مجله آلامتو

با آن كه پس از زلزله 6.2 ریشتری در آذربايجان شرقي تعدادي از مسئولان نظام براي بررسي و رسيدگي به وضعيت آنها به سرعت در منطقه حاضر شدند و كمك‌ها از سراسر كشور در اين مناطق توزيع شد، اما به خاطر عمق و گستردگي فاجعه، زندگی روستاییان مصیبت‌زده این منطقه هنوز با مشکلاتی مواجه است و البته زلزله عصر روز سه‌شنبه نيز بر مشكلات قبلي افزود.

 

فرماندار ورزقان در زمينه خسارات زلزله روز سه‌شنبه گفت: علي‌رغم اين‌كه اعلام شد كه در اثر زلزله 5.3 ريشتري عصر روز سه‌‌شنبه در شهرستان ورزقان خسارتي به شهرها و روستاها ايجاد نشده، ولي در شهرها و روستاهاي شهرستان ورزقان شاهد تلفات مالي هستيم.

فروغي  يادآور شد: در روستاي جوشون علاوه بر تخريب ساختمان‌ها چند نفر نيز زخمي شدند.

وي با اشاره به اين‌كه تا كنون سرويس بهداشتي سيار در دسترس زلزله‌زدگان نبود، گفت: كارخانه سرويس‌ بهداشتي سيار از امروز در شهرستان ورزقان مستقر خواهد شد و ساخت 1200 دستگاه سرويس بهداشتي سيار را تعهد كرده است.

فرماندار ورزقان لوازم بهداشتي، فانوس،‌ شوينده و كلمن را از احتياجات اصلي زلزله‌زدگان در منطقه ورزقان عنوان كرد.

وي با اشاره به تعهد دولت مبني بر فنس‌كشي روستاها براي نگهداري احشام يادآور شد: طبق پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته 55 هزار متر فنس براي نگهداري احشام در روستاهاي ورزقان مورد نياز است.

وي با يادآوري اين‌كه در حال حاضر احشام روستاييان در كنار چادرها استقرار يافته‌اند، گفت: با اين وجود امكان انتقال بيماري‌هاي عفوني و مشترك بين انسان و دام وجود دارد و بايد هرچه سريع‌تر نسبت به جداسازي احشام از محل زندگي زلزله‌زدگان اقدام شود.

فرماندار ورزقان با اشاره به تخريب‌هاي صورت گرفته براساس زلزله 5.3 ريشتري عصر روز سه‌شنبه گفت:‌ علي‌رغم اين‌كه به تمامي روستاها چادر داده بوديم، ولي نيازهاي جديدي براي روستاييان ايجاد شد.

 زلزله‌زدگان در مقابل ساختمان فرمانداري براي چادر ثبت‌نام كرده‌اند، و هنوز منتظرند. هم‌چنين ساختمان فرمانداري ورزقان كاملا تخريب شده و تشكيلات اداري در حيات فرمانداري برپا شده است. قريب به بالاي 50 درصد ساختمان ادارات در اين شهرستان تخريب شده‌اند.

با وجودي كه تا عصر روز سه‌شنبه برق تمامي روستاها وصل شده بود و فقط سيم‌كشي پنج روستا در حال مرمت بود، به دليل زلزله ديروز كار سيم‌كشي متوقف شد.

هم‌چنين برق، گاز و آب تمامي شهرها وصل شده‌ است.

 معدن مس منطقه و سپاه در 10 كيلومتري ورزقان دو كمپ براي دريافت كمك و توزيع اقلام در بين زلزله زدگان ايجاد كرده است تا امدادرساني خودجوش مردم را مديريت كند.

 منطقه آذربایجان‌شرقی از وضعیت روستاییان مصیبت‌زده شهرستانهای اهر، هریس و ورزقان و نحوه امداد رسانی به این روستاییان، حکایت از این دارد که به دليل ترک خوردگی در جاده‌ها، ترافیک سنگینی در مسیرهای منتهی به شهرستان‌های زلزله زده مشاهده می‌شود.

در مسیرهای منتهی به مناطق زلزله‌زده، سیل عظیم کمک‌های دولتي و مردمی از ادارات، سازمان‌ها و موسسات خیریه از نقاط مختلف استان مشهود است.

مردم مصیبت‌زده این منطقه از کشور، به عملکرد صدا و سیما نيز به خاطر پخش همزمان خنده بازار همزمان با اعلام عزای عمومی در آذربایجان‌شرقی انتقاد دارند.

 امنیت روانی نسبی در منطقه برقرار است، با این حال برخی از زلزله‌زدگان به نحوه توزیع برخي امکانات در بین حادثه دیدگان انتقاد دارند.

بر اساس اين گزارش برخی از روستاهایی که در مسیرهای اصلی واقع شده‌اند، از نظر توزیع مواد غذایی اشباع شده‌اند، در حالی که به برخی روستاهای دور افتاده و صعب‌العبور که بیشترین خسارات نیز به این روستاها وارد شده، توجه چندان زیادی صورت نگرفته است.

 زلزله‌زدگان از نظر مواد خوراکی اشباع شده‌اند و هم اکنون چادر، پتو و مواد شوینده و بهداشتی بیشترین اقلام مورد نیاز برای زلزله‌زدگان اعلام شده است.

با توجه به احتمال شیوع بیماری‌های عفونی در منطقه و کمبود امکانات بهداشتی و پوشاک، مشارکت مردم در کمک به این منطقه همچنان ضروري است.

 در برخی مناطق زلزله‌زده، روستاییان از حمله گرگها و دزدها به اموال و جان‌شان در هراسند.

 بعضا نحوه برخورد زلزله‌زدگان با توزیع کنندگان اقلام اولیه نیز به مدیریت نادرست دامن می‌زند، به طوری که برخی از خانواده‌ها تا 10 تخته چادر از گروههای امدادی دریافت کرده‌اند؛ حال آن‌که در بعضی از روستاها بعضا برای هر 100 خانوار 10 چادر توزیع شده است.

 روستاهای خنچلو، چراغلو، ایشقلی، خلف انصار، گل عنبر، زغن آباد، زنگ آباد، علی بی کندی، شخملو و مهتر کندی از روستاهایی هستند که نیاز مبرم به مواد اولیه بهداشتی و شوینده دارند.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید