نامگذاری روز و شب های دهه محرم 1401، روز و شب های محرم به نام کیست؟

نامگذاری روز و شب های محرم رسمی است که برای احترام به شهدای کربلا انجام شده است. در این مقاله خواهیم گفت روز و شب‌ های محرم به نام کیست؟


نامگذاری روز و شب های دهه محرم 1402

نامگذاری روز و شب های دهه محرم 1401 رسمی است که سابقه آن به سال‌ها قبل برمی‌گردد. طبق گفته مورخان می‌تواند توسط مداحان و ذاکران اهل بیت دوران صفویه صورت گرفته باشد. علت این انتخاب گرامیداشت شهدا و حماسه‌سازان این واقعه تاریخی است. معانی نام‌های های منتخب برای هر روز، خصوصیات هر یکی از این بزرگان را بیان می‌کند. البته نامگذاری روز و شب های دهه محرم به معنای شهادت این شخصیت‌ها در آن روز نیست.


روز و شب های محرم به نام کیست؟

شب اول محرم به نام کیست

مسلم بن عقیل

مسلم اولین شهید واقعه کربلاست. در واقع او پیش از حادثه کربلا به شهادت رسید. او به درخواست امام حسین (ع) راهی کربلا شد تا مردم را به بیعت با امام حسین دعوت کند. اما مسلم در کربلا شهید شد و پیش از آنکه این خبر به امام حسین (ع) برسد، ایشان به سمت کربلا حرکت کردند. مسلم پسر عموی امام حسین (ع) و از فدائیان و دلباختگان این حضرت بود که تا آخرین لحظه عمر خود دست از این عشق برنداشت. به همین دلیل اولین شب محرم به مسلم نامگذاری شد.


شب دوم محرم به نام کیست؟

 ورود امام حسین علیه السلام به سرزمین کربلا

دومین روز محرم روزی است که امام حسین علیه السلام به همراه خانواده و لشکر خود که شامل 72 تن از یاران ایشان بوده به کربلا وارد شدند. در مقابل ایشان سپاه دشمن با هزار سرباز بود. به همین علت است که روز دوم محرم، ورود امام حسین (ع) به کربلا نام گرفت.


شب سوم محرم به نام کیست؟

  حضرت رقیه (س)

رقیه (س) دختر سه ساله امام حسین (ع) است که در این سفر همراهشان بود. شهادت حضرت رقیه در سوم محرم اتفاق نیفتاده است و در سوم ماه صفر در حالیکه به اسیری در شام برده شدند، به علت مصائب وارد شده در طول جنگ و سفر رخ داده است. علت انتخاب سوم محرم به نام حضرت رقیه یادآوری مظلومیت او بوده است.


شب چهارم محرم به نام کیست؟

حضرت حر (ع) و حضرت زینب (س)

چهارمین شب از عزاداری‌های محرم به حضرت حر (ع) که از بزرگترین مدافعان امام حسین بوده است نامگذاری شده است. این شب همچنین به حضرت زینب (س) نیز منسوب است. حر که یک شبه متحول شد و به سپاه سید الشهدا پیوست در حکایت های تاریخی و دینی به نماد توبه و حقیقت‌جویی شناخته می‌شود. حضرت زینب نیز از چهر‌های موثر در ماندگار کردن این واقعه هستند. ایشان بودند که اخبار حوادث کربلا و جنایات یزید را به گوش مسلمین رساندند.

همچنین بخوانید: اعمال شب و روز عاشورا در مفاتیح الجنان [نماز، دعا و صلوات]

شب پنجم محرم به نام کیست؟

 حبیب بن مظاهر، حضرت زهیر(ع) و …

زهیر یکی از فرماندهان شجاع لشکر امام حسین (ع) بود که چند روز پیش از واقعه کربلا به ایشان ملحق شد. او جنگجویی دلیر بود که تعدادی از سپاهیان دشمن را کشت و سرانجام توسط مهاجر بن اوس و کثیر بن عبدالله شهید شد.

حبیب بن مظاهر پس از آنکه از خیانت کوفیان به فرزندان پیامبر با خبر شدن در سن 75 سالگی خود را به ایشان رساند و در رکاب حضرت به شهادت رسید.

شب ششم محرم به نام کیست؟


شب ششم محرم به نام کیست؟

حضرت قاسم (ع)

حضرت قاسم فرزند نوجوان امام حسن مجتبی (ع) است که در روز عاشورا توسط سپاه شمر به شهادت رسید. شب عاشورا امام حسین در وداع با یاران خود فرمودند فردا همگی شما به شهادت خواهید رسید، حضرت قاسم از ایشان پرسیدند آیا من هم شهید می‌شوم؟ حضرت از قاسم نوجوان پرسید در نظر تو مرگ چگونه است؟ او پاسخ داد ” اَحْلی مِنَ العَسَل” یعنی از مرگ شیرین تر است. حضرت قاسم به سیمای خوب تشبیه می‌شود و ایشان که در روز عاشورا به سن بلوغ نرسیده بود پس از کسب اجازه از عموی خود اباعبدالله (ع) به میدان جنگ رفت و پس از نبرد با دشمنان به شهادت رسید.

همچنین بخوانید: کد آهنگ پیشواز ایرانسل محمود کریمی ماه محرم

شب هفتم محرم به نام کیست؟


شب هفتم محرم به نام کیست؟

حضرت علی اصغر (ع)

حضرت علی اصغر (ع) شیرخواره 6 ماهه امام حسین (ع) بود که در روز عاشورا توسط تیری که از کمان حرمله رها شد به شهادت رسید. شهادت او درست زمانی بود که امام حسین قبل پیش از رفتن به میدان نبرد قصد به آغوش کشیدن و وداع آخر با او را داشت. هر ساله در اولین جمعه از ماه محرم به یاد کوچکترین شهید کربلا بزرگداشتی با حضور مادران و نوزادان برگزار می‌شود.


شب هشتم محرم به نام کیست؟

حضرت علی اکبر (ع)

حضرت علی اکبر (ع) فرزند ارشد امام حسین (ع) و اولین کسی از قبیله بنی هاشم بود که در روز عاشورا به شهادت رسید. او را که سرور جوانان بهشتی می‌نامند از نظر چهره، ظاهر و اخلاق به حضرت محمد (ص) تشبیه کرده‌اند. روز شهادت ایشان به نام روز جوان انتخاب شده است.

شب نهم محرم به نام کیست؟


شب نهم محرم به نام کیست؟

حضرت ابولفضل العباس (ع)

روز نهم محرم که تاسوعا گفته می‌شود به نام حضرت ابولفضل العباس (ع) بزرگترین یاور امام حسین (ع) نامگذاری شده است. حضرت عباس (ع) پرچم دار سپاه امام حسین و شجاع ترین فرد به لشکریان ایشان بود. این حضرت زمانی که برای آوردن آب به کناره رودخانه فرات رفته بود به شهادت رسید. شهادت ایشان در حالی بود که با وجود دسترسی به آب، به یاد لب‌های تشنه سرور خود، از نوشیدن امتناع کرد.


شب دهم محرم به نام کیست؟

امام حسین (ع)

امام حسین (ع)، الگوی آزادگی، شجاعت، ایثار، بردباری و پایداری است که به دعوت مردم کوفه راهی سرزمین کربلا شد، اما کوفیان راه را بر ایشان بستند و پس از ظلم فراوان او را در روز دهم محرم سال 61 هجی قمری به شهادت رساندند. هدف امام حسین (ع) از این قیام امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح امت پیامبر (ص) بود و رضایت به بیعت با یزید نداد تا دین جد خود را زنده نگه دارد.

همچنین بخوانید: متن تسلیت عاشورای حسینی

سخن آخر

در این پست از آلامتو به موضوع نامگذاری روز و شب های دهه محرم 1402، روز و شب های محرم به نام کیست؟ پرداختیم. همانطور که گفتیم این نامگذاری ها برای یادآوری و گرامیداشت رشادت ها و همچنین مظلومیت این بزرگان است. اهمیت این رویداد بزرگ است که اسلام را زنده نگه و بسیار مهم است که ما نیز آن را به نسل های بعد انتقال دهیم.


نظر خود را بیان کنید