تغییر شخصیت

معروف‌ترین راه‌هایی که افراد می‌خواهند شخصیت‌شان را تغییر دهند:

. 87 درصد از افراد دوست دارند برونگراتر باشند.

. 89 درصد از افراد دوست دارند موافق‎‌تر باشند.

. 97 درصد از افراد دوست دارند خودآگاه‌تر باشند.

جای شگفتی نیست که درست یا غلط ، این ویژگی‌ها مورد احترام و ارزش جامعه هستند. جامعه از مردم می‌خواهد مهربان، اجتماعی و سخت کوش باشند. بنابراین، آیا امکان تغییر وجود دارد؟ به‌طور مختصر، بله ( کمی ).

در تحقیقی جدید، از افراد شرکت کننده درمورد هدف‌شان برای تغییر پرس و جو شد و سپس شخصیت آنها هر هفته مورد ارزیابی قرار گرفت. خیلی‌ها می‌خواستند مهربان‌تر، اجتماعی‌تر و هشیارتر باشند. بعد از 16 هفته، بسیاری از آنها به موفقیت متوسط در هدف‌شان درست پیدا کرده بودند. به هرحال هدف‌شان خیلی نامشخص بود و این تغییر برای‌شان ساده نبود. برای مثال، وقتی به خودشان می‌گفتند : “من اجتماعی‌تر خواهم بود” ، کمتر تاثیر داشت. چیزی که مفید بود، برنامه ریزی بود که درمورد نحوه یک رفتار خاص در یک موقعیت خاص انجام می‌دادند. مثلا، اگر دوست دارید اجتماعی‌تر باشید، به خودتان بگویید : ” اگر این یک فرد آشنا را ببینم، جلو خواهم رفت و سلام خواهم کرد.”

پژوهشگران این‌گونه استنتاج می‌کنند که :

افراد می‌توانند رفتارهای شخصیت خودآگاه‌شان را به کمک اراده و تصمیم و برداشتن قدم اول درجهت درک فرایند تغییر، متحول کنند.

در این مطالعه، فرایند تغییر هم جالب بود. یافته‌ها نشان داد رفتارهای مطلوب جدید، منجر به تغییراتی در خود انگاری می‌شود. به عبارتی دیگر: افراد این رفتار را وانمود می‌کنند تا زمانی که در شخصیت‌شات ثابت شود. سپس نگاه‌شان به خودشان تغییر می‌کند. تغییر خودانگاری هم سپس موجب پیشرفت بیشتر در رفتارهای مطلوب خواهد شد. و این یک چرخه درست و موثر را تشکیل می‌دهد.

تغییرات مشاهده شده در این پژوهش نسبتا اندک بودند، چون تنها در عرض چندماه صورت گرفتند. کسی چه می‌داند که طی سالها تغییر، چه موفقیت‌هایی حاصل خواهد شد؟

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید