مجله آلامتو

اگرچه ممكن است شنیدن این موضوع قدری عجیب به نظر برسد، اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد بی‌خوابی یا كم خوابی می‌تواند انتخاب شما برای وعده‌های غذایی اصلی را تحت‌تاثیر قرار دهد. بر این اساس اگر دچار كم‌خوابی باشید به خوردن غذاهایی كه اصطلاحا ناسالم هستند یا ارزش تغذیه‌ای چندانی ندارند تمایل بیشتری دارید.

تاثیرات كم خوابی بر تغذیه

افرادی كه دچار كم‌خوابی هستند بیشتر سراغ غذاهای فست‌فود می‌روند و این گروه از غذاها از اولویت‌های آنها محسوب می‌شود. بررسی تصاویر نواحی مختلف مغز نشان می‌دهد در افرادی كه دچار كم‌خوابی هستند با به نمایش درآمدن مجموعه‌ای از تصاویر غذاهای ناسالم یا فست‌فود، مغز بشدت از خود واكنش نشان می‌دهد. این در حالی است كه مغز افرادی كه خواب شبانه كافی دارند نسبت به غذاهای سالم و ناسالم از واكنش مشابهی برخوردار است.

به همین علت افرادی كه دچار كم‌خوابی هستند علاقه زیادی به خوردن پیتزا، ساندویچ، نوشابه یا شیرینی دارند. كم‌خوابی ذخیره انرژی را در بدن كاهش می‌دهد و فرد تمایل بیشتری به خوردن غذاهای پركالری دارد كه اغلب این غذاها هم در گروه غذاهای ناسالم قرار می‌گیرند. به این ترتیب كم‌خوابی نه‌تنها توانایی بدن را كاهش می‌دهد بلكه با توجه به تاثیری كه در روند تغذیه می‌گذارد می‌تواند سلامت فرد را هم تحت‌تاثیر خود قرار دهد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید