مجله آلامتو

محققان دانشگاه علوم پزشكي تهران به روش درماني «نوروبلاستوما» به عنوان شايع‌ترين تومور سرطاني جامد شكمي كودكان دست يافتند كه در اين روش مي‌توان با استفاده همزمان از راديوداروي «MIBG» و شيمي‌درماني و پيوند سلول‌هاي بنيادي، شانس زندگي و بقاي اين كودكان سرطاني را تا حد بسيار بالايي افزايش داد.

دكتر اميرعلي حميديه، عضو هيات علمي مركز تحقيقات خون، سرطان و پيوند سلول‌هاي بنيادي دانشگاه علوم پزشكي تهران اظهار كرد: اين طرح از چهار سال پيش با همكاري مشترك مركز تحقيقات خون، سرطان و پيوند سلول‌هاي بنيادي و مركز تحقيقات پزشكي هسته‌‌يي دانشگاه علوم پزشكي تهران آغاز شد كه توانستيم به عنوان دومين كشور جهان با استفاده از اين روش درماني نوين، شانس بقا و درمان كودكان «نوروبلاستما» را تا 60 درصد افزايش دهيم.

وي افزود: نوروبلاستما، توموري با منشا سلول‌هاي عصبي است كه به طور معمول در غده آدرنال و گانگليون‌هاي رشته سمپاتيك ديده مي شود. اين تومور شايع‌ترين تومور بدخيم دوران شير خوارگي و چهارمين تومور در دوره كودكي است و درواقع پيش از اين كودكان مبتلا به نوروبلاستوماي پرخطر (High Risk) در كشور شانس زندگي كمتر از پنج درصد داشتند كه در ادامه و با استفاده از پيوند سلول‌هاي بنيادي شانس بقاي اين كودكان تا 20 درصد افزايش يافته و در اين طرح توانستيم با افزودن راديوداروي MIGB به رژيم آماده‌سازي پيش از پيوند، سلول‌هاي بدخيم را به صورت هدفمند در بدن از بين برده و با وجود پيش بيني‌هاي صورت گرفته مبني بر افزايش شانس بقاي اين بيماران تا 40 درصد موفق شديم اين ميزان را تا 60 درصد افزايش دهيم.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اينكه از اين روش براي درمان بيماري نوروبلاستما تنها در دانشگاه UCSF سانفراسيسكو آمريكا استفاده مي‌شد و ايران با دستيابي به اين روش به عنوان دومين كشور جهان مطرح است، اضافه كرد: هماهنگ كردن تيم پزشكي هسته‌‌يي و سلول هاي بنيادي در اين طرح از مشكلات و مراحل سخت آن بود. همچنين راديودارو مورد نياز بايد از رآكتوري از يكي از كشورهاي بلوك شرقي اروپا به فرانكفورت در آلمان رفته و سپس به كشور وارد مي‌شد، اما خوشبختانه يكي ديگر از دستاوردهاي اين طرح همان توليد راديوداروي MIGB توسط سازمان انرژي اتمي در كشور بود كه توانست ما را از اين ماده دارويي بي‌نياز كند.

وي با بيان اينكه با استخراج نتايج تحقيقات و آزمايش‌هاي چهار ساله مي‌توان اين طرح را به عنوان يك روش درماني مطمئن مورد استفاده قرار داد، گفت: اين روش درماني در بيمارستان شريعتي تهران قابل ارائه بوده و تمام كودكان مبتلا به اين بيماري در كشور و در جهان مي‌توانند از اين روش درماني بهره ببرند.

حميديه در پايان در خصوص نتايج تحقيقات و آزمايش‌هاي اين روش درماني در فاز انساني، خاطرنشان كرد: بيماران مورد مطالعه به دو گروه تقسيم شدند كه گروه اول تنها از روش شيمي درماني و گروه دوم از اين روش به همراه راديو داروي MIGB استفاده كردند و در نهايت نتايج اين طرح نشان داد كه شانس بقا در كودكان گروهي كه از دو روش به صورت همزمان استفاده كردند به مراتب بيشتر از گروه نخست بود كه اميدواريم اين طرح بتواند شانس بقاي اين كودكان بيمار كه تا پيش از اين اميدي براي زندگي نداشتند را افزايش دهد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید