غسل مافی الذمه برای چیست

غسل مافی الذمه

مافی الذمه به معنای هر چه بر گردن است، می‌باشدو غسل مافی الذمه برای رفع مسئولیت درباره غسلی است که فرد درباره آن دچار شک است. در ادامه به شرح کاملتری عنوان غسل مافی الذمه برای چیست و چگونه است و می‌توان با آن نماز خواند؟ اشاره می‌کنیم. برای آگاهی بیشتر تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: اموزش غسل جنابت زیر دوش

غسل مافی الذمه برای چیست؟

همانطور که گفتیم مافی الذمه به معنای آن چیزی است که بر عهده شماست. اگر کسی بداند که تکلیف و وظیفه‌ای شرعی بر عهده اوست، اما نوع آن را ندارد، برای مثال بداند غسلی بر وی واجب است اما نوع غسل را ندارد، پس باید غسل مافی الذمه کند، یعنی هر آنچه بر گردن او است.

غسل مافی الذمه چگونه انجام می شود؟

غسل‌های واجب بر مسلمان هفت قسم هستند: غسل جنابت، غسل حیض، غسل نفاس، غسل استحاضه، غسل مس میت و غسل‌هایی که به واسطه نذر کردن بر شخص واجب شده است. چنانچه شخص بداند که کدام غسل بر او واجب است، نیت کرده و آن غسل را انجام می‌دهد، مثلاً نیت می‌کند که غسل حیض انجام دهد قربة الی الله.

اما وقتی زنی بداند که غسلی بر او واجب است، اما نمی‌داند که غسل حیض است یا جنابت، باید نیت غسل “مافی الذمه” کند. به این ترتیب که بگوید: غسل مافی الذمه می‌کنم، قربة الی الله. با این نیت، هر غسلی که بر شخص واجب شده بود اما نوعش را نمی‌دانست، از عهده او ساقط می‌شود.

در مورد روش انجام غسل مافی الذمه، تمامی غسل‌ها را می‌توان به دو شکل ترتیبی و ارتماسی انجام داد و توصیه شده است مقدار آب مصرف شده برای غسل ترتیبی بیشتر از 3 لیتر نباشد.

همچنین بخوانید: نماز استغفار چگونه خوانده میشود

غسل مافی الذمه وضو دارد؟

در صورت غسل مافی الذمه برای شکیات غسل، حکم غسل های خاص اجرا نمی‌شود، برای مثال در شرایط عادی می‌توان با غسل جنابت بدون وضو نماز خواند. اما با احتمال اینکه غسل جنابت بر عهده او بوده، بعد از غسل مافی الذمه نمی‌تواند بدون وضو گرفتن نماز بخواند یا آیات قرآن را لمس کند.

آیا با غسل ما فی الذمه می توان نماز خواند؟

چنانچه فردی نداند جنب شده است یا نه اما غسل مافی الذمه کند، باز هم باید برای نماز وضو بگیرد و با آن غسل نمی‌تواند نماز به جا آورد. در واقع تنها با غسل جنابت می‌توان نماز خواند و در مورد سایر غسل های واجب و مستحبی باید پیش از نماز وضو گرفت.

غسل ما فی الذمه بجای جنابت

اگر فرد قصد دارد غسل مافی الذمه بجای جنابت انجام دهد زیرا شک دارد که جنب بوده یا حیض، غسل صحیح است. یا اگر فرد شک داشته باشد که چند غسل بر گردن دارد و نمی‌داند استحاضه است، یا جنب یا حیض، باید نیت غسل مافی الذمه کند. به این ترتیب سایر غسل های از او ساقط می گردد. با این حال برای به جا آوردن نماز باید وضو گرفته شود.

همچنین بخوانید: نماز استغاثه به امام زمان

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با موضوع غسل مافی الذمه برای چیست و چگونه است؟ می توان با آن نماز خواند؟ برای شما همراهان سایت مفید بوده باشد و توانسته باشید پاسخ سوالات شرعی خود را بیابید.


نظر خود را بیان کنید