همه ما بارها اسم وزارت اقتصاد ، آموزش ، سیاست و کشاورزی را شنیده‌ایم و شنیدن مجدد آنها چیز عجیبی نخواهد بود اما اگر دوست دارید با عجیب ترین وزارت خانه های دنیا آشنا شوید این مطلب را بخوانید.

به گزارش مجله اینترنتی به نقل از هفته نامه تماشاگران امروز ؛ در جهان سیاست بر اساس نیاز مردم و کشورها وزارت خانه های مختلف و منحصر به فردی به وجود می آید که گاهی بعضی از آن ها خنده دار هستند. در این خبر سعی داریم جالب ترین و عجیب ترین وزارتخانه های دنیا را بررسی کنیم.

وزارت ماهیگیری و آبزیان

وزارت خانه های جالب

کشور برزیل دارای یک پهنه بلند در کناره اقیانوس اطلس است و در دل خودش هم رودهای پر آبی مثل آمازون را جای داده. ماهیگیری در این کشور رونق زیادی دارد و صادرات گوشت ماهی (و البته گاو و گوسفند) یکی از مهمترین منابع این کشور است؛ پس جای تعجب ندارد که دولت برزیل یک وزیر ماهیگیری و آبزیان هم داشته باشد که کارش سر و سامان دادن به همین امور باشد. البته کشورهای دیگری هم هستند که وزارتخانه هایی مرتبط با امور ماهیگیری داشته باشند اما هیچ یک به این صراحت نام وزارتخانه شان را “وزارتخانه ماهیگری و آبزیان” گذاشته اند. برزیل یک وزارتخانه عجیب دیگر هم دارد که اسم آن “مبارزه با گرسنگی” است.

وزارت زندان

وزارت خانه های جالب

همانطور که گفته شد هر کشوری بر اساس نیازها و منابعش دست به تشکیل یک وزارتخانه می زند. در این بین ونزوئلا که آمار جرم و جنایت قابل توجهی دارد، وزارتخانه ای به نام زندان و ندامتگاه های عمومی را تاسیس کرده. وظیفه وزیر زندان های ونزوئلا چیزی شبیه رییس زندان های سایر کشورهاست، با این تفاسیر که ساختمان و نیروی انسانی بیشتری در اختیار دارد. در ونزوئلا در کنار این وزارتخانه، وزارتخانه تغذیه هم دارد که کارش افزایش سلامت شهروندان ونزوئلا است.

وزارت ارتباط با اتحادیه اروپا

وزارت خانه های جالب

حدس زدن نام کشوری که این وزارتخانه را دارد نباید زیاد سخت باشد. ترکیه سال هاست که در رویای پیوستن به اتحادیه اروپا به سر می برد و حتی برای این کار دست به تشکیل وزارتخانه زده. به نظر می رسد ترک ها تا نتوانند مشکل خود با کردها را حل کنند، اجازه حضور در اتحادیه اروپا را هم نمی توانند کسب کنند.

وزارت زنان

وزارت خانه های جالب

شنیدن نام این وزارتخانه خیلی هم عجیب نیست. در سال های گذشته توجه به حقوق زنان و افزایش مشارکت آنها در فضای سیاسی و مدیریتی در دستور کار بسیاری از کشورها قرار گرفته است.

وزارت آب

وزارت خانه های جالب

می گویند جنگ جهانی سوم بر سر آب شرب شکل می گیرد. راستش را بخواهید بیراه هم نمی گویند. به همین خاطر کشورهای زیادی در سال های اخیر دست به تاسیس وزارتخانه ای به همین نام زده اند. هند هم وزارتخانه ای با نام “آب شرب و بهداشت” تاسیس کرده.

کشور آفریقایی نیجر هم وزارتخانه ای به نام “منابع آبی” دارد. ترکیه وزارتخانه “جنگل و آب” را تشکیل داده و ونزوئلا “اکوسیستم و آب”. سوریه هم وزارتخانه ای شبیه به موارد بالا و با نام “وزارت آبیاری” دارد که بیشتر به صنعت کشاورزی این کشور کمک می کند.

با این همه، نروژ در این زمینه سرآمد است و به موضوع وسیع تری توجه کرده؛ تغییرات آب و هوایی که این روزها بحث سران کشورهای بزرگ دنیا هم هست. دولت نروژ در حال حاضر وزارتخانه ای با همین نام “تغییرات آب و هوایی” ایجاد کرده.

وزارت استقلال

وزارت خانه های جالب

اشتباه نکنید؛ این وزارتخانه کاری به کری سرخابی های پایتخت ندارد. کار این وزارتخانه حفاظت از استقلال کشور است و در کشور بولیوی قرار دارد؛ وزارتخانه ای به واقع عجیب؛ چرا که اصولا سه قوه یک کشور باید استقلال داشته باشند نه آنکه این مفهوم در قالب یک وزارتخانه گنجانده شود.

وزارت حیوانات

وزارت خانه های جالب

آفریقا از دیرباز میزبان حیات وحش بوده و هیچ عجیب نیست که کشور نیجریه چنین وزارتخانه ای داشته باشد.

وزارت فامیل

وزارت خانه های جالب

این وزارتخانه البته ربطی به فامیل بازی ندارد و اسم کاملش “فامیل و سیاست های اجتماعی” است. ترکیه چند سالی است که چنین وزارتخانه ای را برای دولتش تعریف کرده تا احتمالا خانواده هایش از شر اتفاقات عجیب و غریب سریال های این کشور در امان بمانند.

وزارت بچه ها

وزارت خانه های جالب

این یکی هم در نوع خودش جالب و البته کاربردی است. کار وزارتخانه بچه ها، در وهله اول ارتقای آموزش و سلامت کودکان است. بعد هم مسائلی مانند تغذیه و شادی آنها در دستور کار وزیر بچه ها قرار دارد. نروژ یکی از کشورهایی است که چنین وزارتخانه ای دارد. جالب اینجاست که نیجر هم وزارتخانه ای شبیه به این و با نام “جمعیت و زنان و محافظت از بچه ها” تاسیس کرده است.

وزارت صنایع نساجی

وزارت خانه های جالب

اینکه برای یک صنعت خاص وزارتخانه تشکیل بدهید، از دست هر کسی برنمی آید اما به هر حال کشور پاکستان از انجام این مهم بر آمده و وزارتخانه ای با نام “صنایع نساجی” به وجود آورده است. پاکستان البته یک وزارتخانه منحصر به فرد دیگر هم دارد؛ “امور کشمیر” که از اسمش مشخص است به چه مسئله ای می پردازد.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید