دلیل انتخاب 11 سپتامبر توسط القاعده چه بود؟

چرا القاعده یازده سپتامبر را برای حمله به آمریکا انتخاب کرد؟

کارشناسان معتقدند دلایل بسیار خاصی ممکن است برای حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر وجود داشته باشد.

به گزارش آلامتو به نقل از باشگاه خبرنگاران، کارشناسان معتقدند که انتخاب تاریخ یازده سپتامبر از سوی القاعده برای حمله به برج‌های دوقلوی نیویورک، تصادفی نبوده است.

“لارنس رایت” نویسنده کتاب «سال‌های ترور» که در سال ۲۰۰۶ برنده جایزه پولیتزر شد، معتقد است از نظر القاعده، جنگهای صلیبی یک روند تاریخی دائمی است که تا پیروزی نهایی اسلام هرگز پایان نخواهد یافت.

اما چرا القاعده تاریخ 11 سپتامبر را برای کوبیدن هواپیماهای مسافربری به برج‌های دوقلوی آمریکا انتخاب کرد؟

رایت در کتاب خود در پاسخ به این سوال گفته است: در تاریخ ۱۱ سپتامبر ۱۶۸۳ سپاه مسلمانان از مقابل دروازه‌های وین مجبور به عقب نشینی شد و مسلمانان هرگز تلخی این عقب نشینی را فراموش نخواهند کرد.

وی در ادمه آورده است: از آن تاریخ به بعد به مدت ۳۰۰ سال اسلام تحت تأثیر رشد جوامع مسیحی غرب قرار گرفت تا اینکه بن لادن و همفکرانش در افغانستان به این باور رسیدند که اسلام دوباره به روزهای اوج خود بازگشته و زمان برای انتقام فرا رسیده است.

“کریستوفر هیچنس” نویسنده و فیلسوف آمریکایی نیز از این نظریه حمایت کرده است. او تنها چند هفته پس از حملات ۱۱ سپتامبر نوشت: بر خلاف قدرت‌های مسیحی و غربی، کشور‌های مسلمان هرگز این تاریخ را فراموش نکرده‌اند.

هیچنس توضیح می‌دهد: از واقعه ۱۱ سپتامبر سال ۱۶۸۳ در دنیای اسلام و به ویژه در میان افراط‌گرایان، به عنوان یک “رویداد تحقیرآمیز” یاد می‌شود.

البته در کنار چنین نظریه‌ای، برخی نیز پس از واقعه ۱۱ سپتامبر، توجیه دیگری را برای انتخاب این تاریخ از سوی القاعده مطرح کردند. به گفته آنها، این تاریخ وقتی به عدد نوشته شود (۹/۱۱) شبیه شماره تلفن ۹۱۱ خدمات اورژانس است که مردم آمریکا در مواقع خطر با آن تماس می‌گیرند.

بنابراین به عقیده آنها، القاعده با انتخاب این تاریخ به دنبال این بوده که نشان دهد حملات یازده سپتامبر (۹/۱۱)، حمله‌ای ویرانگر و پایان کار برای آمریکا است زیرا هر فردی که در آمریکا با شماره تلفن ۹۱۱ تماس بگیرد می‌خواهد از یک “فاجعه بزرگ” خبر دهد.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید