نداشته است از نیروی دریایی استعفا داده است.”

او از حدود 17 سالگی شروع به کار برای آقای اسکوبار کرد و از آقای اسکوبار با عنوان یک نابغه شیطانی یاد کرده است. او گفته که به دستور آقای اسكوبار، روزنامه نگاران، قضات، سیاستمداران و … را می دزدید، شکنجه می داد و در نهایت به قتل می رساند.

آقای ولاسکوئس آدم ربایی آندرس پاسترانا آرانگو که بعداً رئیس جمهور شد را در سال 1988 قتل لوئیس کارلوس گالان نامزد انتخابات ریاست جمهوری را در سال 1990 ترتیب داده است. او اندكی بعد در اكتبر 1992 خود را به پلیس تسلیم كرد و به جرم قتل به 30 سال زندان محکوم شد. آقای اسكوبار هم 16 ماه بعد از این قضیه، در ماجرای تیراندازی در پشت بام مدلین، كه توسط 500 افسر پلیس و سرباز محاصره شده بود، كشته شد.

همچنین بخوانید: پابلو اسکوبار یا ال‌چاپو؛ کدامیک خلاف‌کارترند؟

نظر خود را بیان کنید