علت بسته شدن منافذ پوست چیست؟

چگونه انسداد منافذ پوست را رفع کنیم؟

علت بسته شدن منافذ پوست

اگر میخواهید پوستی زیبا و سالم داشته باشید باید از آن مراقبت کنید و اجازه ندهید منافذ پوست بسته شود.

منافذ مسدود شده پوست ناشی از سلول‌های مرده پوست هستند که به جای اینکه به محیط بیرون راه پیدا کنند، در پوست شما به دام می‌افتند.

منافذ پوست روزنه های ریزی هستند که چربی و عرق را آزاد می کنند. در صورت مسدود شدن این منافذ، جوش های سرسیاه، جوش های سر سفید و آکنه ایجاد می شود. در این مطلب از مجله آلامتو به روش های رفع انسداد منافذ پوست می پردازیم، لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

عوامل محیطی نیز در مسدود شدن منافذ پوست نقش دارند. این عوامل عبارتند از:

 • سموم موجود در هوا
 • روغنی که از دستان شما هنگام لمس صورت، به پوست صورت منتقل می شود
 • عرق

روش های رفع انسداد منافذ پوست


 1. نوارهای منافذ

این نوارهای چسب مانند، بسته به قسمتی از صورت که می خواهید از آن استفاده کنید، در اشکال و اندازه های مختلف موجود است. می توان از این نوارها برای از بین بردن موارد زیر استفاده کرد:

 • مو
 • باکتری ها
 • روغن
 • پوست مرده
 • هر چیزی که روی سطح پوست باقی مانده باشد

نحوه استفاده از نوارچسب های منافذ:

 • نوار چسبناک را خیس کرده و آن را به قسمتی از صورت خود که می خواهید، بچسبانید
 • بگذارید 5 تا 10 دقیقه روی پوست بماند
 • چسب را به آرامی از پوست خود جدا کنید
 • آن قسمت از صورتتان را با آب گرم بشویید تا باقیمانده نوار نیز از بین برود

تحقیقات علمی کمی در مورد فواید یا خطرات نوارهای منافذ وجود دارد. برخی از متخصصان پوست هشدار می دهند که این چسب ها پوست را عمیقا تمیز نمی کنند و پتانسیل از بین بردن روغن‌های مهم طبیعی پوست را نیز دارند. همچنین، این نوارهای چسب مانند می توانند باعث تحریک شوند و ممکن است جوش های سرسیاه را برطرف نکنند.

اگر حساسیت پوستی دارید از نوارهای چسب مانند منافذ استفاده نکنید. اگر از این نوارها استفاده می کنید، حتماً تمام دستورالعمل های روی بسته را دنبال کنید. مرطوب بودن پوست قبل از استفاده از آن مهم است. بهتر است حداکثر هفته ای یک بار از این نوارها استفاده کنید و پس از آن پوست خود را تمیز کنید.


 1. ماسک های ذغال

مدت هاست که ذغال فعال را در بسیاری از محصولات آرایشی و مراقبتی پوست می بینیم. اکنون نیز می توان آن را در پاک کننده های صورت و بدن، اسکراب ها و ماسک ها یافت. زغال فعال، به عنوان یک عنصر در محصولات مراقبتی پوست می تواند مزایایی مانند از بین بردن آلودگی و سموم از منافذ پوستی را ارائه دهد.

دستورالعمل استفاده از ماسک های زغال فعال بسته به محصول خاص، متفاوت است. برای بیشتر ماسک ها، باید قبل از استفاده صورت خود را بشویید و سپس ماسک را برای مدت 5 تا 10 دقیقه روی پوست اعمال کنید. برخی از این ماسک ها روی صورت سفت می شوند و می توان آنها را به راحتی از روی صورت جدا کرد و برخی دیگر را باید با آب شستشو بدهید تا پاک شوند.

متخصصان پوست نسبت به استفاده از ماسک صورت معروف دست ساز، که بصورت آنلاین در حال فروش است اخطار می دهند. این یک ماسک خانگی است که از پودر زغال فعال و چسب ساخته شده است. این ترکیب از این لحاظ که ممکن است به سطح مهمی از پوست آسیب بزند، می تواند خطرناک باشد. از این بدتر اینکه ممکن است به جای رفع انسداد منافذ، در واقع منافذ را مسدود کند.

سعی کنید از ماسک ذغالی استفاده کنید که کاملا به آن اطمینان داشته باشید و آن را از جایی تهیه کنید که به آن اطمینان دارید.


 1. تخلیه منافذ پوست

در طول درمان انسداد منافذ پوست صورت، متخصص پوست ممکن است تخلیه منافذ پوست را پیشنهاد بدهد. او با استفاده از یک ابزار تخلیه، به صورت دستی به اطراف منافذ مسدود شده فشار می آورد و منافذ را تخلیه خواهد کرد.

متخصص پوست پس از انجام این فرآیند، یک ضد باکتری یا ضد عفونی کننده استفاده می کند تا پوست را به PH طبیعی خود برگرداند. همچنین ممکن است ماسک های تسکین دهنده یا سایر روش های درمانی را نیز استفاده کنند.

اگر به تخلیه منافذ پوست صورت علاقه دارید، ماهانه یک بار، درمان های حرفه ای را امتحان کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.


 1. لایه برداری پوست

اصطلاح “لایه برداری” برای توصیف درمانی است که باعث پاکسازی پوست و از بین بردن سلولهای مرده پوست می شود. این فرایند می تواند به رفع انسداد منافذ پوستی کمک کند.

لایه برداری انواع مختلفی از جمله مکانیکی و شیمیایی دارد.

گزینه های لایه برداری مکانیکی عبارتند از:

 • قلم مو
 • اسکراب
 • پارچه های تمیز کننده

گزینه های شیمیایی نیز شامل اسیدهای آلفا هیدروکسی (مانند گلیکولیک اسید)، اسیدهای بتا هیدروکسی (مانند سالیسیلیک اسید)، رتینول ها یا آنزیم های موضعی برای تمیز کردن منافذ پوست است. اگر می خواهید لایه برداری شیمیایی را انجام دهید حتما با یک متخصص پوست مشورت کنید.

 1. بخور دادن

بخور دادن یک قسمت معمول از درمان پوست صورت است. یک متخصص با استفاده از یک بخور پوستی، هوای گرم و مرطوب را به صورت شما منتقل می کند و از این طریق به باز شدن منافذ پوست کمک می کند.

بعد از باز شدن منافذ پوست، متخصص پوست می تواند روش هایی مانند اعمال ماسک و مرطوب کننده را راحت تر انجام دهد، زیرا در شرایطی که منافذ پوست باز هستند، بیشتر جذب پوست می شوند. این راه حل ممکن است نتایج بهتری ارائه دهد.

اگر تاثیرات این کار را روی صورتتان مشاهده کردید، می توانید ماهانه یک بار برای بخور دادن صورت تان مراجعه کنید و از مزایای آن برای رفع انسداد منافذ استفاده کنید.


2 روش برای جلوگیری از انسداد منافذ


 1. اسکراب جوش شیرین

اسکراب جوش شیرین معمولا چیزی است که برای جلوگیری از انسداد منافذ توصیه می شود. البته باید قبل از امتحان این اسکراب، خوب فکر کنید. از آنجا که PH جوش شیرین برای صورت بسیار قلیایی است، این  اسکراب می تواند پوست صورت شما را خشک و تحریک کند. اگر با مشکلاتی از این قبیل روبرو هستید، با یک متخصص پوست در مورد یک روش درمانی جایگزین برای از بین بردن انسداد منافذ پوست یا کاهش آکنه صحبت کنید.


 1. لیمو

ممکن است برخی از افراد، لیمو را برای کمک به خشک شدن آکنه و سفید کننده جای آکنه توصیه کنند. اما توجه داشته باشید که لیمو بسیار اسیدی است. قرار دادن لیمو مستقیما روی صورت، می تواند سطح PH طبیعی پوست را تغییر دهد. این می تواند منجر به خشکی، تحریک پوست و حتی آسیب به پوست شود.

به جای قرار دادن لیمو به طور مستقیم بر روی پوست، مقداری آب لیمو را با آب مخلوط کرده و روزانه بنوشید. این می تواند پوست شما را آبرسانی کرده و دوز آنتی اکسیدان سالم به شما بدهد.


چه هنگام لازم است به متخصص پوست مراجعه کنیم؟

اگر درمان های طبیعی و خانگی موثر واقع نشدند و همچنان منافذ پوست شما مسدود هستند، بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه کنید و این مشکل را با او در میان بگذارید. یک متخصص پوست می تواند نوع پوست شما را ارزیابی کند و محصولاتی را که برای پوست شما مناسب هستند، تجویز کند.

چگونه می توان از مسدود شدن منافذ پوست جلوگیری کرد؟

با انجام موارد زیر می توانید از مسدود شدن منافذ پوست جلوگیری کنید:

 • روتین مراقبت از پوست را دنبال کنید
 • در پایان روز آرایش تان را پاک کنید
 • مرتباً پوست تان را لایه برداری کنید
 • از دست زدن مکرر به صورت خودداری کنید

نظر خود را بیان کنید