عمل تغییر جنسیت چگونه انجام میشود (برای مردها و زن ها) و مراحل آن چیست؟

عمل تغییر جنسیت مرد به زن و زن به مرد چگونه انجام می‌شود؟

عمل تغییر جنسیت چگونه انجام میشود

عمل تغییر جنسیت می‌تواند بسیار سوال برانگیز باشد. در این مقاله شرح می‌دهیم عمل تغییر جنسیت چگونه انجام میشود (برای مردها و زن ها) و مراحل آن چیست. تا انتهای مطلب با ما باشید.

عمل تغییر جنسیت چگونه انجام میشود (برای مردها و زن ها)

عمل تغییر جنسیت موضوعی است که در دهه اخیر به طور گسترده‌تری مورد بحث و بررسی بوده است. تشخیص اختلال هویت جنسی یا نارسایی جنسی و توصیه نامه از طرف درمانگر به فرد این امکان را می‌دهد که هورمون درمانی را با پزشک شروع کند. معمولاً یک دوره زندگی عمومی به عنوان عضوی از جنس مخالف و در نهایت جراحی برای تغییر اندام تناسلی و سایر اعضای بدن دنبال می شود. در این مقاله به روند و مراحل مختلف عمل جراحی تغییر جنسیت در زن و مرد می‌پردازم.

عمل تغییر جنسیت مرد به زن چگونه انجام می‌شود؟

عمل تغییر جنسیت مرد به زن برای بیمارانی است که به دنبال کسب ویژگی‌های زنانه هستند. این روش ها معمولاً به عنوان MTF نامیده می‌شوند و شامل موارد زیر هستند:

  • تقویت سینه و افزایش حجم آن
  • جراحی زنانه سازی صورت
  • ارکیکتومی
  • واژینوپلاستی
  • زنانه شدن صدا

تقویت سینه (بزرگ کردن سینه)

بزرگ کردن سینه یک روش رایج برای بیمارانی است که عمل تغییر جنسیت مرد به زن را انجام می‌دهند. این شامل یک جراحی است که ایمپلنت‌های سینه را با پیوند چربی در قفسه سینه قرار می دهند. این روش معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می دهند.

جراحان از انواع ایمپلنت‌ها برای کمک به ایجاد قفسه سینه ایده آل شما استفاده می‌کنند. در قرار ملاقات مشاوره جراحی، جراح همه گزینه ها را بررسی می‌کند. ما می خواهیم بهترین نتیجه ممکن را به شما ارائه دهیم.

جراحی زنانگی صورت

جراحی‌های زنانه سازی صورت شامل روش‌های مختلفی است. از جمله این موارد می‌توان به تغییر شکل استخوان پیشانی و ابرو، کانتورینگ فک و چانه، تغییر شکل بینی (رینوپلاستی)، ارتقای خط مو و خط اصلاح اشاره کرد. جراحی زنانه سازی صورت را تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد. اکثر افراد یک شب را بعد از عمل در بیمارستان می گذرانند. باید انتظار داشته باشید که ظرف چند هفته بهبود پیدا کنند.

ارکیکتومی (Orchiectomy)

ارکیکتومی شامل برداشتن بیضه است. تمام بافت ها و قسمت‌های دیگر اندام تناسلی باقی می‌مانند. می توان این روش را تحت بیهوشی عمومی یا موضعی انجام داد. ارکیکتومی برای بیمارانی که از طریق روش MTF یا به دنبال حذف تولید تستوسترون بدون انجام بازسازی کامل دستگاه تناسلی هستند، مناسب است. این یک روش سرپایی است، به این معنی که پس از جراحی بستری در بیمارستان وجود ندارد. اکثر افراد ظرف چند هفته بهبود می یابند.

واژینوپلاستی (Vaginoplasty)

واژینوپلاستی شامل ایجاد واژن، کلیتوریس، لابیا بزرگ و لابیا مینور با استفاده از بافت تناسلی موجود است. جراحان از تکنیک وارونگی آلت تناسلی استفاده می‌کنند. این روش هم برای افرادی که در گذشته ارکیکتومی نکرده اند و هم برای افرادی که در گذشته ارکیکتومی کرده اند موثر است. برداشتن بیضه‌ها به عنوان بخشی از واژینوپلاستی ضروری است.

واژینوپلاستی را با بیهوشی عمومی انجام می‌دهیم. اکثر افراد پس از جراحی سه روز کامل را در بیمارستان می گذرانند. بهبودی پس از واژینوپلاستی ممکن است تا سه ماه طول بکشد و نیاز به مراقبت‌های شدید پس از عمل دارد. اکثر مردم هفت تا ده روز اول بعد از عمل را در رختخواب می گذرانند و فقط برای رفتن به دستشویی از رختخواب خارج می شوند. داشتن فردی که بتواند بعد از جراحی به شما کمک کند و همچنین حفظ حریم خصوصی شما برای مراقبت بسیار مهم است. شما همچنین به حریم خصوصی نیاز دارید تا هر روز گسترش یابد. اتساع شامل قرار دادن یک گشاد کننده طبی در واژن برای جلوگیری از بسته شدن آن است. این روند می تواند دردناک و کثیف باشد.

ایجاد واژن خود روان کننده یک چالش بوده است. در این روش نیاز به استفاده از پوشش صفاقی است. این بافت همیشه رطوبت ترشح می کند، اما با تحریک جنسی، تولید را افزایش نمی دهد. پوشش صفاقی بدون مو و صورتی است. در حالی که واژینوپلاستی صفاقی رطوبت را تامین می کند، خود روان کننده نیست. بیماران همچنان باید از روان کننده‌های مبتنی بر آب برای مقاربت و اتساع استفاده کنند. این روش می تواند برای بیمارانی که برای واژینوپلاستی معکوس آلت تناسلی سنتی مناسب نیستند، کارساز باشد.

جراحی زنانه سازی صدا

با استفاده از تکنیکی به نام گلوتوپلاستی Wendler، جراحان می توانند طول تارهای صوتی را کوتاه کنند تا صدا را به گام بالاتر تغییر دهند. تیم گوش و حلق و بینی این کار را با قرار دادن یک تار روی بخشی از تارهای صوتی برای بی حرکت کردن آنها انجام می دهد. آموزش صدا با آسیب شناس گفتار و زبان قبل از جراحی ضروری است.

بهبودی این روش شامل صحبت نکردن به مدت یک هفته پس از جراحی و افزایش تدریجی میزان صحبت کردن در طول یک ماه است. گلوتوپلاستی یک روش سرپایی است، به این معنی که پس از جراحی بستری در بیمارستان وجود ندارد.

همچنین بخوانید: شهره لرستانی چگونه تغییر جنسیت داد؟ ویدیو صحبت های او

عمل تغییر جنسیت زن به مرد چگونه انجام می‌شود

عمل تغییر جنسیت زن به مرد چگونه انجام می‌شود؟

عمل تغییر جنسیت زن به مرد شامل فرآیندهای جراحی است که به افراد کمک می‌کند تا پروسه تغییر جنسیت خود را تکمیل کنند. این سری از جراحی ها، قفسه سینه و اندام تناسلی بیمار را تغییر می دهند تا اطمینان حاصل شود که هویت جنسی آنها کاملاً با بدنشان هماهنگ است. این جراحی ها شامل موارد زیر است:

  • ماستکتومی مردانه سازی سینه
  • هیسترکتومی و آدنکسکتومی
  • متویدیوپلاستی
  • فالوپلاستی

ماستکتومی مردانه سازی سینه (Masculinisation mastectomy)

ماستکتومی مردانه یک روش جراحی است که توسط آن بافت پستان برداشته می‌شود. هدف از این روش دستیابی به قفسه سینه ای صاف و متقارن است که از نظر آناتومیک و زیبایی مردانه باشد.

جراحی تغییر جنسیت

هیسترکتومی و آدنکسکتومی (Hysterectomy and adnexectomy)

هیسترکتومی و آدنکسکتومی تکنیک‌های جراحی هستند که برای برداشتن رحم و تخمدان ها استفاده می‌شوند. هدف از این روش جلوگیری از تأثیر هورمون‌های زنانه تولید شده توسط تخمدان‌ها و همچنین هرگونه بیماری احتمالی است که ممکن است دستگاه تناسلی داخلی زنان را تحت تأثیر قرار دهد. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که مصرف هورمون‌های مردانه احتمال ابتلا به اختلالاتی مانند سرطان رحم را افزایش می‌دهد. همچنین مبنایی برای جراحی تناسلی بعدی است.

متویدیوپلاستی (Metoidioplasty)

هدف از جراحی تغییر جنسیت زن به مرد، ایجاد اندام تناسلی خارجی مرد، مطابق با جنسیت فرد است. اندام تناسلی باید عملکرد طبیعی ادرار (یعنی ادرار کردن در وضعیت عمودی) و تحریک اروژنی رضایت بخش را فراهم کند.

متویدیوپلاستی امکان بازسازی میکروفالوس یا نئوپنیس به طول حدود 3 تا 6 سانتی متر در قطر 1.5 تا 2 سانتی متر را فراهم می کند. این نئوپنیس اکثر نیازهای عملکردی را برآورده می کند، اروژن است، اما نتیجه اجازه نفوذ جنسی را نمی دهد.

فالوپلاستی (Phalloplasty)

مانند متویدیوپلاستی، فالوپلاستی نیز نوع دیگری از جراحی تغییر جنسیت مرد به زن است که اهداف مشابهی دارد. در مورد فالوپلاستی، اندام تناسلی باید اجازه عملکرد طبیعی ادرار، یعنی ادرار کردن در وضعیت عمودی و امکان نفوذ را بدهد. فالوپلاستی امکان ایجاد آلت تناسلی به طول حدود 12 تا 13 سانتی متر با قابلیت دخول به لطف یک پروتز را فراهم می‌کند. این نوع تکنیک جراحی شامل بازسازی نئوپنیس از فلپ‌های فاسیوکتانه از قسمت های مختلف بدن که به ناحیه تناسلی متصل است، می باشد.

همچنین بخوانید: تعبیر خواب تغییر جنسیت مرد و زن، همسر یا فرزند چیست؟

سخن آخر

در این مقاله به شرح دادیم که عمل تغییر جنسیت چگونه انجام می‌شود و مراحل آن در تغییر جنسیت مرد به زن و تغییر جنسیت زن به مرد گفته شد. لازم به ذکر است که این افراد پیش از انجام هر گونه جراحی برای مدتی تحت نظر روانشناس بوده و به توصیه آنها لازم است مدتی را بدون انجام جراحی با نام جدید و در قالب جنسیت جدید زندگی کنند تا با بررسی بازخورد، نسبت به نیاز آنها برای تغییر جنسیت تصمیم گیری درستی به عمل آید.


نظر خود را بیان کنید