The Psychology of Tipping

تابحال چندبار به خاطر خدمات و سرویسی که دریافت کرده اید انعام پرداخته اید؟ آیا برای شما پرداخت انعام پذیرفته شده است؟

در این مقاله به بررسی فرهنگ انعام دادن در چند کشور توریستی میپردازیم:

 فرهنگ انعام در کشور روسیه

روسیه یکی از کشورهای بزرگ دنیا محسوب می‌شود و همچنین بیستمین مقصد گردشگری در دنیا به حساب می‌آید. این کشور با فرهنگی غنی، معماری زیبا، طبیعت شگفت انگیز و خاص به شما تجربه یک سفر بی‌نظیر را ارائه می‌کند. اما در این فرهنگ غنی جایگاه تشکر و پاداش دادن چیست؟ مخصوصاً که این روزها تب مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ که در روسیه برگزار می‌شود نیز داغ شده است، خالی از لطف نیست که فرهنگ انعام در این کشور را باهم بررسی کنیم.

ابتدا برخی از رفتارهای اجتماعی کلی را که بهتر در روسیه به آن‌ها توجه کنید را با هم مرور کنیم:

  1. روسها افراد صریح و رک هستند، بنابراین بهتر است خیلی تعارفی نبوده و با گارد با آن‌ها برخورد نکنید.
  2. مطمئناً افراد محلی به سرعت شما را به عنوان توریست شناسایی می‌کنند لذا بهتر است با آرامش و کمی لبخند با آن‌ها ارتباط بگیرید.
  3. شاید بهتر است بگوییم بابت خریدهای خود چانه زنی انجام ندهید اما فروشندگان آنجا بعضا تا حدی چانه زنی را قبول می‌کنند و تخفیف خواهند داد.
  4. به هیچ وجه از لباسهای غیر عرف (کوتاه، چسب و یا غیره) استفاده نکنید.
  5. بطور کلی مردمان روسی جنبه پرخاشگری و تندخویی داشته و لذا بهتر است در ارتباطات خود این نکته را در نظر داشته باشید.

خوب حال سؤال اینجا است که چه مبلغی را باید بابت انعام پرداخت کرد؟

ابتدا فراموش نکنید که همیشه پول نقد همراه داشته باشید چرا که بسیاری از مجموعه های خدماتی از کارتهای اعتباری استفاده نمی‌کنند.

برای خدمه کافه: در محل صرف انواع نوشیدنی دادن انعام مرسوم نیست اما نهایتاً می‌توانید باقیمانده گرد شده به روبل بالاتر را به عنوان انعام بگذارید.

برای گارسون های رستورانها: اگر روی صورت حساب هزینه خدمات حساب نشده بود بهتر است حداکثر تا ۱۰ درصد مبلغ صورت حساب را به عنوان انعام در نظر بگیرید. در فست فود و رستورانهای بدون گارسون نیازی به دادن انعام نیست.

برای لیدر تور خارجی: شاید بهتر باشد که به ازای هر نفر در روز بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ روبل به لیدر تور بدهید اما اگر راننده هم دارید بد نیست که ۱۰۰ روبل هم به او جداگانه انعام بدهید و یا اگر در رستورانی غذا میل می‌کنید که سرویس رایگان برای راننده در نظر نمی‌گیرند حداقل پول غذای راننده را تقبل کنید و او را مهمان کنید.

برای راننده تاکسی: نیازی به دادن انعام نیست اما گرد کردن هزینه تاکسی به نزدیکترین روبل بعدی به عنوان بد نمی باشد اما فراموش نکنید که تاکسی های غیرقانونی در روسیه فراوان کار کرده و هزینه ای که بابت سفر از شما می‌گیرند دو تا سه برابر حد استاندارد آن است. شاید بهتر باشد از اپلیکیشنهای تاکسی های آنلاین روسی مثل Uber استفاده کرد.

راننده حمل و نقل فرودگاهی به هتل، راهنمای هتل: اصلاً نیازی به انعام نیست اما اگر برای حمل چمدانها کمکتان کرد بهتر است حداکثر تا ۵۰ روبل به ازای هر چمدان به او بدهید.

پادوها، نظافتی ها و پیشخدمتهای هتل: به ازای حمل هر چمدان یا بار شما به پادوها بین ۳۰ تا ۱۰۰ روبل و به ازای هر شب ماندن در هتل برای نظافت چی اتاق بین ۵۰ تا ۱۲۰ روبل به عنوان انعام در نظر بگیرید.

دربان و نگهبان: اگر دربان یا نگهبانان برای راحتی شما کاری انجام دادند غیر از باز و بسته کردن درب، مثلاً مسیر را نشان دادند، توصیه‌های راهبردی در سفر شهری به شما دادند، جهت رزرو مکان یا کاری به شما کمک کردند و خلاصه به شما یاری رسانند بهتر است بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ روبل بطور کلی برای کل دوران اقامت خود نیز به آن‌ها انعام دهید.

اگر از سایر خدمات شهری مثل آرایشگاه، Spa و غیره استفاده کردید به هیچ وجه نیازی به دادن انعام نیست.

همچنین بخوانید: دیدنی های روسیه

فرهنگ انعام در سفر به کشور پرتغال

انعام دادن در بسیاری از فرهنگها وجود دارد. در برخی پسندیده است و در برخی مورد توقع و در برخی نشانه توهین به حساب می‌آید. در این مقاله از نگاه یک شهروند پرتغالی به پدیده انعام نگاه می‌کنیم و فرهنگ انعام دادن در این کشور را بررسی می‌کنیم.

در پرتغال به طور کلی نیاز یا اجباری به دادن انعام برای دریافت هیچ یک از خدمات توریستی و شهری نیست. اما دادن انعام نشانه ای از محبت، توجه و شخصیت شما تلقی می‌شود. اما شیوه دادن انعام به چه شکل بهتر است باشد.

حتماً قبل از آنکه تصمیم بگیرید انعام بدهید، صورت حساب داده شده را چک کنید. برخی از رستورانها، کافه ها و غیره هزینه خدماتی را روی صورت حساب می افزایند که در این صورت دیگر نیازی به دادن انعام نمی باشد.

هیچنین اگر صورت حساب خود را از طریق کارت اعتباری می‌خواهید پرداخت کنید، بهتر است انعام را به صورت نقدی داشته باشید، چرا که سیستم مالی اکثر مراکز اگر هزینه خدمات را در لیست خود نداشته باشند نمی‌توانند انعام را دریافت کنند و شما باید نقدا آن را به خدمه بپردازید.

خوب حال سؤال اینجا است که اگر هزینه خدمات روی صورت حساب نبود چه مبلغی را باید بابت انعام پرداخت کرد؟

برای خدمه کافه: بهتر است چند سنت اضافه از حساب خود پرداخت کنید. اگر سرویس خاصی به شما ارائه شده خوب می‌توانید باقیمانده تا ۱ یورو را برای خدمه بگذارید.

برای گارسون های رستورانها: اگر روی صورت حساب هزینه خدمات حساب نشده بود بهتر است حداکثر تا ۱۰ درصد مبلغ صورت حساب را به عنوان انعام در نظر بگیرید.

برای تورلیدر خارجی: در سفرهای نصف روز بین ۵ تا ۱۰ و برای سفرهای کل روز بین ۱۰ تا ۱۵ یورو را برای تور لیدر پرتغالی در نظر داشته باشید.

برای راننده تاکسی: گرد کردن هزینه تاکسی به نزدیکترین ۵ یورو بعدی یا حداکثر ۱۰ درصد کل مبلغ هزینه سفرتان را برای انعام بدهید.

