دوستان شاد

نگرانید که مبادا وقت گذرانی شما با دوست افسرده‌تان، روحیه شما را خراب کند؟ تحقیق جدید در انگلیس، رابطه دوستانه شما را نجات داده است: افسردگی مسری نیست اما شادی چرا!

برای درهم شکستن کلیشه‌ها و نشان دادن قدرت دوستی، پژوهشگران ثابت کردند یکی از موثرترین درمان‌ها برای بیماری‌های روانی، ممکن است فراتر از لیست تماس تلفنی‌تان نباشد.

برای ارزیابی این‌که روحیه دوستان چه تاثیری رو همدیگر دارد، دانشمندان دانشگاه‌های منچستر و واریک،2000 دانش آموز دبیرستانی را با استفاده از مدل‌های کامپیوتری جهت سنجش روحیاتشان مورد ارزیابی قرار دادند. محققان دریافتند برعکس باوررایج، روحیات افسرده، از شخصی به شخص دیگر منتقل نمی‌شود. و با مطالعات بیشتر دریافتند روحیات شاد، قابل سرایت هستند.

سرپرست تحقیقات، توماس هوس می‌گوید، این حقیقت که شما می‌توانید دوست افسرده‌تان را شاد و مسرور کنید، چندان عجیب نیست. ما می‌دانیم که عوامل اجتماعی مانند تنها زندگی کردن، یا تجربه تجاوز در کودکی روی افسردگی فرد تاثیر دارد. همچنین می‌دانیم حمایت اجتماعی برای کاهش افسردگی مهم است مثلا به حرف کشیدن افراد افسرده.

در این مطالعات معلوم شد تاثیر یک دوست حامی و همراه روی افسردگی، بسیار چشمگیر است. تحقیقات پیشین دریافته بودند مداواهای پزشکی تنها می‌توانند به حدود یک سوم از افراد افسرده کمک کنند و در این مطالعه معلوم شد پنجاه درصد از مبتلایان به افسردگی با حمایت‌های اجتماعی قوی، درمان می‌شوند. این تاثیربه تنهایی، بزرگ و مهم است، چه برسد به یک شبکه اجتماعی محکم که گزینه‌ای ارزان برای درمان است.

این خبر خوب، تنها مربوط به افسرده‌ها نیست، بلکه به آنهایی که این افراد را دوست دارند هم مربوط می‌شود. شما نه تنها نباید نگران ابتلا به افسردگی از جانب یک دوست باشید بلکه می‌توانید با وقت گذرانی بیشتر با آنها به روان و جسم‌تان فوایدی هم برسانید.

پژوهشی که در سال 2013 توسط United Health Group انجام شد نشان داد 76 درصد از بزرگسالان ایالات متحده که برای کمک به دیگران وقت صرف می‌کنند، نسبت به آنهایی که تلاشی برای خدمت به دیگران نمی‌کنند، از نظر جسمی احساس سلامتی بیشتری می‌نمایند و به میزان 78 درصد هم افسردگی‌شان کمتر است. و مطالعه‌ای که توسط American Psychological Association منتشر شده می‌گوید، افرادی که به‌طور مرتب، داوطلبانه برای کمک به سایرین فعالیت زیادی انجام می‌دهند، ریسک کمتری برای ابتلا به استرس داشته و عمر بیشتری هم دارند.

بنابراین اگر این‌بار دوستی را دیدید که افسرده است، دست‌تان را به سویش دراز کنید؛ به زودی هر دوی شما احساس خوب و شادی خواهید داشت.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید