چرا فلوکستین باعث لاغری میشود؟

آیا فلوکستین باعث لاغری می شود؟ در این مطلب نحوه مصرف قرص فلوکستین برای لاغری را ارائه می‌کنیم.

فلوکستین باعث لاغری

فلوکستین یک داروی ضد افسردگی بسیار رایج در سراسر جهان است و متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به عنوان مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)  می‌باشد. این دارو با افزایش فعالیت یک ماده شیمیایی به نام سروتونین در مغز عمل می کند. داروی فلوکستین برای درمان افسردگی، اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD)، پرخوری عصبی، اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD) و اختلال هراس استفاده می شود.

همچنین همراه با اولانزاپین برای درمان افسردگی که بخشی از اختلال دوقطبی است و افسردگی مقاوم به درمان در بیمارانی که حداقل 2 درمان قبلی را دریافت کرده‌اند اما خوب عمل نکرده‌اند، استفاده می‌شود. در کنار همه اینها فلوکستین روی وزن مصرف کننده تاثیر می‌گذارد که یکی از عوارض جانبی رایج آن است. در ادامه این مطلب از آلامتو شرح می‌دهیم که چرا فلوکستین باعث لاغری می‌شود و نحوه مصرف قرص فلوکستین برای لاغری چیست؟

همچنین بخوانید: طریقه مصرف زنیان برای لاغری شکمی

چرا فلوکستین باعث لاغری می‌شود؟

همانطور که گفتیم قرص ضد افسردگی دارای عوارضی است که یکی از آنها تغییر در وزن است. اما چرا فلوکستین منجر به لاغری می شود. وقتی که به تازگی مصرف فلوکستین را شروع می کنید، کاهش وزن تا یک کیلوگرم را مشاهده می‌کنید. این کاهش وزن در صورت ادامه مصرف دارو برای مدت طولانی، نتیجه معکوس داشته و وزن بالا رفته و ممکن است تا 6 کیلوگرم افزایش خواهد داشت.

کاهش وزن در نتیجه عوارض جانبی دارو بر عملکرد معده و روده است. این دارو در روزهای ابتدایی مصرف منجر به حالت تهوع و ناراحتی‌های گوارشی می‌شود. این عوارض کوتاه مدت است و بعد از مدتی برطرف می‌شود. این عوارض عبارتند از:

  • کاهش اشتها 17-4% از بیماران
  • اسهال 18-8% از بیماران
  • حالت تهوع 29-12% از بیماران

علت اصلی کاهش وزن همراه با فلوکستین دقیقاً مشخص نیست اما می تواند نشانه ای از کاهش افسردگی باشد. با کاهش علائم، پرخوری و افزایش وزن ناشی از آن شروع به محو شدن می کند. این تغییر به افراد اجازه می دهد تا مقداری وزن مرتبط با افسردگی را کاهش دهند.

کاهش علائم افسردگی همچنین می تواند باعث افزایش انرژی و انگیزه شود. با فعالیت بدنی بیشتر، فرد می تواند در ماه های اولیه درمان با فلوکستین مقداری وزن کم کند.

آیا مصرف فلوکستین می‌تواند منجر به افزایش وزن شود؟

بررسی ها نشان داده است که افزایش وزن حاصل از مصرف فلوکستین در نتیجه بهبود علائم افسردگی و بازگشت اشتهای بیمار بوده که موجب مصرف غذای بیشتر می شود. تغییرات وزنی ثبت شده ناشی از مصرف فلوکستین در افراد مختلف متغیر است، اما به طور کلی افزایش تا 7% قابل توجه نیست.

لازم است بدانید که تحقیقات نشان داده است در حدود 2% از بیماران لاغری را گزارش کردند اما آمار افزایش وزن در افراد مصرف کننده این دارو حدود 37% می‌باشد.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف قرص مترونیدازول برای عفونت واژن

نحوه مصرف قرص فلوکستین برای لاغری

نحوه مصرف قرص فلوکستین برای لاغری

بررسی‌ها نشان داده است فلوکستین در هر دوز، به‌ویژه 60 میلی‌گرم یک بار در روز، ممکن است باعث کاهش وزن متوسط تقریباً 2.7 کیلوگرم شود و تنها با این دوز باعث کاهش BMI به میزان 1.1 کیلوگرم بر متر مربع در بزرگسالان دارای اضافه وزن یا چاقی می‌شود. با این حال، ممکن است تقریباً دو برابر بیشتر منجر به عوارض جانبی مانند سرگیجه، خواب آلودگی، خستگی، بی خوابی یا حالت تهوع شود. تحقیقات روی گروهی از افراد تحت مطالعه نشان داده است، شرکت‌کنندگانی که حداقل به مدت 4 ماه فلوکستین دریافت کرده‌اند، کاهش وزنی از 1.3 کیلوگرم در بزرگسالان دارای اضافه وزن یا چاق (BMI 26-39 کیلوگرم بر متر مربع) را تجربه کردند.

با این حال این دارو به عنوان یک داروی کاهش وزن و لاغری توصیه نمی‌شود و نباید به این منظور مصرف شود. از طرف دیگر در حالی که عوارض جانبی فلوکستین ممکن است شامل کاهش وزن برای برخی باشد، بدن هر فرد به طور متفاوتی به مصرف آن پاسخ می‌دهد.

همچنین بخوانید: ایا قرص ایروکاست برای سرفه خوب است

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به نحوه مصرف قرص فلوکستین برای لاغری پرداختیم و شرح دادیم چرا فلوکستین باعث لاغری می شود. اما فراموش نکنید که لاغری و کاهش وزن از عوارض کوتاه مدت مصرف فلوکستین است و افرادی که مصرف آن را نه برای درمان افسردگی و فقط برای کاهش وزن انتخاب کرده اند، ممکن است عوارض جانبی جدی از جمله افزایش وزن، بی قراری، لرزش دست، کاهش میل جنسی، مشکلات گوارشی و … را تجربه کنند.


نظر خود را بیان کنید