راننده حمل و نقل فرودگاهی به هتل، راهنمای هتل: اصلاً نیازی به انعام نیست و یک تشکر کلامی ساده راه ارتباطی مناسبی خواهد بود اما اگر برای حمل چمدانها کمکتان کرد بهتر است حداکثر تا ۱ یورور به ازای هر چمدان به او بدهید.

پادوها، نظافتی ها و پیشخدمتهای هتل: به ازای حمل هر چمدان یا بار شما به پادوها حداکثر ۲ یورور و به ازای هر شب ماندن در هتل برای نظافت چی اتاق ۱ یورو به عنوان انعام در نظر بگیرید.

دربان و نگهبان: اگر دربان یا نگهبانان برای راحتی شما کاری انجام دادند غیر از باز و بسته کردن درب، مثلاً مسیر را نشان دادند، توصیه‌های راهبردی در سفر شهری به شما دادند، جهت رزرو مکان یا کاری به شما کمک کردند و خلاصه به شما یاری رسانند بهتر است ۵ تا ۱۰ یورو نیز به آن‌ها انعام دهید.

اگر از سایر خدمات شهری مثل آرایشگاه، Spa و غیره استفاده کردید با اینکه انعام اصلاً مورد انتظار نمی باشد اما بهتر است حداکثر ۵ تا ۱۰ درصد مبلغ فاکتور را به عنوان انعام پرداخت نمایید.

همچنین بخوانید: دیدنی های پرتغال

انعام دادن در تور نیوزیلند چگونه است؟

پاداش در نیوزیلند یک سیستم “مبتنی بر شایستگی” واقعی می‌باشد، زیرا لازم نیست که در رستوران ها، هتل ها، کافه ها، سالن ها و همچنین در تاکسی ها انعامی پرداخت شود، مگر اینکه خدماتی واقعاً بیش از انتظار ارائه شود. افراد در نیوزیلند معمولا دستمزد مناسب و معقول را می‌گیرند.

قاعده کلی این است که هیچ تعهدی برای پرداخت انعام وجود ندارد و حتی برخی انعام را رد می‌کنند و این موضوع بهتر است موجب تعجب شما نشود. فقط زمانیکه سرویس بالاتر و فراتر از حد انتظار و تعریف شده به شما ارائه می‌شود برای نشان دادن قدردانی خود می‌توانید انعام پرداخت کنید.

همچنین بخوانید: جالب و خواندنی درباره نیوزیلند

حال اگر نیاز به پرداخت انعام شد بهتر است چه مبالغی را مد نظر داشته باشید؟

برای خدمه کافه : اگر ظرف انعام در محل تسویه حساب وجود داشت با خیال راحت چند سکه نیز به عنوان پاداش درون آن بیندازید.

برای گارسون رستورانها : چند دلار حداکثر تا ۱۰ درصد مبلغ کل صورت حساب غذایتان را می‌توانید به عنوان انعام پرداخت نمایید.

برای راهنمای تور بومی (خارجی) : ۵ دلار یا حداکثر ۵ درصد مبلغ تور خاصی که ایشان راهنمای آن بودند را می‌توانید پرداخت کنید.

پادوها، پیشخدمت و نظافت چی : به ازای حمل هر چمدان برای پادوها یا پیشخدمت به میزان ۱ تا ۲ دلار درنظر بگیرید و به ازای هر شب ماندن۱ تا حداکثر ۵ دلار برای نظافت چی در صورت ارائه خدمات خاص انعام دهید.

برای نگهبان یا دربان: اگر برای راحتی شما کاری انجام دادند غیر از باز و بسته کردن درب، مثلاً مسیر را نشان دادند، توصیه‌های راهبردی در سفر شهری به شما دادند، جهت رزرو مکان یا کاری به شما کمک کردند و خلاصه به شما یاری رسانند بهتر است ۱۰ تا ۱۵ دلار نیز به آن‌ها انعام دهید.

اگر از سایر خدمات شهری مثل آرایشگاه، Spa و غیره استفاده کردید با اینکه انعام اصلاً مورد انتظار نمی باشد اما بهتر است حداکثر ۵ تا ۱۰ درصد مبلغ فاکتور را به عنوان انعام پرداخت نمایید.

در مورد تاکسی و سایر محلهای صرف نوشیدنی بهتر است اصلاً انعام پرداخت نکنید و در صورت نیاز حداکثر باقیمانده حساب تا ۱ دلار بعدی را بگویید که برای خودش نگه دارد.

انعام دادن در تور گردشگری کاستاریکا

انعام در کاستاریکا لازم نیست چرا که در اکثر رستوران‌ها حدود ۱۰ درصد کل هزینه فاکتور را به عنوان هزینه خدمات از شما دریافت می‌کنند که طبیعتاً می‌توان از آن به عنوان پاداش و انعام خدمه یاد کرد. با اینکه دلار در کاستاریکا بسیار پسندیده و مورد قبول است اما عاقلانه تر آن است که پول خود را در صرافی یا هتل به کولون تبدیل کنید و در صورت نیاز به پرداخت انعام از کولون استفاده کنید.

حال اگر نیاز به پرداخت انعام شد بهتر است چه مبالغی را مد نظر داشته باشید؟

برای خدمه کافه: اگر ظرف انعام در محل تسویه حساب وجود داشت با خیال راحت چند سکه نیز به عنوان پاداش درون آن بیندازید و حداقل قیمت تمام شده را به ۱ کولون بالاتر به عنوان انعام گرد کنید.

برای گارسون رستورانها: اکثر رستورانها ۱۰ درصد مبلغ فاکتور را به عنوان هزینه خدمات یا همان انعام به صورت اتومات دریافت می‌کنند و در نتیجه به نظر دیگر نیازی به پرداخت پاداش اضافی نمی باشد مگر در حالات خیلی خاص که در آن صورت تصمیم میزان انعام نیز به عهده خودتان است.

برای راهنمای تور بومی (خارجی): با توجه به تعداد افراد حاضر در تور مبلغ انعام متفاوت است، برای تورهای گروهی بزرگ به ازای هر فرد حدود ۵ دلار، برای تورهای گروهی کوچک به ازای هر نفر ۱۰ دلار و برای تورهای اختصاصی به ازای هر نفر ۱۵ تا ۲۰ دلار باید پرداخت شود.

پادوها، پیشخدمت و نظافت چی: به ازای حمل هر چمدان برای پادوها یا پیشخدمت به میزان ۱ تا ۲ دلار درنظر بگیرید و به ازای هر شب ماندن۱ تا حداکثر ۵ دلار برای نظافت چی در صورت ارائه خدمات خاص انعام دهید.

برای نگهبان یا دربان: بهتر است ۱ تا ۲ دلار نیز به آن‌ها انعام دهید.

در مورد تاکسی: بین ۱ تا ۵ دلار به ازای مسافت طی شده به عنوان انعام پرداخت کنید.

راننده حمل و نقل فرودگاهی، پادوهای هتل: به ازای هر چمدان حدود ۱ دلار به عنوان انعام درنظر بگیرید. اگر مسافت حمل خیلی طولانی بود یا دفعات جابجایی بیشتر بود بهتر است مبلغی بیشتر پرداخت کنید.

نظافت چی: به ازای هر شب ۲ دلار به عنوان انعام پرداخت کنید. بهتر است این انعام را در همان روز اول بدهید چرا که باعث ارائه خدمات بهتری از طرف نظافت چی نیز خواهد شد.

برای خدمه ارائه دهنده نوشیدنیها: حتماً به ازای هر نوشیدنی ۱ دلار انعام بدهید.

اگر از سایر خدمات شهری مثل آرایشگاه، Spa و غیره استفاده کردید با اینکه انعام اصلاً مورد انتظار نمی باشد اما بهتر است حداکثر ۱۵ درصد مبلغ فاکتور را به عنوان انعام پرداخت نمایید.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید