روش آموزش زبان به کودکانThe Best Age for Kids to Learn a Second Language

یکی از دغدغه های والدین امروزی تسلط فرزندشان بر یک زبان رایج بین المللی است اما سوال اینجاست که چه زمانی شروع به آموختن زبان دوم به فرزندمان کنیم؟

به گزارش آلامتو و به نقل نی نی بان؛ دوست دارید هرچه زودتر کودک‌تان مثل بلبل انگلیسی حرف بزند؟ آیا می‌دانید سن مناسب برای شروع آموزش زبان دوم برای کودک‌تان چه سنی است؟ هیچ می‌دانید یاد گرفتن زبان دوم چه کمکی به توانمندی‌های کودک می‌کند؟ فکر می‌کنید وسایل کمک آموزشی بتواند به یادگیری زبان دوم کمک کند؟ راهنمایی می‌خواهید؟ این مطلب را بخوانید.

صبر کنید فارسی را یاد بگیرد

آنچه قبل از هرچیز در مورد آموزش زبان دوم به کودک‌تان باید رعایت کنید این است که او باید بتواند راحت به زبان مادری صحبت کند. تسلط کامل به زبان مادری، پیش نیاز یادگیری زبان دوم است. کودکی که نمی‌تواند برخی حروف خاص را ادا کند یا جمله‌بندی درستی نمی‌تواند بگوید، آمادگی لازم را برای آموزش زبان دوم ندارد. در صورتی که با وجود این مسئله در آموزش کودک تعجیل کنید ممکن است یادگیری زبان اول هم با تاخیر باشد. زبان مادری می‌تواند به کودک کمک کند زبان دوم را راحت‌تر یاد بگیرد، به شرط آنکه کاملا به زبان فارسی مسلط باشد.

به سن شروع دقت کنید

از آنجا که اغلب کودک بین 3 تا 3 سال و نیمه‌گی زبان مادری را به خوبی می‌آموزد،‌ می‌توان آموزش را شروع کرد. اما اگر کودک تا 5 سالگی هم به خوبی فارسی صحبت نمی‌کرد بایدآموزش را به تاخیر بیندازید و تا زمانی که توانایی زبانی کودک کامل نشده،‌ زبان دوم را شروع نکنید. از آنجا که مکان زبان اول در مغز با مکان زبان دوم در مغز متفاوت است و آموزش زبان اول منطقه خاصی را در مغز فعال می‌کند و آموزش زبان دوم در منطقه‌ای دیگر است، باید دقت کنید که کودک به توانایی شناختی، روانی و گفتاری رسیده باشد.

عجله نکنید

کارشناسان در مورد زمان دقیق شروع زبان دوم نظرات متفاوتی دارند اما به طور کلی پیشنهاد می‌شود که کودک را برای یادگیری زبان دوم تحت فشار قرار ندهید. در صورتی که بتوان براساس فیزیولوژی بدن تخمین زد، برای یادگیری زبان دوم 5 سالگی زمان مناسبی به حساب می‌آید. زیرا کودک سریع‌تر لهجه زبان دوم را یاد می‌گیرد.

سراغ متخصص بروید

اگر به این نتیجه رسیده‌اید که کودک‌تان به سن مناسب یادگیری زبان دوم رسیده است باید از یک متخصص برای این کار کمک بگیرید. اگر مربی خوب برای آموزش زبان به کودک نداشته باشید او نه تنها چیزی یاد نمی‌گیرد بلکه با خاطره‌ای بد دیگر رغبتی به یادگیری از خود نشان نمی‌دهد. البته والدین باید به این موضوع هم دقت داشته باشند که به اندازه توانمندی و بضاعت کودک از او انتظار داشته باشند و او را به مجبور به کاری نکنند.

از وسایل کمک آموزشی کمک بگیرید

این روزها ابزارهای آموزشی زیادی علاوه بر مربی و معلم می‌تواند به والدین کمک کند تا به کودک آموزش دهند. در این میان انواع اسباب‌بازی‌ها و سی‌دی‌ها می‌توانند کمک کننده باشند. فقط باید دقت کنید هرکدام از بازی‌های به درستی کلمات را کنار هم قرار داده‌اند. مطمئن باشید این وسایل باعث می‌شود سرعت یادگیری زبان دوم برای کودک‌تان بیشتر شود. یادگیری همراه با بازی به کودک القا می‌کند که مجبور به کاری نیست، ضمن آن‌که با ایجاد محیطی شاد و همراه با آرامش به کودک می‌توان به طور غیرمستقیم ضمیرناخودآگاه کودک را با کلمات زبان دوم آشنا کرد. آموزش با این ابزارها صرف با بازی،‌ نقاشی، شنیدن و دیدن است که در کنار هم و گاهی بدون نیاز به مربی دیگر به پرورش زبان دوم کمک کند به طوری که کودک می‌تواند کلمه‌ها را شناسایی کرده و به راحتی تکلم کند و به این ترتیب دانش زبانی‌اش افزایش پیدا کند. شکی نیست که یادگیری زبان دوم باعث موفقیت‌های بعدی کودک در مدرسه و محیط اجتماعی می‌شود.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید