شب یلدا برای عروس چی میبرن؟ وسایلی که اولین یلدای عروس میبرن

اگر می خواهید بدانید شب یلدا برای عروس چی میبرن و اولین شب یلدای عروس چگونه برگزار می شود، این پست را از دست ندهید.

شب یلدا برای عروس چی میبرن؟ وسایلی که اولین یلدای عروس میبرن

شب یلدا برای عروس چی ‌میبرن؟ آیا رسم مراسم اولین شب یلدای عروس در شهر شما هم برگزار می‌شود؟ آیا می‌دانید وسایلی که اولین یلدای عروس میبرن چه چیزهایی هستند؟ با ما همراه باشید تا بیشتر درباره رسوم این شب بدانیم.

شب یلدا برای عروس چی میبرن؟

یکی از آداب و مراسم های شب یلدا در خانواده هایی که تازه عروس و داماد دارند، خرید شب یلدا برای عروس است. در اولین شب یلدای عروسی که به تازگی عقد یا ازدواج کرده است، خانواده داماد کادو و هدایایی تهیه کرده و به منزل پدر عروس می‌برند.

برخی از خانواده نیز طبق رسوم خود و به نشانه احترام، هدایایی برای داماد تدارک می‌بینند. البته طبق سنتی که رایج است، خانواده عروس تنها مسئولیت میزبانی و پذیرایی از خانواده داماد را به عهده دارند و در صورت تمایل می‌توانند شام شب یلدا را نیز در کنار هم باشند. این فرصتی است برای شناخت هر چه بیشتر خانواده با هم و ایجاد روابط قویتر بین آنها.

همانطور که شرح دادیم آقای داماد و خانواده او شب یلدا برای عروس هدایایی آماده می‌کنند که اغلب مطابق با شرایط مالی فرد است. با این حال برخی از مرسوم ترین این هدایا شامل موارد زیر است:

 • لباس (اغلب لباس‌های زمستانی و گرم مانند پالتو، بلوزهای بافتنی، شال گرم یا مانتو)
 • کفش (کفش زمستانی و گرم مثل بوت)
 • طلا و زیور آلات (سکه/نیم یا ربع سکه، گوشواره، دستبند، گردنبند)
 • پارچه (برای لباس مجلسی، مانتو یا چادر)
همچنین بخوانید: تزیینات سفره شب یلدا برای عروس با دیزاین آجیل، میوه و هدایا

شب یلدا برای عروس چی میبرن؟

برخی هدایای فرعی نیز در این مراسم به سلیقه خانواده ها تهیه می شود از جمله:

 • کله قند با تزیینی زیبا
 • نبات
 • انواع مغز آجیل
 • هدیه نقدی
 • انواع نقل، پشمک، شیرینی و کیک با تم یلدا
 • دیوان حافظ
 • سبد میوه با تزیینات و میوه آرایی (از جمله هندوانه، کدو حلوایی، خرمالو و …)
 • تنقلات مخصوص شب یلدا و میوه خشک

هدایای شب یلدای عروس

مراسم اولین شب یلدای عروس

مراسم اولین شب یلدای عروس در گذشته با طبق کشی یا بردن خنچه همراه بوده است. این روزها این رسوم دیگر در شهرهای بزرگ و حتی کوچک نیز دنبال نمی‌شود. طبق آن رسم هدایا در سینی یا سبدهای مخصوص قرار می‌گرفت و تور، روبان و پارچه‌های رنگی تزیین می‌شد.

امروز اما بردن هدایا به آن روش مرسوم نیست اما سعی بر این است که کادوها به زیباترین شکل ممکن تزیین گردند. میوه آرایی و تزیین هدایا یکی از بخش‌های آماده سازی هدایا این شب است که جلوه‌ای با شکوه‌تر به مراسم می‌دهد. اما از مهمترین این میوه آرایی ها می‌توان به تزیین هندوانه، کدو حلوایی و … اشاره کرد.

تزیین آجیل نیز در سال‌های اخیر مرسوم شده است و انواع آجیل در ظروف شیک چیده شده و تزیین می شوند. همینطور تزیین شیرینی ها که اغلب از شیرینی‌های سنتی استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید: چیدمان سفره میز شب یلدا

وسایلی که اولین یلدای عروس می برند

وسایلی که اولین یلدای عروس هدیه می برند به طور کلی در اغلب شهرهای ایران مشابه است. با این وجود برخی شهرها آداب رسوم خود را دارند برای مثال:

در اصفهان در کنار هدایا تهیه شده، غذاهای محلی نیز توسط خانواده داماد آماده شده و به منزل عروس برده می شود. به علاوه اصفهانی ها در مراسم شب چله چندین جعبه میوه پاییزی و زمستانی به منزل عروس می‌برند که این میوه ها فردای آن شب بین اقوام عروس تقسیم می‌شود.

در مازندران در اولین شب چله عروس، داماد برا نوعروس خود خرجی می‌فرستد. منظور تمام هزینه‌ای است عروس برای شب یلدا تدارک می‌بیند. البته بسته به وضعیت مالی داماد می‌تواند شامل هدایای دیگری نیز باشد.

در استان گیلان در کنار خوراکی‌ها و تنقلات، یک ماهی سفید تزیین شده با سبزیجات به نشانه برکت به منزل عروس فرستاده می‌شود.

در خراسان مانند دیگر استان ها هدایای شب یلدای عروس شامل میوه، آجیل، شیرینی و لباس و طلا می‌باشد.

در استان قزوین طبق سنت های گذشته خونچه هایی تهیه می شود که شامل هدایای عروس است. این هدایا شامل هفت نوع میوه، کله قند، طلا و جواهر و پارچه است.

در استان مرکزی نیز رسم خاص این استان اجرا می شود. در این شب خانواده داماد هدایایی برای نوعروس می فرستند. این هدایا شامل میوه، شیرینی و شام است. در مقابل خانواده عروس نیز جوراب و دستکش پشمی برای خانواده داماد پیشکش می کنند.

ناگفته نماند در برخی از خانواده‌ها نیز مرسوم است برخی از وسایلی که عروس و داماد در زندگی مشترک آینده به آن نیاز دارند نیز به عنوان هدیه شب یلدا خریداری می شود. برای مثال خرید مایکرویو یا اتو و …

همچنین بخوانید: دعای شب یلدا برای عشقم

وسایلی که اولین یلدای عروس می برند

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به برخی از آداب اولین شب یلدای عروس اشاره کردیم. با وجود اینکه این رسم بین خانواده‌های ایرانی جا افتاده است، اما فراموش نکنیم که هدف بیشتر حضور خانواده ها در کنار هم و نزدیکی بیشتر است و بهتر است ارزش مادی هدایا را معیار قرار ندهیم تا از بروز ناراحتی و دلخوری پیشگیری شود.


نظر خود را بیان کنید