بیشتر افرادی که تجربه‌ای در استفاده از ساز پیانو ندارند، تصور می‌کنند که ساز و کار تولید صدا از این ساز تنها به کلاویه‌ها یا کلیدهای سیاه و سفید پیانو بستگی دارد، در حالی که این کلیدها تنها یک بخش از سیستم تولید صدا و موسیقی در پیانو هستند.

یکی از بخش‌های مهم در پیانوها که تاثیر زیادی در کنترل و کیفیت صدا دارد، پدال است. با استفاده از پدال می‌توان قدرت و کیفیت یک صدا را بیشتر یا کمتر کرد و از این طریق موسیقی جذاب‌تری نواخت. در این مطلب قصد بررسی اثر پدال‌ها در پیانو دیجیتال و کاربرد آن‌ها در این نوع پیانو را داریم.

آیا پیانو دیجیتال پدال دارد؟ اهمیت پدال در نوازندگی

پدال یکی از اجزای پیانوها و بخشی از سیستم صدای این ساز است که امکان تغییر عملکرد، شدت و نوع صدا را برای نوازنده فراهم می‌کند. با استفاده از پدال می‌توانید قدرت صدای ساز خود را کنترل کنید و بر حسب نیاز صدای یک گام را افزایش داده یا آن را کمتر کنید. پیانیست‌های حرفه‌ای و نوازندگانی که از نوع آکوستیک پیانوها استفاده می‌کنند، برای عملکرد بهتر و تولید صدای جذاب‌تر از پدال‌ها استفاده می‌کنند اما نوازندگانی که تولید صدای ساز را با کمک پیانوهای دیجیتال انجام می‌دهند، کمتر از این امکان استفاده می‌کنند.

این در حالی است که با استفاده از قدرت پدال در پیانو دیجیتال می‌توان صدایی در حد پیانوهای آکوستیک و حتی بهتر از آن تولید کرد. زمانی که در مورد مشخصات یک پیانو دیجیتال خوب صحبت می‌شود، پدال به عنوان یکی از آپشن‌های مهم مطرح می‌شود زیرا تاثیر آن در نوازندگی حرفه‌ای بسیار زیاد است.

با این وجود بسیاری از نوازندگان، به خصوص در سطح مبتدی و متوسط از عملکرد این قطعه در ساز خود اطلاعی ندارند و حتی زمان خرید هم توجهی به وجود آن نمی‌کنند.

پیشنهاد به مطالعه: تاثیر موسیقی بر شخصیت افراد چیست؟

کاربرد پدال در پیانو دیجیتال چیست؟

مهم‌ترین کاربرد در پدال پیانو دیجیتال و آکوستیک، ارائه انتخاب‌های گسترده‌تری از صداها برای آهنگ‌ساز و نوازنده است. این را فراموش نکنید که نحوه یادگیری، زمان و دلیل استفاده از پدال پیانو، تفاوت زیادی را در کیفیت نوازندگی شما ایجاد می‌کند و به همین دلیل بهتر است آموزش‌های خود را در این زمینه جدی‌تر بگیرید.

جهت استفاده بهتر از این ساز و تولید صدایی قوی و با کیفیت باید با انواع پدال‌ها و عملکرد آن‌ها آشنایی باشید. 4 مدل از رایج‌ترین پدال‌ها در پیانوهای دیجیتال و کاربرد آن‌ها به  شرح زیر هستند:

پدال صدا

اولین نوع پدال‌ها در پیانوهای دیجیتال، پدال صداست. عملکرد این پدال و هدف از طراحی آن برای پیانو دیجیتال مشابه پیانو آکوستیک است. در بیشتر پیانوهای دیجیتال این پدال به سیستم متصل است و زمانی که از آن استفاده می‌کنید، سیگنالی مخصوص به سیستم داخلی پیانو ارسال می‌کند تا امکان کنترل قدرت صدا را برای شما فراهم کند. بسته به عملکرد، برند و نوع ساز ممکن است پدال‌های دیگری هم در پیانو دیجیتال وجود داشته باشند یا تنها همین پدال در ساز موجود باشد.

پدال Una Corda

یکی دیگر از پدال‌های اصلی در پیانوهای دیجیتال که بیشتر مدل‌ها دارای آن هستند و تنها در بعضی از مدل‌ها حذف شده، پدال Una Corda است. این پدال که با نام پدال نرم هم شناخته می‌شود؛ به منظور نرم‌تر کردن صدا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته نرم کردن صدا به این معنی نیست که صدا نزدیک باشد، بلکه صدایی نرم اما از دور تولید می‌کرد. عملکرد این پدال در پیانوهای دیجیتال مشابه پدال کنترل چکش در پیانوهای آکوستیک است. در پیانو آکوستیک با فشردن هر کلاویه، سه چکش به سیم ضربه می‌زنند اما زمانی که قصد تولید صدای نرم داشته باشید، باید تعداد چکش‌ها را به دو عدد کاهش دهید. این پدال در پیانو دیجیتال تاثیری مشابه دو چکش روی سیم‌ها در پیانو آکوستیک دارد.

عملکرد این پدال در پیانو دیجیتال با کمک یک سوئیچ انجام می‌شود. با استفاده از این پدال در پیانو دیجیتال همچنین این امکان هم برای شما وجود دارد که صدای سازهای دیگری مانند گیتار، ساز دهنی و دیگر سازهایی که پیانو قادر به تولید آن است را نیز تغییر داده و صدایی بم یا نرم‌تر ایجاد کنید. این پدال همچنین به عنوان مدولاسیون هم عمل می‌کند و در کنترل افکت‌هایی مانند گام، ویبراتور، سرعت و … تاثیرگذار است.

پدال پایدار

پدال پایدار یکی دیگر از پدال‌های پیانو است که با نام‌های دیگری مانند پدال فورته یا پدال دمپر هم شناخته می‌شود. این پدال در پیانوهای بزرگ‌تر در سمت راست قرار دارد و با استفاده از آن می‌توان روح نوازندگی در این ساز ایجاد کرد.

این پدال، دمپرها را از روی سیم‌ها برداشته و از این طریق اجازه ارتعاش آزادانه سیم‌ها را فراهم کرده تا صدای جذاب‌تری از ساز تولید شود. این پدال کمک می‌کند که نت‌ها تا زمانی که شما پدال را رها نکنید، متوقف نشوند و در نتیجه صدایی فوق‌العاده جذاب با ترکیبی از تمام نت‌ها از ساز خارج شود. این پدال تن پیانو را ارتقا می‌بخشد و صدایی جذاب‌تر ایجاد می‌کند.

البته عملکرد گفته شده در مورد پیانوهای آکوستیک و دارای سیم است اما در پیانوهای دیجیتال که سیمی ندارند هم این پدال وجود داشته تا تاثیری مشابه پیانو آکوستیک داشته باشد و صدای نزدیک به پیانو آکوستیک تولید کند.

پدال پایدار در پیانوهای دیجیتال مانند دیگر پدال‌ها با یک سوئیچ کار می‌کنند. هر چند تاثیر این پدال در پیانو دیجیتال مشابه پیانو آکوستیک نیست، اما تا حد زیادی همان حس را در شما ایجاد می‌کند.

پدال Sostenuto

پدال Sostenuto یکی دیگر از انواع پدال‌هاست. معنای لغوی این پدال پایداری است اما وظیفه و عملکرد آن در پیانو متفاوت با پدال پایدار است. این پدال مرکزی روی پیانوهای بزرگ نصب می‌شود و برای حفظ نت‌های مورد نظر پیانیست استفاده می‌شود.

با استفاده از این پیانو، دمپرها که وظیفه کنترل کلاویه و سیم‌ها را دارند، تنها کلیدهایی را نگه می‌دارند که پیانیست می‌خواهد. تا زمانی که پیانیست این پدال را ثابت نگه دارد، نت‌های مورد نظر هم کنترل می‌شوند. استفاده از این پدال در پیانوهای دیجیتال چندان رایج نیست و بیشتر مناسب پیانوهای آکوستیک است.

تجربه حس نوازندگی واقعی با پیانوهای دیجیتال تنها با انتخاب مناسب

یکی از مشکلات نوازندگان با پیانوهای دیجیتال، واقعی نبودن حس نوازندگی با آن‌ها است. گاهی ممکن است هزینه زیادی برای خرید پیانو دیجیتال صرف شود اما باز هم صدای ایجاد شده مورد قبول نباشد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که در زمان خرید پیانو به جزئیاتی که صدای ساز دیجیتال را به ساز آکوستیک تبدیل می‌کند، توجه نشود. عدم توجه به پدال‌ها یکی از موضوعاتی است که موجب می‌شود پیانو دیجیتال شما، تفاوت فاحشی با پیانو آکوستیک داشته باشد.

در صورتی که به دنبال حس نوازندگی واقعی با پیانو هستید و بودجه‌ای برای خرید پیانو آکوستیک ندارید، پیانویی خریداری کنید که دارای پدال باشد. پدال‌ها به ایجاد حس واقعی‌تر در زمان نوازندگی با پیانو دیجیتال کمک می‌کنند. با استفاده از پدال‌ها می‌توانید صدای ساز دیجیتال را کنترل کرده و عملکرد خود در نوازندگی با این ساز را بهبود ببخشید.

در زمان خرید پیانو دیجیتال دقت کنید که تمام پدال‌های لازم برای کنترل صدا را داشته باشد. اگر با پدال‌ها آشنایی ندارید، تنها کافی است پیانوی خود را از مرکزی معتبر خریداری کنید تا از طریق راهنمایی‌های فروشنده سازی نزدیک به نیازهای خود را انتخاب کنید.