مجله آلامتو

با برگزاری مسابقه روسیه و کره جنوبی، دور اول مسابقات جام جهانی 2014 دیشب به پایان رسید. این گزارش نگاهی دارد به آمار و رکوردهای جالبی که در این دوره از جام جهانی تاکنون به ثبت رسیده است.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: جام شگفتی ها، جام رکوردها یا هر اسم دیگری که رویش بگذارید. جام جهانی 2014 برزیل در سرزمین قهوه و فوتبال ، اولین ایستگاه خود را پشت سرگذاشت.دور اول مرحله گروهی دیشب به پایان رسید تا همه تیم ها دست کم یک بار در این دوره به میدان رفته باشند. اما دور اول مقدماتی در شرایطی به پایان رسید که 5 رکورد جالب در همین دور جابه جا شد. آمارهای جذاب و رکوردهای جابه جا شده در دور اول جام بیستم را بخوانید.

بازی اول تیم‎ها در مسابقات باعث ثبت رکوردهایی نیز شد که در اینجا نگاهی به پنج نمونه از آنها می‎اندازیم:

1- پرگل ترین دوره جام جهانی در 56 سال اخیر

تعدد گلهای به ثمر رسیده در این دور جام جهانی، باعث جذابیت بیش از پیش مسابقات شده است و از زمان جام جهانی 1958 (که میانگین 3.60 گل بر بازی را ثبت کرده بود) پُرگل‎ترین بازی‎ها را داشته ‏ایم.

برزیلِ میزبان پیروزی 1-3 را مقابل کرواسی ثبت کرد و آلمان نیز 0-4 پرتغال را شکست دادند تا باعث بهبود آمار بشوند.

هلندی‎ها بیشترین گل در یک بازی را زدند و 1-5 اسپانیا را در هم کوبیدند. از آن سو، تنها بازی بدون گل دور اول هم مسابقه میان ایران و نیجریه بود.

2- پنجمین گل سریع ادوار جام جهانی

در اولین بازی گروه G، «کلینت دمپسی» کاپیتان تیم ملی آمریکا با زدن گل با یک شوت با پای چپ در ثانیه 30، غنایی‎های را بهت زده کرد.

این ضربه، پس از گل ثانیه 27 برایان رابسون برای انگلیس در جام جهانی 1982، و بالاتر از از گل ثانیه 35 «امیلی ونانت» برای فرانسه در جام جهانی 1938، در جایگاه پنجم سریع‎ترین گل ادوار جام جهانی قرار گرفت. دمپسی همچنین تنها بازیکنی است که در سه جام جهانی برای آمریکا گل‎زنی کرده است.

سریع‎ترین گل تاریخ جام جهانی را «هاکان شوکور» برای ترکیه در مقابل کره جنوبیِ میزبان در سال 2002 به ثمر رسید.

3- قهرمانان تبدیل شکست به پیروزی

در میان 16 مسابقه دور اول، شش تیم توانستند شکست را با پیروزی عوض کنند.برزیل در مقابل کروسی، با گل به خودی عقب افتاد اما در پایان 1-3 پیروز شد.

ژابی آلونسو از روی نقطه پنالتی اسپانیا –مدافع عنوان قهرمانی- را از هلند جلو انداخت اما در پایان شکست تلخی را تجربه کردند.

درمیان ناباوری همگان، کاستاریکا شکست را با پیروزی عوض کرد.

سوئیس، ساحل عاج و بلژیک نیز شرایط مشابهی را تجربه کردند.

4- اولین تیم باشگاه 100 تایی های تاریخ جام جهانی

با دیدار آلمان مقابل پرتغال، ژرمن‎ها اولین تیم تاریخ جام جهانی شدند که در دوره های مختلف این جام توانستند 100 بازی انجام دهند.

در این 100 دیدار، آلمان 61 پیروزی، 19 مساوق و 20 شکست را ثبت کرده است و 210 گل زده و 117 گل خورده داشته‎اند.

آنها در سه جام جهانی 1954، 1974 و 1990 قهرمان شدند.

5-آقای شکست ناپذیر

یورگن کلینزمن –سرمربی آمریکا- با پیروزی دیرهنگام 1-2 مقابل غنا، رکورد شکست ناپذیری در دیدار اول را چه به عنوان بازیکن و چه مربی را در جام جهانی حفظ کرد.

کلینزمن در جام‎های جهانی 1990، 94، 98 برای آلمان بازی کرد و در سال 2006 نیز به عنوان مربی، آنها را به مقام سوم رساند. او در تمام این سال ها، در دور اول جام جهانی هیچ شکستی را تجربه نکرده است.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید