موهای زائد روی گوش نشانه چیست؟

وجود مو در گوش طبیعی است؟ مواردی که باید در این باره بدانید

دلیل موهای زائد روی گوش

ممکن است برای سال ها مقداری مو در گوش خود داشته اید یا اینکه اخیرا برای اولین بار متوجه رشد این موها شده اید. در هر دو صورت ممکن است یک سوال مهم به ذهنتان خطور کند و آن هم این است: چرا مو در داخل گوش هایم رشد کرده است؟ اولین چیزی که باید بدانید این است که وجود مو در داخل گوش یک مسئله کاملا طبیعی است.

بیشتر افراد به خصوص مردان کهنسال با افزایش سن متوجه رشد مو در گوش هایشان می شوند.

دلایل علمی زیادی برای توضیح چرایی این رخ داد وجود دارد اما خوشبختانه رشد مو در گوش نباید باعث نگرانی شما شود.

مشکلات جسمی اندکی وجود دارد که ممکن است با رشد موی اضافی در داخل گوش همراه باشد اما در بیشتر موارد هیچ مشکل پزشکی وجود ندارد.


دو نوع موی گوش: موی ولوس و موی tragic

تقریبا هر فردی پوشش نازکی از موهای ریز را دارد که بیشتر قسمت های بدن همچون نرمه گوش و قسمت های خارجی را پوشانده است. این لایه نازک از مو را با عنوان موی ولوس معرفی می کنند.

چنین مویی در اوایل کودکی رشد می کند و به تنظیم دمای بدن کمک می کند. اگرچه موهای ولوس ممکن است در بزرگسالی نیز رشد کند اما بدون رنگدانه است و معمولا دیدن آن با چشم دشوار است.

این نوع مو در بدن افراد بسیار رایج است، به سختی می توان متوجه آن شد و به احتمال زیاد فرد را اذیت نمی کند. اگر در اینترنت به دنبال یافتن دلیل رشد موهای بلند یا موهای سفت در داخل گوش خود بگردید قطعا با نام موهای tragic برخورد خواهید کرد.

این نوع موها موهای انتهایی هستند که ضخیم تر و تیره تر از موهای ولوس می باشند. این موها معمولا باعث محافظت از گوش می شوند.

موهای Tragi در کانال بیرونی گوش آغاز می شود و در برخی از موارد ممکن است در بیرون از گوش نیز رشد کند.


آیا موهای گوش عملکرد خاصی دارند؟

موهای انتهای گوش به همراه موم طبیعی گوش یک مانع محافظتی ایجاد می کنند. درست همانند موی بینی، چنین موهایی از ورود میکروب، باکتری و سایر مواد به گوش داخلی جلوگیری می کند و اجازه نمی دهد اسیب جدی به گوش وارد شود. به همین خاطر داشتن مو یک موضوع طبیعی و البته خوب است.

برخی از افراد موهای زیادی نسبت به نیازشان دارند و به همین خاطر ترجیح می دهند این موها را اصلاح نمایند.

همچنین بخوانید: چگونه موهای بینی را از بین ببریم

چگونه از شر این موها خلاص شویم؟

معمولا اینکه بخواهید چنین موهایی را بزنید یا نه به خودتان بستگی دارد. چنین چیزی بیشتر جنبه آرایشی دارد. اگر می خواهید موهای گوش خود را بزنید گزینه های متعددی پیش رویتان قرار دارد.

می توانید یک موچین یا قیچی از فروشگاه های ارائه دهنده لوازم آرایشی خریداری کنید و سپس آن ها را در منزل تمیز کنید اما به خاطر داشته باشید که مجبور خواهید بود این روند را به صورت مکرر تکرار نمایید.

می توانید هر از چند گاهی به آرایشگاه بروید و سپس از مو استفاده کنید. اینکار دوام بیشتری خواهد داشت اما باید فاکتورهای خاصی را مدنظر داشته باشید. همچنین می توانید از لیزر برای تمیز کردن این موها استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید که گزینه های دائمی هزینه بیشتری خواهند داشت.


وجود موی زیاد در گوش خطرناک است؟

علت رویش مو کنار و روی گوش

برای بیشتر افراد وجود مو بسیار طبیعی و خوب است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. با اینحال وجود موی زیاد در گوش می تواند کانال آن را مسدود سازد. این شرایط شما را بیشتر مستعد ابتلا به شرایطی همچون گوش ورزشکاران می کند زیرا کانال گوش را تنگ و باریک می سازد و آب در داخل آن گیر می افتد.

در شرایط مشابه، حذف موهای زائد گوش می تواند درمانی برای زنگ زدن گوش باشد. در شرایط حادتر، ممکن است وجود موی زیاد در امتداد چین و چروک نرمه گوش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونری را افزایش دهد.

یکی از مطالعات مروری نشان می دهد ارتباطی بین موی زیاد در گوش و توسعه بیماری های قلبی وجود دارد. با اینحال این مطالعه تنها شرکت کنندگان جنوب اسیا را مورد بررسی قرار داده بود و زیاد جای نگرانی نیست

تجزیه و تحلیل های موجود نشان دهنده این حقیقت است که برخی از مطالعات نتوانسته اند ارتباط دقیقی بین این دو مسئله پیدا کنند. به همین خاطر در حال حاضر نمی توان با قطعیت گفت که وجود مو می تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد یا خیر.

به نظر می رسد شواهد زیادی وجود دارد که بیان می کند چین و چروک طبیعی در نرمه گوش افراد نشانگر واضحی از بیماری عروق کرونری است. چون این چین و چروک اغلب با مو همراه است بیشتر افراد فکر می کنند وجود مو در گوش و در این ناحیه می تواند به معنای خطر ابتلا به بیماری های قلبی باشد.


چرا موی زائد در گوش رشد می کند؟

اگرچه احتمال رشد مو در گوش همه افراد وجود دارد اما بیشتر این موارد در کهنسالان و مردان بزرگسال دیده می شود. موهای گوش با افزایش سن ضخیم تر می شوند.

یکی از مقالات علمی نشان می دهد دلیل اینکه مردان با گذشت سن، متوجه رشد مو در گوش هایشان می شوند این است که فولیکول ها نسبت به قبل به سطح تستوسترون حساس تر می شوند و بیشتر و بزرگ تر رشد می کنند. این موضوع بدین معنی است که خود مو ضخیم تر می شود.

چنین تئوری نشان می دهد چرا زنان همانند مردان با افزایش سن چنین رشدی را در موهای گوش خود تجربه نمی کنند.

افرادی که از برخی از پس زمینه های قومی و نژادی هستند ممکن است موی زائد بیشتری نسبت به سایر افراد در گوش های خود داشته باشند.

باز هم شواهد بالینی اندکی در این مورد وجود دارد اما مطالعه انجام شده در سال 1990 نشان می دهد رشد مو در گوش افرادی که در جنوب اسیا زندگی می کنند بیشتر است.

بر اساس اطلاعات ثبت شده در کتاب گینس، طولانی ترین موی گوش در جهان متعلق به ویکتور آنتونی از هند بوده است. موهای گوش او 7 اینچ طول داشت.


نتیجه گیری:

در بیشتر موارد وجود مو در گوش طبیعی و بی خطر است. با اینحال اگر در مورد رشد موهای گوش خود نگران هستید بهتر است با یک پزشک مشورت کنید. شما می توانید این موها را بزنید یا اینکه اجازه دهید همانگونه که هستند باقی بمانند.


1 دیدگاه

  1. کفش زنانه

    مطلب جالبی بود البته نمیشه گفت که کاملا باهاش موافق هستم

نظر خود را بیان کنید