africaقحطی یا کمیابی به کمبود گسترده غذا که ممکن است بر گونه‌های مختلف موجودات زنده واقع شود، گفته می‌شود. این پدیده اغلب با سوء تغذیه، گرسنگی، همه‌گیری‌ها و افزایش مرگ و میر همراه است.

به گزارش ایسنا به نقل از باشگاه خبرنگاران، مشکلات اقتصادی و سیاسی به گفته کارشناسان برجسته این حوزه دلایل اصلی به وجود آمدن قحطی هستند. قحطی شاید این روزها آن‌چنان زیاد نباشد اما هنوز کشورهای محرومی در آفریقا هستند که با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند. اگر تا به حال در مورد قحطی‌های بزرگ تاریخ که جان انسان‌های زیادی را گرفته است چیزی نشنیده‌اید بهتر است تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

ایرلند 18531845

یکی از معروف‌ترین قحطی‌هایی که در تمام تاریخ رخ داده است، نصف جمعیت ایرلند را به ناگهان نابود کرد. در آن سال‌ها بسیاری از جمعیت این کشور سیب زمینی را هسته غذایی خود قرار داده بودند و با خراب شدن سیب زمینی‌ها و از بین رفتن آنها گشنگی زیادی سراسر این کشور را فرا گرفت. در این واقعه 1.5 میلیون نفر جانشان را از دست دادند و 2 میلیون نفر دیگر نیز به کشورهای اطراف مهاجرت کردند.

ویتنام 1945

در طول جنگ جهانی دوم، ویتنام تحت نظارت فرانسوی‌ها بود ولی ژاپن در این مدت به ویتنام حمله کرد و با فرانسوی‌ها درگیر شد. در این میان بسیاری از محصولات کشاورزی و منابع غذایی ویتنام آلوده یا از بین رفت. پس از جنگ نیز سیل‌های وخیمی رخ داد و بر وسعت فاجعه افزود؛ به طوری که قحطی در شمال ویتنام به اوج رسید و طی آن دو میلیون نفر جان خود را از دست دادند.

کره شمالی 19981994

یکی از جدیدترین قحطی‌های تاریخ که تلفات بسیاری را به جای گذاشت در کره شمالی رخ داد. باران‌های سیل‌آسا و از بین رفتن بخش عظیمی از محصولات کشاورزی این کشور، قحطی بزرگی را به همراه داشت که نزیک به سه میلیون نفر از جمعیت کره کاست. در این مدت بیماری‌های مختلفی نیز سراسر این کشور را فرا گرفته بود و حتی مادران باردار نمی‌توانستند بچه‌هایشان را نگه دارند.

شوروی 1921

در اوایل قرن 20 جمهوری شوروی میلیون‌ها نفر تلفات در جنگ جهانی اول داده بود و مشکلات بسیاری برای مردمان پیش آمده بود که جنگ‌های داخلی نیز بر مشکلات آنها افزود. با افزایش خشونت در این کشور، کشاورزان دست از کار کشیدند و به دنبال آن کمبود غذا در کشور بسیار شد. قحطی بزرگ شوروی باعث شد تا 5 میلیون نفر از مردم این کشور جان خودشان را از دست دادند.

خلیج بنگال 1943

در طی جنگ جهانی دوم به غیر از ویتنام کشورهای دیگری نیز دچار قحطی شدند که مهمترین آنها شاید خلیج بنگال بود. این کشور از برمه محصولات غذایی می‌گرفت که با حمله ژاپن به برمه این مسیر مسدود شد. همچنین چند بار سیل‌های سنگین در این کشور رخ داد و 90 درصد از محصولات غذایی از بین رفت. این باعث شد تا بیش از 7 میلیون نفر جان خودشان را بر اثر گرسنگی از دست بدهند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید