مجله آلامتو

همه ما گاهی دوست داریم خودمان را پشت گوشی تلفن همراه‌مان پنهان كنیم و آنچه نمی‌توانیم بگوییم را با چند كلمه بنویسیم. كار سختی نیست. یك پیام می‌فرستید و حتی اگر با كلماتی سنگین‌تر پاسخش را دریافت كردید، گوشی‌تان را كنار گذاشته و از مهلكه بیرون می‌آیید. اما آیا همه حرف‌ها را در همین چند كلمه می‌توان گفت؟ اصلا یك پیامك باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد كه تاثیر بهتری روی دریافت‌كننده‌ بگذارد؟ اگر می‌خواهید با آداب پیامك نوشتن و باید و نباید‌های آن بیشتر آشنا شوید، در ادامه این متن با ما باشید.

   

پیامكی «نه» نگویید

روش اشتباه
من به پیشنهاد شما فكر كردم.
 فعلا قصد ازدواج ندارم. خدانگهدار

روش صحیح

باید برای صحبت در موضوعی
 همدیگر را ببینیم. ممنونم
حرف‌های جدی و سنگین جای‌شان در پیامك نیست. خیلی حرف‌ها ارزش این را دارند كه رودررو گفته شوند و در واقع خیلی آدم‌ها ارزش این را دارند كه چنین حرف‌هایی را از زبان خودمان بشنوند، نه اینكه آن را در یك پیامك بخوانند.در شرایطی كه می‌خواهید جواب منفی به كسی بدهید یا تكلیف كاری را یكسره كنید، هرگز سراغ پیامك نروید. اگر می‌خواهید به خواستگار‌تان جواب منفی بدهید، استعفایتان از كار را بیان كنید، همسرتان را برای اشتباهی محاكمه كنید و… بدانید كه پیامك فرستادن شیوه مناسبی نیست. حق آدم‌هاست كه از چنین موضوعاتی، نه با یك جمله چند كاراكتری بلكه به شكلی مفصل‌تر باخبر شوند، دلایل شما را بدانند و خودشان هم امكان دفاع از خود را داشته باشند.

عشق و نفرت را پیامک نکنید

از همان روز اول نامزدی، ارتباط شما پر می‌شود از خاطرات بی‌نظیر و لحظات سخت. محققان دانشگاه میشیگان می‌گویند که هرگز در چنین لحظاتی از امکانات مدرن زندگی بهره نگیرید و طعم واقعی‌ این لحظه‌ها را با یک پیامک از بین نبرید. از نظر آنها بعضی جمله‌ها تنها چند واژه نیستند، بلکه می‌توانند به یک لحظه ناب در زندگی شما تبدیل شوند. پس هرگز بی‌خیال ساختن چنین خاطراتی نشوید و آن کلمات را با ارسال پیامک نسوزانید. اگر می‌خواهید برای اولین بار به نامزدتان بگویید که دوستش دارید یا اگر می‌خواهید در جریان زندگی مشترک، خبرهای سرنوشت‌سازی را به همسرتان بدهید، هرگز از پیامک استفاده نکنید. اگر می‌خواهید خبر باردار شدن‌تان را بدهید یا حتی بگویید که احساس می‌کنید زندگی‌تان به بن‌بست نرسیده، هرگز از پیامک کمک نگیرید. اگر هم بعد از یک دعوای سخت، احساس می‌کنید که حق با همسرتان بوده و می خواهید از او عذرخواهی کنید، در اولین فرصت چشم در چشمش این حرف را بزنید. هیچ کس با یک پیامک ساده کسی را نمی‌بخشد. پس رودررو موضوع را مطرح کنید و تمام احساس‌تان را در مقابلش به نمایش بگذارید.

 
شكلك‌ها را فراموش نكنید

روش اشتباه
 
آقای رئیس من حالم بده  فردا اداره نمیام

روش صحیح

با عرض پوزش، به‌دلیل مشكلاتی
 فردا امكان حضور در اداره را ندارم.
 
بعضی‌ها دوست ندارند از شكلك‌ها استفاده كنند، چون فكر می‌كنند چهره كودكانه‌ای به پیامكشان می‌دهد؛ بعضی‌ها هم فكر می‌كنند این تصاویر از جدیت یك متن كم می‌كند. اما اگر نظر ما را بخواهید، استفاده درست و بموقع از شكلك‌ها، می‌تواند پیام شما را چند برابر جالب كند. یادتان نرود كه چهره و حالات شما در زمان پیامك فرستادن دیده نمی‌شود و تنها چیزی كه می‌تواند حال‌وهوای آن لحظه شما را شرح دهد، یك شكلك ساده ‌است. در واقع «اسمایلی‌ها» خود شما هستید كه كوچك شده‌اید و در یك پیامك جا گرفته‌اید. اگر از گفتن یك حرف، منظور جدی‌ نداشتید، قیافه به كمك شما می‌آید و  اگر می‌خواهید نگرانی یا كمی ناراحتی‌ را ابراز كنید، می‌توانید از این شكلك‌ها كمك بگیرید. البته یادتان نرود كه این صورتك‌ها كمی خودمانی هستند و اگر می‌خواهید به مدیر‌تان یك پیامك بفرستید، بهت ر است سراغ آنها نروید زیرا چنین پیامكی، قطعا ساده، صریح و كاملا اداری است و نیاز به یك شكلك برای توضیح دادن ندارد. از طرف دیگر، خود پیامك، به اندازه كافی صمیمانه است. پس اگر می‌خواهید یك پیامك رسمی بفرستید، آن را بدون شكلك، با فونت فارسی و با كلمات رسمی بنویسید.

همه را در یك گروه جا ندهید

پیامك‌هایی كه می‌فرستیم، همه در یك دسته جا نمی‌گیرند، پس آدم‌های دریافت كننده‌شان هم نمی‌توانند یكسان باشند. پیامك‌های جوك، جملات حكیمانه، احوال‌پرسی‌های دوستانه، یادآوری برخی روزها و رویداد‌ها و ده‌ها نوع پیامك دیگر، همه به مخاطبان خاص خود نیاز دارند. از طرف دیگر اگر بخواهید همه موضوعات را به تمامی فهرست تلفن همراه‌تان بفرستید، خیلی زود دیگران را خسته می‌كنید و به آدمی تبدیل می‌شوید كه وقت و بی‌وقت پیامك‌هایش به گوشی دیگران می‌رسد و كم‌كم خیلی‌ها بدون خواندن متن‌هایتان، پیامتان را حذف می‌كنند. پس قبل از آنكه برای فرستادن یك متن دست به موبایل شوید، به این فكر كنید كه موضوع آن برای چه افرادی می‌تواند جالب و برای چه كسانی میتوانند خارج از ادب یا حتی خارج از چارچوب آن رابطه باشد.

 
  خبرهای بد را پیامكی ندهید

روش اشتباه

دلم می‌خواد از ناراحتی بمیرم

روش صحیح

دلم گرفته، كی وقت داری صحبت كنیم؟

در هیچ شرایطی خبر‌های بد یا غیرمترقبه را با پیامك نفرستید. چنین اخباری نیاز به یك مقدمه‌چینی دارند كه در یك پیام ممكن نیست. در این مواقع شما باید رابطه‌ای كه با فرد مقابل دارید را هم درنظر داشته باشید.

پیامك زدن در این شرایط می‌تواند مقدمه‌ای برای گفتن خبر باشد اما نمی‌تواند تنها راه انتقال آن به‌حساب بیاید. برای مثال اگر از اینكه زمان مناسبی برای گفتن خبر است، مطمئن نیستید، می‌توانید با یك پیامك، از فرد مقابل فرصتی بخواهید تا با او در مورد مشكلی كه پیش آمده صحبت كنید. شاید فرد مقابل‌تان در آن لحظه امکان صحبت کردن بیشتر را نداشته باشد و یک پیامک شوکه کننده بتواند او را برای ساعت‌ها به هم بریزد.

 

پیام را جایگزین كلام نكنید

بعضی‌ها فكر می‌كنند كه پیامك زدن جایگزین همیشگی تلفن كردن است. اگر شما هم از این دسته هستید، باید بگوییم كه اشتباه می‌كنید. در لحظه‌هایی كه امكان صحبت ندارید و فكر می‌كنید وقت خوبی برای تلفن كردن نیست، می‌خواهید به كسی بگویید كه به یادش هستید اما نمی‌خواهید وقتش را با صحبت تلفنی بگیرید، می‌خواهید موضوع كوچكی را یادآوری كنید و… آن وقت پیامك به داد شما می‌رسد.

اما در خیلی شرایط هم باید به همان شیوه قدیمی یعنی تلفن كردن برگردید.تبریك گفتن به یك دوست صمیمی یا كسی كه رابطه رسمی‌ای با شما دارد، اتفاقی نیست كه با یك پیامك بیفتد. فرستادن پیام در این شرایط می‌تواند بی‌حوصلگی شما برای صحبت كردن با آن شخص را نشان دهد. از طرف دیگر رابطه ما با بسیاری از آدم‌ها، پیامكی نیست و در فرهنگ سنتی ما، فرستادن پیامك تبریك، تسلیت یا خیلی پیام‌های دیگر به كسی كه اختلاف سنی یا موقعیت قابل ملاحظه‌ای با ما دارد، كار مودبانه‌ای تلقی نمی‌شود. پس قبل از آنکه دست به تلفن شوید، ارتباطی را که با آن فرد دارید در ذهن‌تان مرور کنید.

 
   خلاصه بنویسیم؟ ننویسیم؟
 
روش اشتباه

 

 
nmitum bznm. mes plz

روش صحیح

نمی‌تونم تماس بگیرم. پیامك بده لطفا

در یك پیامك كاراكتر‌های كمی جا می‌گیرد و به همین دلیل خیلی از كلمات برای وارد شدن به چنین متنی خلاصه می‌شوند. این اتفاق در همه جای دنیا می‌افتد و جالب اینجاست كه خیلی از این كلمات خلاصه شده به مرور وارد زبان گفتار هم می‌شوند و به یك كلمه جدید در زبان تبدیل می‌شوند. اما تا زمانی كه این اتفاق بیفتد، فهمیدن تمام خلاصه‌ها برای هركسی آسان نیست. این كلمات تازه، بیشتر برای پیامك‌باز‌های حرفه‌ای معنا دارد و از طرف دیگر، قرار هم نیست كه در هر متنی جا بگیرد.شما می‌توانید در پیامكی كه به دوستتان می‌فرستید، با كمك این خلاصه‌ها تعداد كاراكتر‌ها را كاهش دهید اما در مقابل مدیرتان، كسی كه تازه با او آشنا شده‌ و ارتباطی رسمی دارید یا مادرتان كه پیامك‌باز حرفه‌ای نیست، نباید به راحتی از این خلاصه‌ها استفاده كنید. از طرف دیگر، یادتان نرود كه میانسال‌ها هنوز با این ادبیات میانه‌ای ندارند و ترجیح می‌دهند كه یك پیام كامل با فونت فارسی بخوانند. پس وقتی كه برای آنها پیامك می‌فرستید همان قالب رسمی را رعایت كرده و از خلاصه‌نویسی با حروف لاتین پرهیز كنید تا پیامتان در خطر فهمیده‌نشدن نیفتد.

گاهی به‌جای تلفن كردن پیام بفرستید

درست است كه پیامك فرستادن هم قانون‌های خاص خودش را دارد و شما اجازه ندارید در هر زمان از شبانه‌روز كه بخواهید، یك پیام ناخواسته را به گوشی دیگران بفرستید؛ اما به لطف پیام‌های كوتاه، شما می‌توانید مزاحمت‌هایتان را كمتر كنید و با تلفن‌های مكرر دیگران را آزار ندهید.

 اگر همكارتان برای یك مسافرت خانوادگی مرخصی گرفته، با تلفن زدن وقتش را نگیرید و كارهای واجبتان را با پیامك به او بگویید یا اگر احساس می‌كنید طرف مقابلتان در شرایط برابری برای صحبت كردن قرار ندارد، (بیمار، ناراحت یا سرش شلوغ است) به جای تلفن كردن به او پیام بفرستید. البته فکر نکنید که مجوز فرستادن پیامک در هر زمانی را دارید و با  فرستادن پیام‌های نیمه شب یا صبح زود، خود را یک فرد وقت نشناس جلوه ندهید.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید