چگونه کد پستی را پیدا کنیم؟

چگونه کد پستی را پیدا کنیم؟

در دنیای امروز به دلیل افزایش خدمات آنلاین و استفاده از آنها کد پستی اهمیت یافته است. برای مثال امروزه کمتر مشاهده می شود که شخصی خرید اینترنتی نکرده باشد. یا در حالی که امروزه اکثر افراد به دنبال کد بورسی یا باز کردن یک حساب بانکی در صرافی های ارز دیجیتال هستند کد پستی اهمیت یافته است. شاید تا قبل از این حتی برخی از افراد اقدامی برای گرفتن کد پستی نکرده باشند. در ادامه این پست از آلامتو روش ساده دریافت کد پستی و پیدا کردن کد پستی را بخوانید.


کد پستی چیست؟

کدپستی عددی 10 رقمی‌ است که 5 رقم اول نشانگر گشت پستی (مشخصه شهر مقصد) و 5 رقم دوم بیانگر کد توزیع (مشخصه مکانی مقصد) است. در ایران به دلیل تشابه ظاهری از اعداد 0 و 2  به ترتیب با اعداد 5 و 3 در 5 رقم اول کدپستی استفاده نمی شود اما 5 رقم دوم کد پستی می‌تواند حاوی 0 و 2 باشد. کدپستی روی بسته های ارسالی دقیقا مکان جغرافیایی را نشان می دهد. پنج رقم اول محدوده جغرافیایی را مشخص می نماید ، رقم ششم ردیف ساختمان را در محدوده جغرافیایی نشان می دهد و چهار رقم آخر شماره شناسایی مکان مورد نظر در ساختمان را مشخص می کند.


اهمیت کد پستی چیست؟

در گذشته استفاده از کد پستی 5 رقمی سبب ایجاد مشکلاتی برای مردم و سازمان ها می شده است. به این دلیل که 5 رقم کد پستی برای نشان دادن مبدا و مقصد جهت ارسال بسته پستی کافی نبوده است. اهمیت کد پستی زمانی مشخص می شود که می خواهیم بسته یا مرسوله ای را بفرستیم و یا اینکه می خواهیم بسته یا مرسوله ای را از یک مبدا دور دریافت نماییم. این مسئله که همه سازمان ها و شرکت ها و نهاد ها برای خود دارای آدرس و پلاک هستند باعث شده بود پیدا کردن مقصد دقیق بسته ارسالی سخت باشد. به همین سبب دولت و مجلس شورای اسلامی طرحی با عنوان کد ملی ۱۰ رقمی تخصیص و در دستور کار خود قرار داد. دولت بین سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۵ شروع به آمارگیری و گردآوری اطلاعات کرده و از سال ۱۳۷۵ به بعد نیز اقدام به اعلام کدهای پستی ۱۰ رقمی برای تمام خانوارها و اماکن کرد.


پیدا کردن کد پستی از طریق قبوض

اولین راه و ساده ترین روش برای یافتن کد پستی برای کسانی که به خوبی با صفحات وب آشنایی ندارند رجوع به قبوض آب،برق و یا گاز است. در قسمت نشانی منزل کد پستی به طور معمول وجود دارد. ممکن است شما به دلیل کاهش شیوع بیماری کرنا و مراقبت از خود و حفاظت از محیط زیست دریافت قبوض خود را به صورت پیامکی کرده باشید که در این صورت باید برای دریافت کد پستی از طریق روش های دیجیتالی اقدام کنید.

پیدا کردن کد پستی از طریق قبوض


پیدا کردن کد پستی از طریق اینترنت

استفاده از اینترنت یکی از شیوه های ساده برای یافتن کد پستی است. برای اینکار کافیست به درگاه خدمات الکترونیک GNAF شرکت ملی پست مراجه نمایید، سپس بر روی گزینه یافتن کد پستی کلیک کنید، این گزینه در قسمت بالا سمت چپ صفحه اول قرار گرفته است. با کلیلک بر روی این گزینه و طی کردن مراحل آن می توانید به راحتی کد پستی خود را دریافت کنید. البته یافتن کد پستی از طریق اینترنت و درگاه شرکت ملی پست به دو روش انجام می شود. روش دوم را نیز توضیح خواهیم داد. در روش دوم باید بر اساس آدرس و نشانی منزل اقدام کنید و کد پستی خود را دریافت نمایید. در مرحله اول در نوار قرار داده شده در درگاه گزینه آدرس را انتخاب نمایید سپس ابتدا شهر،شهرستان و روستای خود را پیدا کنید ،سپس محله و پس از آن کوچه و پلاک خود را بیابید. در صورتی که منزل شما آپارتمانی باشد تمامی واحد ها به صورت تفکیک شده برای شما در جدول قرار داده می شود که باید از روی آن واحد خودتان را انتخاب نمایید. سپس می توانید کد پستی خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که این روش بدون نیاز به هیچ گونه احراز هویتی است و می توان گفت راحت ترین شیوه برای دریافت کد پستی است که می توان از آن استفاده کرد. امروزه با شیوع بیماری کرونا و افزایش ترافیک ترجیح بیشتر افراد این است که کار های اداری خود را در منزل انجام دهند، بنابراین می توان گفت این روش، یک روش غیر حضوری و آسان برای دریافت کد پستی است.

مرحله اول : 

پیدا کردن کد پستی از طریق اینترنت 

 

مرحله دوم : 

پیدا کردن کد پستی از طریق اینترنت 


پیدا کردن کد پستی از روی نقشه

شما می توانید هم اکنون کد پستی خود را از طریق گزینه نقشه که در درگاه شرکت پست ملی وجو دارد دریافت نمایید. ابتدا نقشه را باز کنید ،شهر و محل زندگیتان را مشخص کنید روی نقشه و پس از آن می توانید با وارد کردن کد امنیتی جزئیات آپارتمان ها و واحد ها را مشاهده نمایید و در انتها با انتخاب واحد سکونت خود کد پستی خود را از درگاه شرکت ملی پست دریافت نمایید. می توانید کد پستی قرار داده شده در سایت را کپی نمایید و در هر کجا که می خواهید ذخیره کنید و استفاده نمایید.

پیدا کردن کد پستی از روی نقشه 


پیدا کردن کد پستی از شماره تلفن و پیامک

استفاده از این روش پیش از این امکان پذیر بود. به این صورت که برای دریافت کد پستی کافی بود شماره تلفن ثابت محل سکونت را به شماره 7087 ارسار نمایید و سپس کد پستی را دریافت میکردید. اما هم اکنون این روش غیر فعال است و غیر قابل دسترسی است. همچنین تا پیش از این سرشماره ای مشخص وجود داشت برای کسانی که با آن تماس بگیرند و کد پستی خود را دریافت نمایند. اما در حال حاضر این روش نیز از دسترس خارج شده است.


پیدا کردن کد پستی با مراجعه حضوری

روش مراجعه حضوری یکی دیگر از روش های دریافت کدپستی است. برای انجام این روش کافی است به دفاتر خدمات پستی در شهر خود مراجعه نمایید تا بتوانید با پرداخت هزینه کم کد پستی خود را دریافت نمایید. براساس آخرین تعرفه اعلام شده از سوی شرکت پست در اسفند 1400، ارائه اطلات کد پستی 2730 تومان هزینه دارد. صدور گواهی کدپستی نیز با شرایط مختلفی ارائه شده و هزینه آن بین 2080 تومان تا 14هزار و300 تومان است.


نظر خود را بیان کنید