آسیب

مطالعه‌ای که در دانشگاه آیووا انجام شده نشان می‌دهد، صحبت‌هایی که والدین با بچه‌ها بعد از آسیب دیدن می‌کنند، به آنها کمک می‌کند بعدا از خطر اجتناب کنند. در این تحقیق معلوم شد واکنشی که اکثر والدین بعد از زمین خوردن بچه‌ها در اتاق اضطراری نشان می‌دهند این است: ” دیگه این کار رو نکن!”. با این‌حال، اگر دلیل آسیب دیدن کودک، پیشامدهای محیطی باشد مثلا ترک خوردگی در پیاده‌رو یا چاله‌ای در مسیر، احتمال این‌که بچه‌ها را به بیشتر محتاط بودن دعوت کنند و مراقب باشند بیشتر است، و اگر سن فرزندشان بالاتر باشد، به او کمک می‌کنند تا بفهمد چرا این شرایط خطرناک بوده است. در این تحقیق همچنین معلوم شد والدین دخترها را خیلی بیشتر تشویق به محتاط بودن در آینده می‌کنند تا پسرها.

پژوهشگران می‌گویند این نوع مکالماتی که والدین با بچه‌های‌شان بعد از یک آسیب جدی دارند به بچه‌ها در درونی کردن ارزش‌های ایمنی کمک می‌نماید، شبیه پروسه‌ چگونگی پرورش شعور و تفکر در بچه‌ها. سرپرست این تحقیقات، جودی پلامرت می‌گوید:” باوجود این‌که والدین معمولا فکر می‌کنند بچه‌ها اصلا گوش شنوایی برای این صحبت‌ها و مکالمات ندارند، اما در طول زمان به بچه‌ها کمک می‌کند این ندای کوچک را در ورای ذهن‌شان پرورش داده و مانع آنها از انجام کارهای خطرناک می‌شود. وقتی بچه‌ها خیلی کوچک هستند، والدین با مراقبت دقیق و سختگیرانه از آنها در برابر آسیب محافظت می‌کنند.

به گفته الیزابت اونیل، نهایتا بچه‌ها به استقلال می‌رسند و نیاز دارند در دنیای بیرون باشند تا چیزهایی را خودشان کشف کنند. والدین باید راهی خوب پیدا کنند تا به بچه‌های‌شان یاد بدهند چگونه موقعیت‌های جدید را مدیریت کرده و پیش بروند، موقعیت‌هایی که ممکن است خطرناک باشند. ما فکر می‌کنیم مکالمات، راهی مهم و تعیین‌کننده در این پروسه هستند. اما والدین نباید تصور کنند صرفا چون بچه‌ها در اتاق اضطراری زمین می‌خورند، درس‌های‌شان را درباره خطرات آن موقعیت فراگرفته‌اند. بزرگسالان گاهی به اشتباه فکر می‌کنند بچه می‌فهمد چه اتفاقی افتاده و چرا افتاده، در صورتی که این‌طور نیست. مکالمه والدین در مورد حوادث می‌تواند برای کودک مفید و موثر باشد.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید