هوش اجتماعی و موفقیت در زندگی

هوش اجتماعی کسب و کار و زندگی شما را نجات می دهد؛

social-intelligence-for-your-businessهوش اجتماعی

هوش اجتماعی قدرت حل مسأله و مذاکره را بالا می‌برد.

دکتر داوود کردستانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: هوش اجتماعی نمودهایی دارد که هماهنگی حرکات بدن با گفتار به نحوی که فرد بتواند زبان بدن شخص مقابل را بخواند و نسبت به آن عکس‌العمل نشان دهد، ازجمله آن است.

وی اضافه کرد: وقتی بین گفتار و حرکات بدن هماهنگی وجود داشته باشد ارتباطات مثمرثمر و مفیدتر خواهند شد.

کردستانی ادامه داد: زمانی که هوش اجتماعی بالا باشد اعتماد به نفس شخص بیشتر شده و فرد بهتر می‌تواند با مشکلات مواجه شود.
این روانشناس اضافه کرد: هوش اجتماعی قدرت حل مسأله و مذاکره را بالا می‌برد و باعث می‌شود که شخص برای حل مسائل و مشکلات تمایل به مذاکره داشته باشد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور لرستان یادآور شد: پایین بودن هوش اجتماعی مشکلاتی برای فرد به وجود می‌آورد ازجمله اینکه شخص نمی‌تواند در کار گروهی موفق باشد و توان انجام کار گروهی را ندارد.

وی افزود: همچنین افرادی که هوش اجتماعی پایینی دارند بسیاری از فرصت‌های شغلی را از دست داده و پیشرفت چندانی حاصل نمی‌کنند.

کردستانی با اشاره به اینکه چگونگی برقراری ارتباط با دیگران از نمودهای هوش اجتماعی است، گفت: اینکه چقدر بتوانیم از فرصت‌های پیش آمده در ارتباط با دیگران استفاده کنیم، نشان دهنده هوش اجتماعی بالاست.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: فردی که هوش اجتماعی بالایی دارد از برچسب زدن به دیگران جلوگیری می‌کند و به خوبی با افراد ارتباط می‌گیرد.

وی افزود: هوش اجتماعی تحت تاثیر محیط یاد گرفتنی و تقویت شدنی است و باید در فضای خانواده و مدرسه درصد این هوش را در بین افراد بالا برد.

کردستانی خاطرنشان کرد: والدین باید با رفتارشان هوش اجتماعی را به فرزندان آموزش دهند چراکه فرزندان ابتدا پدر و مادر خود را الگوی رفتارشان قرار می‌دهند و بعد هم در مدرسه آموزش‌های لازم به دانش‌آموزان داده شود.

چگونه هوش اجتماعی را پرورش دهیم؟

مسئول کمیته روانشناسی هیئت پزشکی ورزشی استان گیلان با اشاره به تأثیر ورزش بر جسم و روان، گفت: فعالیت‌های ورزشی گروهی باعث افزایش هوش اجتماعی می شود.

«ساره آذرنیور» در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: تحقیقات بسیاری نشان داده است که ورزش علاوه‌بر این‌که ابزار ارزشمندی برای حفظ سلامت جسمانی است رابطه نزدیکی با سلامت و بهداشت روانی و به‌ویژه پیشگیری از بروز ناهنجاری‌های روانی دارد.

مسئول کمیته روانشناسی هیئت پزشکی ورزشی استان گیلان افزود: ورزش از اضطراب و افسردگی می‌کاهد و اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد. ورزش به‌ویژه در سنین کودکی و نوجوانی مقر سالمی برای آزاد کردن انرژی‌ های اندوخته شده است و این خود بسیار لذت‌بخش و آرامش‌دهنده است.

همچنین بخوانید: چگونه هوش هیجانی را افزایش دهیم؟

آذر نیور تصریح کرد: ورزش از روش های مهم تکامل جسمانی، روانی و اجتماعی محسوب می شود، چون شرکت در فعالیت های ورزشی افراد را به هم نزدیک می کند راه ها و فرصت های بسیاری را برای ماهر شدن در اجتماع فراهم می آورد و به‌طور کلی یک فرآیند آموزشی در ابعاد مختلف فرهنگی و اجتماعی برای فرد ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: ورزش در سلامت و آمادگی جسمانی، تعادل و ثبات هیجانی، جلب توجه، رقابت، رشد اعتماد به نفس، تصویر مثبت بدنی و اجتماعی و تأمین نیازهای دوستی، احساس امنیت و تقویت گروهی، تأثیر فراوانی دارد سلامت روانی از موضوعاتی است که بر اثر شرکت در فعالیت های ورزشی می تواند حاصل شود چنین فعالیت‌هایی بهترین موقعیت را برای رشد معیارهای سلامت روانی فراهم می‌کند.

آذر نیور گفت: اگر سلامت روان را به معنای احساس راحتی نسبت به خود و دیگران تعریف کنیم معیارهای آن موفقیت، تعادل هیجانی، سازگاری با محیط، واقع‌بینی، احساس ارزشمندی و اجتماعی بودن خواهد بود بنابراین ورزش با فعال سازی چنین معیارهایی نه تنها به بهداشت جسم بلکه به بهداشت روانی هم کمک می کند هم‌چنین اضطراب افراد با پرداختن به ورزش به میزان بسیار زیادی کاهش می‌یابد.

مسئول کمیته روانشناسی هیئت پزشکی ورزشی استان گیلان با بیان این‌که ورزش و فعالیت بدنی برنامه ریزی شده، باعث تقویت و بهبود دستگاه‌های بدن مانند قلب و تنفس و بهبود آمادگی جسمانی در فرد می شود، خاطرنشان کرد: پرداختن به فعالیت ورزشی سبب تخلیه هیجان می‌شود.

کارشناس ارشد روانشناسی با بیان این‌که فعالیت های ورزشی گروهی باعث افزایش هوش اجتماعی می‌شود(هوش اجتماعی اکتسابی است)، یادآور شد: ورزش منظم موجب نظم بیشتر در زندگی فرد می شود، ورزش یکی از راهکارهای دستیابی به آرامش و رفع تنش، استرس و اضطراب می باشد.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید