درمان هومیوپاتی چیست؟ آیا ایمن است؟

هومئوپاتی: هر آنچه که باید در مورد این درمان بحث برانگیز بدانید.

هومئوپاتی

پروفسور ارنست در یک راهپیمایی اعتراضی علیه استفاده از داروهای هومئوپاتی برای درمان حیوانات خانگی که در اوایل این هفته در وست مینستر برگزار شد، تلاش کرد حمایت شاهزاده چارلز از این روش درمانی بحث برانگیز را زیر سوال ببرد.

به گزارش آلامتو به نقل از telegraph؛ شاهزاده چارلز چندین دهه است که از هومئوپاتی حمایت می کند و سخنرانی های پرشوری را در مجمع بهداشت جهانی و انجمن پزشکی بریتانیا برگزار می نماید. با این حال، پروفسور ارنست، که قبلا شاهزاده چارلز را به عنوان فروشنده روغن مار خطاب کرده بود، گفت درمان های هومئوپاتی “غیراخلاقی” است و هشدار داد که حمایت سلطنتی از چنین جریانی بسیار نگران کننده است.

پروفسور ارنست بر این باور است که نمی توان تنها به خاطر حمایت شاهزاده ها از این روند درمانی آن را ایمن بدانیم. چنین روش درمانی به نفع بیماران نیست.

او در این باره می گوید: کیفیت تحقیقات انجام شده نه تنها خوب نیست بلکه شک برانگیز هم هست. این تحقیقات اسیب هایی که چنین روش درمانی می تواند بر روی انسان ها داشته باشد را نادیده می گیرد. برخی از داروهایی که در این شرایط به فروش می رسد غیر قانونی هستند و اثر خوبی بر روی سلامت افراد ندارند.

خوب حالا سوال اینجاست که چرا چنین کسب وکاری ادامه دارد؟ آیا واقعا هومئوپاتی می تواند کارساز و موثر باشد؟

هومئوپاتی به عنوان روند درمانی جایگزین در سال 1706 توسط یک پزشک آلمانی به نام ساموئل هانمان بنیانگذاری شد.

این پزشک معتقد بود شبیه، شبیه را درمان می کند و بر این باور بود که موادی که باعث بروز نشانه های خاصی در افراد می شود می تواند به از بین رفتن همین نشانه ها هم کمک کند. او زمانی که در حال ترجمه کتاب نوشته شده توسط شیمیدان معروف ویلیام کالن بود به چنین ایده ای دست پیدا کرد. این کتاب مفید بودن پوست درخت گنه گنه در درمان مالریا را به علت ویژگی های رضایت بخش و تلخ آن، توضیح داده بود.

هانمن در این کتاب متذکر می شود که مواد تلخ تری از پوست درخت گنه گنه در جهان وجود دارد اما هیچ کدام اثری بر روی درمان مالاریا ندارند. او برای اینکه بتواند فرضیه خود را مورد بررسی قرار دهد مقدار زیادی از پوست درخت گنه گنه را مورد استفاده قرار داد( این همان فرایندی است که در هومئوپاتی به عنوان تایید در نظر گرفته می شود). همین امر باعث شد تب و لرز بالایی همانند مالاریا به سراغش بیاید.

او نتیجه گرفت چون این ماده در افراد سالم نشانه های شبیه مالاریا را ایجاد می کند پس می تواند نشانه های مرتبط با خود بیماری را هم از بین ببرد و در درمان آن موثر واقع شود.

از آنجایی که پوست گنه گنه می توانست هر فردی را بیمار کند( چه فرد به مالاریا مبتلا بود و چه نبود) هانمن تصمیم گرفت روشی برای تجویز دوز کم این ماده پیدا کند تا دیگر فرد نشانه های شبیه مالاریا را نداشته باشد و تب و لرزش بدتر نشود.

در این بخش دومین قانون هومئوپاتی مطرح می شود. قانون دوم این درمان جایگزین تکان سخت است. این همان روشی است که داروها در هومئوپاتی تولید می شوند.

معمولا در این روش درمانی، مواد در الکل یا آب مقطر رقیق می شوند و سپس تکان شدیدی به آن ها داده می شود و موجب می گردد انرژی حیاتی دارو فعال شود. از این یافته ها هانمن نتیجه گرفت که هر چقدر ماده ای رقیق تر و ضعیف تر باشد قدرت بیشتری هم در اختیار افراد قرار می دهد.

اگر تاریخ را به خوبی مورد بررسی قرار دهیم متوجه می شویم که پزشکان برای بررسی این موضوع زمان زیادی را صرف کرده اند. آن ها برای تایید چنین منطقی از روش های بسیار استفاده کرده اند.

دیوید رابرت گریمز یکی از پزشکان دانشگاه اکسفورد در سال 2012 نوشت که قانون هانمن در مورد رقیق کردن مواد بر خلاف چیزی است که ما در طبیعت می بینیم و تجربه می کنیم. در طبیعت قدرت هر ماده محلولی متناسب با مواد تشکیل دهنده فعال در آن است. در چنین مقادیر کم سوالاتی مطرح می شود که آیا درمان صرفا یک اثر پلاسبو یا همان دارونما را ایجاد می کند یا می تواند موثر باشد. اینکه چنین درمانی اثرات دارونما دارد توسط تحقیقات متعددی مورد بررسی قرار گرفته است.

در گزارش سال 2010 کمیته علمی و فناوری اعلام کرد هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد هومئوپاتی به عنوان یک درمان برای هر وضعیت سلامتی موثر است. این کمیته اعلام کرد اصل شبیه ، شبیه را درمان می کند از لحاظ نظری بسیار ضعیف است و نمی تواند به عنوان یک قانون علمی در نظر گرفته شود. در همان سال، صدها نفر به فروش و انبار محصولات مرتبط با هومئوپاتی اعتراض کردند. معترضان همه بطری های قرصی که بر مبنای این علم تهیه شده بود را مصرف کردند اما هیچ کدام به خاطر عوارض این اوردوز در بیمارستان بستری نشدند.

انجمن پزشکی بریتانیا این علم را جادوگری می نامد اما NHS بر این باور است که شواهد علمی معتبر مبنی بر اینکه هومئوپاتی در درمان بیماری ها موثر است وجود ندارد و نمی توان آن را برای هر شرایطی مورد استفاده قرار داد. نکته مهمی که باید در اینجا مدنظر داشته باشیم این است که همه شواهد موجود منفی نیستند.

برخی از بررسی ها نشان دهنده اثرات مثبت درمان های هومئوپاتی در درمان تب، اسهال و عفونت گوش در میان کودکان است. با اینکه چنین درمان هایی معمولا به عنوان درمان های بی ضرر و بی خطر شناخته می شوند اما برخی از افراد بر این باورند که استفاده از هومئوپاتی می تواند افراد را از مصرف داروهایی که اثربخشی آن ها از نظر علمی تایید شده است باز دارد.

به همین خاطر افرادی که به بیماری مبتلا می شوند و نشانه های جدیدی تجربه می کنند باید به پزشک متخصص مراجعه کنند و از درمان های پزشکی بهره مند شوند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید