تخمه هندوانه چه خاصیتی دارد؟

چرا باید به جای دور انداختن تخمه های هنداونه آن ها را میل کنید؟

خواص تخمه هندوانه watermelon-seeds-benefits

ممکن است این افسانه را شنیده باشید که بلعیدن تخمه های هنداونه می تواند باعث رشد این میوه بزرگ در داخل شکم شود. همانطور که می دانید تخمه هندوانه مزایای زیادی برای بدن دارد. به جای اینکه آن را دور بیندازید می توانید از مزایایش استفاده کنید.

بعد از اینکه هندوانه را خوردید، تخم آن را خارج کنید، بشویید و اجازه دهید خشک شود. حالا آن را در اختیار اعضای خانواده قرار دهید تا از طعم و مزایای موجود لذت ببرند. تنها یک هشتم پیمانه از تخم هنداونه 10 گرم پروتئین وارد بدن می کند. این تخمه هامواد مغذی بسیار زیادی دارند.شما می توانید به عنوان یک میان وعده خوشمزه از این مواد استفاده کنید.

تخمه هنداونه دارای پروتئین، ویتامین B، منیزیم، اسیدهای چرب تک غیر اشباع و چند غیر اشباع است و می تواند سطح کلسترول، التهاب و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را کاهش دهد. طعم تخمه هنداونه بسیار شبیه تخمه آفتابگردان بوده اما کمی حجیم و ضخیم است.

شما می توانید این تخمه ها را در سالاد به کار ببرید و آن هارا با سایر موارد ترکیب کنید یا بدون هیچ گونه تغییری میل نمایید. اگر دوست ندارید تخمه هندوانه را در منزل تهیه کنید، می توانید آن ها را به صورت آماده تهیه نمایید.

آیا خوردن دانه های هندوانه برای ما خوب است؟

هندوانه را می توان یک درمان کامل در فصل تابستان در نظر گرفت، اما واقعا بیرون آوردن و تف کردن دانه های این هندوانه، می تواند هیجان و شور و شوق خوردن آن را تا حد زیادی کاهش دهد.

بزرگسالان ممکن است از این موضوع بترسند که دانه های هندوانه باعث خفگی شان بشود و بچه ها نیز ممکن است این کابوس را داشته باشند که بعد از خوردن دانه های این میوه، ناگهان یک هندوانه در معده شان سبز شود. البته دیگر نیاز نیست نگران این چیزها باشید چرا که کارشناسان می گویند که نباید از دانه های هندوانه هیچ ترسی داشته باشید زیرا این دانه ها کاملا خوراکی و بسیار مفید هستند. بنابراین اگر یک مشت از این دانه ها را همراه با گوشت شیرین و آب دار هندوانه مصرف کنید، نه تنها هیچ ضرری ندارد بلکه برای بدنتان بسیار خوب است.

مطمئنا این دانه ها آن قدرها هم خوشمزه نخواهند بود، بنابراین اگر می خواهید چیزهای جالب تری در این خصوص بدانید، خواندن ادامه ی این مطلب برایتان خالی از لطف نخواهد بود:

3 راه موثر برای خوردن دانه های هندوانه

  1. دانه های هندوانه را سبز کنید

دانه های هندوانه مثل چیا و تخم کتان حاوی مواد مغذی بسیار زیادی نظیر ویتامین ب، پتاسیم، منیزیم و روی هستند و لذا مطالعات مختلف توانسته اند اثبات کنند که این دانه ها مزایای زیادی را برای سلامتی ما به همراه دارند. علاوه بر این، این دانه ها منبع خوب چربی ها و پروتئین های سالم می باشند. با این حال، نکته ی مهمی که وجود دارد این است که اگر می خواهید دوز کامل پروتئین این دانه ها را دریافت کنید، باید هنگامی دانه های هندوانه را بخورید که آنها جوانه زده باشند.

در این حالت، شما می توانید بعد از اینکه پوسته سخت و سیاه دانه ها را در آوردید آنها را میل نمایید. البته این فرایند حداقل چند روز طول می کشد. ابتدا بذر ها باید یک شب در آب خیس بخورند، و پس از آن چند روز باید منتظر بمانید تا جوانه ها یکی یکی بیرون بیایند. وقتی که این اتفاق افتاد این دانه ها آماده خشک شدن در فر، در گرما و یا ماندن در زیر نور خورشید هستند. و بعد از آن شما می توانید از این دانه ها به عنوان یک میان وعده غذایی سالم استفاده نمایید.

  1. خرید و استفاده از روغن دانه هندوانه.

راه های دیگری نیز برای مصرف دانه های هندوانه و به دست آوردن مزایای تغذیه ای آنها وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. در غرب آفریقا، مردم از دانه هندوانه روغن می گیرند و بعد از این روغن استفاده می کنند.

این روغن که به نام روغن اوتانگا یا کالاهاری شناخته می شود، به کرات در طبخ غذاها، و یا بر روی سالاد مورد استفاده قرار می گیرد و یا حتی مردمان ساکن این بخش ها این روغن را به صورت موضعی بر روی پوست خود می مالند و از اثرات بی نظیر ان برای پوست و مو بهرهمند می شوند. شما هم می توانید این کار را انجام دهید اما باید بدانید که روغن دانه هندوانه روغن ارزانی نیست.

  1. دانه های هندوانه خود را سرخ کنید.

راه دیگری هم برای مصرف دانه های هندوانه وجود دارد و آن این است که شما می توانید دانه های هندوانه خود را سرخ کنید. برای این کار بهتر است ابتدا دانه های هندوانه را بر روی سینی فر پخش کرده و آنها را در حدود 15 دقیقه در دمای 325 درجه فارنهایت حرارت دهید تا کاملا قهوه ای و ترد شوند.

البته باید خاطر نشان کنم که شما با انجام این کار برخی از مواد مغذی موجود در دانه های هندوانه را از دست می دهید، اما هنوز هم می توانید یک میان وعده خوشمزه و سرشار از مواد مغذی داشته باشید، به ویژه هنگامی که کمی روغن زیتون و نمک دریا بر روی دانه های هندوانه بریزید، این دانه ها هم طعم بهتری پیدا خواهند کرد و هم محتوای تغذیه ای شان افزایش خواهد یافت.

حال سوال من از شما این است که شما با دانه های هندوانه چه کار می کنید؟


نظر خود را بیان کنید