مجله آلامتو

silent-treatment

وقتی به رفتار دیگران با خودمان فکر می‌کنیم ، چیزهایی وجود دارد که درباره‌شان اطمینان داریم . می‌دانیم که بدخلق یا بی ادب بودن ، بازتاب دارد . همچنیم می‌دانیم گاهی ، در زمان نامناسب در جای نامناسب بودن ، ما را قربانی وضعیت بدی می‌کند که در شروعش نقشی نداشتیم . اما انگیزه دیگری هم برای رفتار نامناسب دیگران نسبت به ما وجود دارد که بیشتر ما از آن غافلیم ، و آن یک الگوی رفتاری است که ناآشکار و مخرب بوده و نیازبه توجه و خوداندیشی دارد تا بتوانیم با آن مقابله کنیم .

کدام رفتارتان اشتباه است ؟

احتمالا دوستان مطمئنی دارید که هیچ وقت از بودن با آنها صرف نظر نمی‌کنید ، اما دوستانی هم دارید که ممکن است قرارتان را با آنها کنسل کنید ، افرادی در خانواده‌تان هستند که نسبت به سایرین با آنها بیشتر احساس راحتی و اطمینان دارید و دوستانی دارید که آنها را بیشتر از بقیه دعوت می‌کنید . به این فکر کنید که آنها چه کار کرده اند که تا این حد روی شما تاثیرگذاشته . ممکن است از اشتباه مشترکی که مرتکب شده اید احساس گناه کنید ، شاید هم به این نتیجه برسید که رفتار خوب آنها را تکرار کرده اید ، شاید هم ناخودآگاه چیزی گفته اید که موجب آزردگی‌شان شده و حالا در مواجهه با آنها ، تدافعی و با بدخلقی عمل می‌کنید . شاید دعوت‌ها و پیشنهادهای اجتماعی را بیشتر از آنکه بپذیرید ، پس می‌زنید .

دفعه بعد اگر همکاران‌تان در یک پروژه گروهی ، تنهای‌تان گذاشتند ، و یا رئیس‌تان دربراه یک امر مهم به شما اعتماد نکرد ، فکر کنید و ببینید عقیده و رفتار آنها نسبت به شما چه ارتباطی ممکن است با خود شما وعملکرتان داشته باشد . وقتی معلوم شد که سایر اعضای گروه ترجیح می‌دهند از انجام کار طفره بروند و تعلل کنند تا این‌که کارشان را انجام دهند ، آیا سرتان را پایین می‌اندازید و تمام کارها را خودتان انجام می‌دهید و چیزی نمی‌گویید ؟ آیا به جای این‌که هرکاری که رئیس‌تان می‌خواهد انجام دهید تا اورا تحت تاثیر قرار دهید ، برای او عذر و بهانه می آورید که چرا نمی‌توانید آن کار را انجام دهید ؟

پذیرفتن این باور که شما مسئول شیوه رفتار دیگران با خودتان هستید ، دردناک است اما برای آن‌که رشد و پیشرفت کنیم ، مجبوریم خودمان را بررسی کرده و بعضی از تقصیرها را به گردن بگیریم .

چطور اصلاحش کنیم ؟

اگر نقش اصلی را در نحوه رفتار دیگران با خودمان داریم ، پس می‌توانیم به نقش‌مان شکل تازه‌ای بدهیم ، رویکردمان را تغییر دهیم ، و برای دیگران فرصت هایی ایجاد کنیم تا آن‌جوری که مایلیم با ما رفتار کنند . بگذارید این شناخت به شما قدرت دهد . کارهایی بکنید که به دیگران نشان دهید قابل اعتمادید . اشاره و حرکت‌هایی داشته باشید تا به افراد مورد علاقه‌تان ثابت کنید برای شما مهم و باارزش هستند . وقتی دیگران می‌خواهند از شما سوءاستفاده کنند یا نسبت به شما بی احترامی می‌کنند ، از تُن صدای‌تان برای تعیین حد و حدود و دفاع جسورانه از حق خودتان استفاده کنید . همیشه هم آسان نیست ، و همیشه هم موفق نخواهید بود . اما احساس امنیت و اطمینان در خودمان و روابط‌ مان ، قطعا ارزش این تلاش را دارد .

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید