رنگ زبان و تشخیص بیماری

رنگ زبان چه ارتباطی با بیماری ها دارد؟

tongue

تابحال به روشهای مختلفی علائم بیماری را مورد بررسی قرار داده ایم، روشهایی که خود فرد میتواند با مشاهده عینی به نتایجی حدودی در مورد سلامت بدنش برسد؛ در ادامه میخواهیم با توجه به رنگ زبان احتمال وجود بیماری های مختلف را بررسی کنیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از علم ورزش؛ آیا تا به حال به رنگ زبان خود دقت کرده‌اید؟ زبان شما می‌تواند اطلاعات بسیاری در مورد سلامتی‌‌ شما را در اختیارتان قرار‌ دهد. زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید ابتدا رنگ پلک‌ها و علائم ظاهری در پوست شما را چک می‌کنند. سپس از وضعیت مزاجی شما آگاه می‌شوند، نبض‌تان را می‌گیرند و نهایتاً زبان را بررسی می‌کنند. اما چرا پزشکان برای تشخیص وضعیت بیمار از زبان کمک می‌گیرند؟ در این مطلب همراه ما باشید تا در این زمینه اطلاعات مفیدی به‌دست آورید.

پزشکان چینی از زمان قدیم معتقد بودند زبان، یک آینه‌ کوچک از بدن شماست که بیماری‌ها را منعکس می‌کند. پس بی‌جهت نیست که پزشکان در معاینات خود زبان بیمار را می‌بینند. ارتباط مستقیم و نزدیک زبان با معده باعث می‌شود وضعیت مزاجی بدن از طریق زبان قابل تشخیص باشد. بنابراین هر‌گونه مشکلی در وضعیت گوارشی روی زبان مشخص است.

زبان سالم از نظر اندازه متناسب با دهان و صورتی رنگ است و یک لایه شفاف سفید رنگ روی آن را می‌پوشاند. اگر بخواهیم از زبان به عنوان یک ابزار تشخیص استفاده کنیم باید چهار گزینه را در نظر بگیریم : فرم، رنگ، لایه پوشاننده و میزان رطوبت.

شکل و اندازه

فرم زبان اطلاعاتی در رابطه با متابولیسم مایعات بدن در اختیار ما قرار می‌دهد. اگر زبان پف کرده و جای دندان‌ها اطراف آن به صورت دندانه مشخص باشد بدن از مواد مغذی و ویتامین‌ها استفاده نمی‌کند. در رژیم غذایی شما از فیبر غذایی که در میوه، سبزی و غلات کامل موجود است به اندازه کافی استفاده نمی شود.

این وضعیت معمولاً بین ورزشکارانی که بیش تمرینی دارند مشاهده می‌شود، زیرا برای رسیدن به عملکرد بهینه مدت زیادی بدن را تحت فشار قرار داده‌اند اما هنوز آسیب جدی به بدن وارد نشده ‌است. از طرفی اگر زبان کوچک و خشک دارید به طور حتم کم آب می‌نوشید وعلت کم بودن ترشح غدد بزاقی شما نیز کمبود آب بدن است و یا دچار بیماری مزمنی هستید که آب بدن را کم می‌کند و ادرار را افزایش می‌دهد.

رنگ

صرف ‌نظر از تفاوت رنگ طبیعی زبان در افراد اگر دمای درونی بدن بالا باشد، کم‌خونی و یا سوء تغذیه داشته باشید از رنگ زبان قابل تشخیص است. بنا‌بر‌این اگر تفاوت فاحشی در رنگ زبان‌تان مشاهده کردید با توجه به علائم زیر می‌توانید شرایط بدن‌تان را شناسایی کنید.

زبان قرمز

به شما می‌گوید گرمای درونی بدن بالاست. این گرما می‌تواند حاصل نامتعادلی هورمون‌ها، تب و یا بیماری‌هایی باشد که منجر به بالا رفتن دمای بدن می‌شوند. استرس بالا نیز یکی از دلایل قرمز شدن زبان می‌شوند. تحقیقات نشان داده‌ است کسانی که شغل‌های استرس‌زا دارند و یا به‌تازگی جدا شده‌اند علائمی شبیه به کودک تب‌کرده در آن‌ها دیده می‌شود و زبان قرمز رنگ دارند.

زبان بنفش

یعنی سیستم گردش خون به دلیل آسیب‌های حاصل از بیماری و یا درد کشیدن به درستی عمل نمی‌کند. استرس معمولاً روی سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد و باعث گرفتگی عضلات می‌شود. در نتیجه‌ی ایجاد فشار در عضله و شریان‌ها، سرعت گردش خون کم می‌شود و علائم آن به صورت رنگ بنفش در زبان نمود پیدا می‌کند. یکی دیگر از دلایلی که منجر به بنفش شدن زبان می‌شود التهاب و یا غفونت‌های داخلی است.

زبان رنگ‌پریده

زبان رنگ‌پریده یا بسیار سفید نشانه‌ی کمبود و یا فقدان انرژی است. اکثر خانم‌ها در دوران چرخه‌ی قاعدگی به دلیل از دست دادن مقدار زیادی خون و آهن، زبان رنگ‌پریده دارند. انجام تمرینات طولانی مدت و مسابقات سنگین نیز از دیگر دلایل سفید شدن زبان است زیرا بدن برای بازیابی و ریکاوری انرژی مورد نیازش را دریافت نمی‌کند در نتیجه با رساندن سوخت مناسب به بدن می‌توان از این عارضه جلوگیری کرد.

لایه پوشاننده

اگر لایه پوشاننده سطح زبان شما بسیار ضخیم است باید این موضوع را جدی بگیرید زیرا به احتمال زیاد مقداری از خلط گلو روی زبان را پوشانده. ممکن است عفونت عامل اصلی این مشکل باشد. اگر عفونت در بینی و یا گوشه‌های چشم نمود پیدا می‌کند روی زبان هم خود را نشان خواهد داد. اگر لایه پوشاننده زبان نازک و شفاف باشد مشکلی شما را تهدید نمی‌کند. اما اگر زبان شما لخت است و لایه شفاف ندارد دچار کمبود مایعات شده‌اید.

همانطور که خلط زرد زنگ در بینی و گلو نشانه‌ی عفونت است، لایه پوشاننده زرد رنگ زبان نیز به معنی عفونت و یا دمای بالا رفته بدن در اثر التهابات مختلف می‌باشد. زبان خاکستری یا سیاه نشان دهنده آن است که وقت کنار گذاشتن سیگار و نوشیدن قهوه برای شما فرارسیده است و یا مشکل بسیار جدی سلامتی‌تان را تهدید می‌کند. لایه‌ی ضخیم سفید رنگ نیز به شما می‌گوید سرمای بدنتان زیاد است و به احتمال زیاد به دلیل کاهش سرعت جریان خون رخ داده‌است.

رطوبت

اگردر هر‌کدام از موارد بالا زبان بیش از حد مرطوب است یعنی بدن به طور کارآمد از مایعات استفاده نمی‌کند، درست مثل زمانی که زبان خشک است و بدن کم‌آبی دارد. رطوبت باید در حد کافی سطح زبان را بپوشاند. با کمک گرفتن از تصویر زیر نواحی مرتبط با ارگان‌های بدن را شناسایی کنید و سلامتی‌تان را تحت نظر بگیرید.

tongue-regions-diagnosis

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید