امگا 3

اگر از ماهی خوشتان نمی‌آید مکملهای غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 را وارد برنامه غذاییتان کنید.

“کره یک میل غذایی جدید است”

“نمک انقدرها که فکر می کنیم بد نیست”

“بجای ممانعت از خوردن ماهی باید حداقل مقدار کمی مصرف کنید”

پیامهای گیج کننده‌ای در رسانه‌ها وجود دارند که ما بارها آنها را شنیده‌ایم. به نظر می‌رسد که هر روز داستان جدیدی سر هم می‌کنند و ادعاهای قبلی خود را رد می‌کنند، این موضوع به خصوص هنگامی که پای مواد مغذی به میان می‌آید آشکارتر است.

من اخیرا در برنامه‌ای حاضر شدم و در مورد یکسری از پیامهای داغ و در عین حال گیج کننده رسانه که مصرف کننده‌گان بطور منظم با آن مواجه‌اند صحبت کردم.

در اینجا چند مبحثی را که شما باید قبل از چیدن برنامه غذاییتان بدانید به شما می‌گوییم:

1. چربی

مجله تایم اخیرا بر روی جلد مجله این مطلب را چاپ کرده بود” کره بخورید، دانشمندان به کره عنوان دشمن انسان زده اند و چرا در این مورد اشتباه کرده اند”. اما این عنوان کره را در ردیف غذاهای سالم قرار نمی دهد.

در مقاله‌ای که اخیرا به چاپ رسیده است عنوان شده است که چربی اشباع شده- چربی حیوانی موجود در گوشت و لبنیات- باعث بروز مشکلات قلبی نمی‌شود. در نتیجه مجله تایم با نشان دادن کره بر روی جلد مجله این سوال را مطرح می‌کند که آیا جنگ ما با چربی به پایان خود رسیده است. در این مقاله همچنین ذکر شده است که باید چربی زیاد و شکر کمی مصرف کنیم. اما قبل از اینکه به سراغ کره بروید باید خاطر نشان کنیم که هنوز علم به طور کامل نمی‌گوید که همه انواع چربیهای اشباع شده برای سلامتی مفید هستند. سازمان قلب آمریکا هنوز هم بر روی این توصیه خود که مقدار مصرف چربی باید پایین باشد ایستاده است.

2. ماهی

سازمان غذا و داروی آمریکا به تازگی رهنمودهای جدیدی برای استفاده از ماهی در میان زنان باردار و کودکان را مطرح کرده است. اما آیا چند سال پیش همین سازمان در مورد استفاده از ماهی بخاطر وجود آلودگی جیوه به مردم هشدار نداد؟ توصیه جدید سازمان غذا و دارو به مادران باردار و کودکان این است که باید هفته ای 2 الی 3 بار ماهی مصرف کنند. این توصیه بیشتر به این خاطر بود که مطمئن شوند امگا 3 و اسیدهای چرب DHAو EPAماهی در برنامه غذایی مادران و کودکان قرار می گیرد.

امگا 3 با رشد مغز و افزایش قدرت شناختی در کودکان همراه است. شما می توانید این اسیدهای چرب را با اطمینان از ماهی قزل آلا و ماهی ساردین دریافت کنید. اما اگر ماهی دوست ندارید باید حتما از یک مکمل غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا3 در برنامه غذاییتان استفاده کنید.

ویژگی منحصر به فرد این راهکار و توصیه جدید این است که بر روی مصرف حداقلی ماهی در زنان باردار و کودکان تمرکز می‌کند. مقاله ای که قبلا در سال 2004 به چاپ رسید بر روی میزان حداکثری مصرف ماهی تاکید می کرد. نکته‌ای که در مقالات قبل و جدید تغییر نکرده این است که این گروه از مصرف کننده‌گان ماهی باید از خوردن ماهیهایی مانند کوسه ماهی ، شمشیر ماهی و تونا اجتناب کنند.

3. نمک

سازمان غذا و دارو اعلام کرد که راهبرد سدیم به منظور کاهش مصرف آن در صنایع غذایی مورد بحث فرار خواهد گرفت، ولی نتایج تحقیقات حاکی از این است که مقدار بسیار کم سدیم نیز می تواند برای سلانتی بسیار مضر باشد.

بعضی از مردم نسبت به دیگران به نمک حساس ترند. اگر چه آزمایشی برای تعیین میزان حساسیت به نمک در افراد وجود ندارد، بعضی از افراد می توانند تاثیر نمک در بدنشان را تعقیب کنند زیرا آنها بعد از خوردن یک کاسه سوپ شور نمی توانند انگشتر را از انگشتشان خارج کنند.

نمک ضرورتا برای همه مضر نیست اما می‌دانیم که افرادی که دارای فشار خون بالا هستند باید با پزشک خود مشورت کنند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید