درمان خانگی موهای زیر پوستی

روش های درمان خانگی موهای زیر پوستی

موهای زیر پوستی یک اختلال پوستی شایع و خوش خیم هستند که در همه گروه های سنی دیده می شود. موهای رشد کرده می توانند باعث التهاب فولیکول های مو شوند. این معمولا در پوست های تراشیده شده رخ می دهد، به خصوص آنهایی که موهایشان فر شده است. موهای زائد به صورت برآمدگی های برنزه یا قرمز رنگ به نظر می رسند. موهای رشد کرده ممکن است با تراشیدن خیلی زیاد ایجاد شوند. موهای رشد کرده ممکن است خود به خود بدون درمان برطرف شوند. برای جلوگیری از رشد مو از اصلاح زیاد خودداری کنید. به حداقل رساندن موهای روییده ممکن است نیاز به درمان نگهدارنده مداوم داشته باشد. بسیاری از کرم‌های موضعی برای کمک به کنترل موهای زیر پوستی در دسترس هستند. ممکن است برای دستیابی به بهترین نتیجه به ترکیبی از درمان ها نیاز باشد. لیزر موهای زائد می تواند گزینه خوبی برای جلوگیری از رشد موهای زائد باشد. در ادامه به بررسی روش های درمان خانگی موهای زیر پوستی می پردازیم.

علائم ایجاد موهای زیر پوستی

موهای زیرپوستی زمانی اتفاق می‌افتند که موهای شما به جای خروج طبیعی از فولیکول در حین رشد، خود را در دیواره فولیکول فرو می‌کند. معمولاً در موهای محکم و گره خورده رخ می دهد، زیرا نوک آن احتمالاً دیواره فولیکولی را سوراخ می کند، زیرا با یک حرکت پیچشی وجود دارد. همانطور که در پوست اطراف رشد می کند، التهاب ایجاد می کند که به عنوان تورم قرمزی و درد درک می شود. از آنجایی که شایع ترین علت رشد موهای زیر پوستی، کوتاه کردن یا برداشتن موهای زیر سطح سوراخ فولیکولی است که معمولاً روی صورت، گردن، زیر بغل، کشاله ران و پاها ایجاد می شود. نشانه معمول این وضعیت، برآمدگی های متعدد قرمز تا گوشتی است که می تواند حساس یا خارش دار باشد و می تواند پوسچر شود. گاهی اوقات می توان موهای پیچ خورده جاسازی شده را با بزرگنمایی مشاهده کرد. سایر علائم شامل موارد زیر است :

 • علائم شامل خارش و حساسیت است.
 • رشد مو می تواند منجر به یک واکنش التهابی موضعی بدن خارجی شود که باعث ایجاد برجستگی های قرمز یا صورتی روی پوست می شود.
 • برخی از برجستگی ها ممکن است کمی قرمز باشند یا یک هاله قرمز روشن همراه داشته باشند که نشان دهنده التهاب است.
 • گاهی اوقات، موهای فر به سختی در مرکز برآمدگی قابل مشاهده هستند.
 • پوسچول های کوچک یا برجستگی های قرمز خشک اغلب در ناحیه ای که اخیراً تراشیده شده است پخش می شوند. اغلب
 • برآمدگی ها چند روز تا چند هفته پس از برداشتن مو شروع می شوند و با رشد مجدد موها بدتر می شوند.
 • پوسچول ممکن است نشانه ای از فولیکولیت به دلیل عفونت با باکتری های رایج پوست مانند استافیلوکوک باشد.
همچنین بخوانید: چگونه موهای زیر پوستی را دربیاوریم؟

علت رشد موهای زیر پوستی

علت رشد موهای زیر پوستی

موهایی که نزدیک یا زیر دهانه فولیکولی بریده می‌شوند ممکن است نوک تیز داشته باشند که می‌تواند پوست را سوراخ کند و باعث رشد موی درونی شود. تکنیک های اصلاح نامناسب علت اصلی رشد موهای زیر پوستی است. سایر روش‌های حذف مو، از جمله اپیلاسیون، و همچنین اصطکاک معمول ناشی از لباس‌های تنگ، ممکن است وضعیت را بدتر کند. اگرچه موهای رشد کرده عمدتاً به دلیل حذف نامناسب یا تهاجمی موهای زائد ایجاد می‌شوند، اما گاهی اوقات به طور طبیعی رخ می‌دهد، زیرا باقی مانده‌های پوست مرده بیش از حد دهانه فولیکول مو را مسدود می‌کند و باعث می‌شود موها به طرفین رشد کنند.

موهای زیر پوستی چگونه ایجاد می شوند؟

رشد مو زمانی اتفاق می‌افتد که نوک تیز مو به سمت عقب جمع شود یا به سمت پوست فولیکول مو رشد کند. این یک بیماری خوش خیم است که معمولاً به صورت یک برآمدگی کوچک برنزه یا گاهی صورتی رنگ زیر پوست ظاهر می شود. اغلب ممکن است یک قسمت کوچک (اغلب تیره) از موهای زیرین در زیر برآمدگی پوست دیده شود. در موارد شدید، چندین برجستگی کوچک قرمز یا صورتی در فولیکول‌های مو ممکن است در هر ناحیه پوستی که معمولاً مو رشد می‌کند، دیده شود. تقریباً همه در برخی مواقع موهای زیر پوستی دارند. به طور کلی، نوجوانان و بزرگسالان بیشتر مستعد ابتلا به موهای زیر پوستی هستند. افراد  با موهای ضخیم تر و ضخیم تر، معمولاً بیشترین میزان مشکلات را با موهای رشد کرده زیر پوست دارند.

همچنین بخوانید: فواید استفاده از چسب جوش برای جوش های زیر پوستی و سر سیاه چیست؟

آیا موهای زیر پوستی مانند برآمدگی تیغ هستند؟

آیا موهای زیر پوستی مانند برآمدگی تیغ هستند؟

یکی از انواع موهای رشد کرده کاذب فولیکولیت است که به آن “برآمدگی های تیغی” نیز می گویند، که در آن برجستگی های قرمز کوچکی در ناحیه ریش (پایین صورت و گردن) ظاهر می شود و ممکن است با تکرار اصلاح شعله ور شود. برجستگی های تیغ معمولاً توسط مردان ، به ویژه آنهایی که مرتب اصلاح می کنند، تجربه می شود. برجستگی های قرمز رنگ گوشتی با ساقه مو در مرکز آنها در نواحی تراشیده شده مجاور دهانه فولیکول مو دیده می شود. گهگاه ممکن است جوش و آبسه ایجاد شود، به خصوص اگر باکتری روی پوست وجود داشته باشد. در شرایط مزمن یا درمان ناکافی، هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب، اسکار و تشکیل کلوئید نادر ممکن است رخ دهد.

درمان موهای زیر پوستی

اگرچه موهای رشد کرده به خودی خود بهبود می یابند و خود به خود از جای خود خارج می شوند، اما در برخی موارد، خلاص شدن از شر آن ممکن است سخت باشد.

روش های درمان موهای زیر پوستی موجود عبارتند از:

 • مواد شیمیایی موبر
 • بهبود تکنیک های اصلاح
 • آنتی بیوتیک های موضعی در صورت عفونت
 • برداشتن طبی موهای روییده با برش کوچک و بیرون کشیدن موها و
 • لیزر موهای زائد

بهترین نتایج ممکن است با درمان ترکیبی حاصل شود. برای درمان بهینه موارد شدیدتر، ممکن است مشورت با یک پزشک متخصص درماتولوژی ضروری باشد. کرم ترتینوئین (رتین A) می تواند به کاهش گرفتگی پوست یا هایپرکراتوز کمک کند. کرم ترتینوئین موضعی ممکن است اپیدرم را نازک کند، تجمع سلول های مرده پوست را کاهش دهد و فرورفتگی مو در فولیکول ها را کاهش دهد. کرم‌های کورتیکواستروئیدی موضعی برای کاهش التهاب موهای رشد کرده ملتهب استفاده می‌شوند.

همچنین بخوانید: لایه برداری پوست در خانه با جوش شیرین، سفیدآب، سرکه سیب و شکر

درمان مو های زیر پوستی

درمان خانگی موهای زیر پوستی

اگرچه هیچ درمانی وجود ندارد، اما می توان از بروز موهای زیر پوستی جلوگیری کرد. ساده ترین راه برای انجام این کار از طریق بهداشت مناسب مو و پوست است.

 • قبل از اصلاح پوست و مو را آبرسانی و نرم کنید. این می تواند منجر به کدرتر شدن و گردتر شدن نوک مو شود که احتمال ورود مجدد موها به پوست را کاهش می دهد.
 • از یک پارچه شستشوی مرطوب، یک اسفنج مرطوب یا یک مسواک نرم با صابون ملایم برای شستن ریش یا مو به مدت چند دقیقه با یک حرکت دایره‌ای استفاده کنید تا به از بین بردن نوک‌های سرسخت کمک کنید.
 • برخی از لایه‌بردارهای ملایم طبیعی مانند نمک و شکر را می‌توان برای درمان قرمزی یا سوزش موهای زیر پوستی استفاده کرد.
 • بر خلاف جهت یا دانه رویش مو اصلاح نکنید.
 • از اصلاح نزدیک به پوست خودداری کنید.
 • هنگام استفاده از تیغ های برقی، برخی از تکنیک های اصلاح ممکن است به جلوگیری از رشد مو کمک کند. سر تیغ برقی را کمی از سطح پوست دور کرده و با حرکات آهسته و دایره ای اصلاح کنید. فشار دادن بیش از حد تیغ به پوست یا کشیده کردن پوست می تواند منجر به نزدیک شدن بیش از حد اصلاح شود.
 • ته ریش بسیار کوتاه 1 تا 2 میلی متری را ببدون اصلاح بگذارید تا به کاهش تمایل به تراشیدن خیلی نزدیک کمک کنید. این تکنیک‌های اصلاح می‌توانند از ایجاد نوک تیز هنگام اصلاح جلوگیری کنند و با باقی گذاشتن ته ریش کمی طولانی‌تر از ورود
 • مجدد مو به پوست جلوگیری کنند.
 • یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از رشد مو، اجتناب از اصلاح و رشد طبیعی مو است.

نظر خود را بیان کنید