چگونه گریه بچه را متوقف کنیم؟

با این ترفند گریه نوزادتان را در یک چشم به‌هم زدن آرام کنید

گریه بچه crying-baby

سالهاست که می‌گویند لالایی، بچه‌ها را آرام می‌کند و با فرونشاندن گریه‌شان آنها را به خواب فرو می‌برد. اکنون تحقیقات با یافته‌هایی که ارائه داده از این سنت قدیمی پشتیبانی می‌کند: پخش موزیک یا خواندن آوازهای کوکانه، بیشتر و طولانی‌تر می‌تواند آنها را آرام نگه‌دارد. نوزادان در این مطالعه وقتی به یک موسیقی گوش می‌کردند که حتی نمی‌دانستند چیست، دوبرابر طولانی‌تر آرام و ساکت مانده بودند نسبت به زمانی که به حرف و صحبت‌ها گوش داده بودند. این یافته‌ها کمی تردید درباره کارآیی خواندن ریتم‌های کودکانه برای حفظ آرامش به مدت طولانی‌تر باقی گذاشت. در این پژوهش، سی نوزاد سالم شش تا نه ماه حضور داشتند و تاثیرات آواز، حرف‌های کودکانه و کلام‌های کاملا بزرگسالانه روی آرامش نوزادان بررسی شد.

محققان سنجش‌های گوناگونی انجام دادند تا مطمئن شوند که واکنش بچه‌ها به موسیقی، تحت تاثیر عوامل دیگری نیست مانند حساس بودن نسبت به صدای مادر. برای این نوزدادن، هم کلام کودکانه و بزرگسالانه و هم آواز به زبان ترکی استانبولی بود تا هردوی این‌ها برای‌شان ناآشنا باشد. به‌محض این‌که نوزادان علائم صورت گریان را ازخود نشان دادند- پیشانی پایین آمده، گوشه‌های لب کشیده شده، دهان باز و گونه‌های برجسته- پژوهشگران صداهای ضبط شده را برای‌شان پخش کردند.

این‌ها معمول‌ترین نشانه‌های ظاهری نوزادان برای بروز درد و ناراحتی هستند. بچه‌ها، وقتی به آواز ترکی گوش می‌دادند تقریبا به‌طور متوسط نه دقیقه ساکت و آرام ماندند.اما درمورد شنیدن کلام‌های کودکانه یا بزرگسالانه، این زمان تقریبا نصف زمان قبلی بوده است. این یافته‌ها، دلات بر اهمیت ذاتی موسیقی و به‌ویژه ریتم‌های کودکانه دارند، که برای میل و گرایش ما به تکرار و سادگی، جذاب هستند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید