excited man

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ مطالعات نشان داده است ضربه روحی پاسخ استرس مغز را مختل می کند و روی آمیگدال (سیستم اخطار مغز)، هیپوکامپ و قشر جلو مغزی تاثیر می گذارد. این تغییرات باعث می شود فرد با ضربه روحی در دوره نوجوانی واکنش بیشتری نسبت به استرس نشان دهد. مثل این است که این تجربیات منفی در دوران کودکی یا نوجوانی واکنش ما نسبت به عوامل استرس زای کنونی را می پرورانند. گذشت از تمام این ها همه ما انسان های موفقی را می شناسیم که دوران کودکی بسیار سختی را گذرانده اند: والدین معتاد، فرزند خواندگی و یا از دست دادن پدر و مادر. سوال این جاست که آیا تجربه استرس ما را از نظر ذهنی محکم تر می کند؟

آیا کمی استرس برای ما مفید است؟

محققان پیشنهاد کرده اند که مواجهه در حد متعادل با استرس هایی که بتوانید آن ها را بر آن ها تسلط پیدا کنید شما را قوی تر می کند و باعث می شود بهتر بتوانید استرس را مدیریت کنید. درست مثل واکسنی که شما را در مقابل بیماری ایمن می کند. تجربه عوامل استرس زای قابل مدیریت باعث می شود هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمی محکم شویم و واکنش کمتری نسبت به استرس های آینده نشان دهیم. چنین تجربیاتی باعث می شود نسبت به عوامل استرس زا دید قابل مدیریت داشته باشیم و با مهارت بیشتری با آن ها رو به رو شویم.

پروفسور Seery در این زمینه مطالعاتی انجام داده است. او گروهی از افراد را برای چند سال مورد مطالع قرار داد و استرس هایی که در زندگی تجربه کرده اند، استرس های اخیر، سلامت ذهن و رضایت از زندگی آنان را مورد ارزیابی قرار داد. در آخر به این نتیجه رسید:

کسانی که در طول زندگی کمی سختی و مصیبت کشیده اند سلامت ذهنی بیشتری هم نسبت به آن هایی که سختی های بیشتری کشیده اند و هم آن هایی که هیچ سختی نکشیده اند دارند.

کسانی که در طول زندگی ضربه های روحی زیادی دیده اند سلامت جسمی و ذهنی بدتری دارند، اما آن هایی که سختی های کمتری دیده اند کمتر دچار پریشانی می شوند، ناتوانائی های کمتری دارند، نشانه های استرس کمتری بعد از ضربه روحی دارند و رضایت بیشتری نسبت به زندگی دارند. بنابراین کسانی که در گذشته سختی های کمی کشیده اند در طول زندگی در اثر سختی ها کمتر دچار استرس می شوند.

و اما بیماران دردهای شدید چگونه هستند؟

آیا این نتایج فقط در مورد تعداد افراد معدودی که مورد آزمایش قرار گرفته اند صدق می کند؟ محققان در مطالعات شن به این نتیجه رسیده اند که کمی سختی می تواند برای افرادی که دچار کمردرد شدید هستند نیز موثر باشد. در این تحقیق که بیش از ۴۰۰ نفر بیمار مزمن مورد آزمایش قرار گرفتند، آن هایی که سختی و مصیبت های فراوانی دیده اند بیمارتر و نا توان تر هستند. به عبارت دیگر کسانی که سختی و مصیبت کمتری در زندگی کشیده اند سلامت بیشتر و ناتوانی کمتری نسبت به کسانی دارند که هیچ مصیبتی در زندگی ندیده اند.

چرا تجربه سختی ها از ما انسانی محکم می سازد؟

تجربه بعضی استرس ها می تواند برای ما خوب باشد چون باعث می شود واکنش کمتری نسبت به استرس های زمان حال نشان دهیم. دلایل دیگری هم برای این نظریه وجود دارد:

تجربه کمی استرس ما را محکم تر می کند و قادر می سازد که بتوانیم سختی ها و مشکلات را راحت تر تحمل کنیم.

تجربه عوامل استرس زا در حد معتدل کمک می کند مهارت های جدیدی را یاد بگیریم و در زندگی به کار ببریم.

با مدیریت استرس اعتماد به نفس بیشتری به دست می آوریم.

از تغییر کمتر می ترسیم. به عنوان مثال یاد می گیریم ترک یک رابطه یا استعفا دادن میتونه برامون خوب باشه و باعث پیشرفت مون بشه.

نگرش مثبتی نسبت به استرس پیدا می کنیم و می دانیم که باعث رشدمان می شود. وقتی به استرس به عنوان یک عامل رشد نگاه کنید بهتر می توانید در کارها و شغل های پر استرس عمل کنید.

کسانی که در زندگی هیچ استرسی را تجربه نکرده اند در واقع کسانی هستند که از ریسک کردن و مسئولیت پذیر بودن هراس دارند. بنابراین این گونه افراد در زندگی و روابط شان کمتر به اهداف خود می رسند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید