مجله آلامتو

irancoach_635x250_1399550318

سلرمونت، باشگاه دسته دومی فوتبال فرانسه اعلام کرد که هلنا کاستا فصل آینده سرمربی این تیم خواهد شد تا اولین سرمربی زن را در تاریخ یک تیم حرفه‌ای فوتبال این کشور جذب کرده باشد.

کاستا 36 ساله از سال 2012 هدایت تیم ملی فوتبال زنان ایران را نیز بر عهده داشت اما اکنون توافق کرده که جانشین رژی بروارد در تیم سلرمونت شود. این تیم هم ‌اکنون در رده چهاردهم لیگ دسته دوم فرانسه قرار دارد.

بیانیه‌ سایت رسمی باشگاه به این شرح است: این قرارداد باعث می‌شود سلرمونت با وجود 17 بازیکنی که اکنون با این تیم قرارداد دارند و با اضافه کردن چند بازیکن جوان که از تیم جوانان باشگاه به بزرگسالان اضافه می‌شوند، وارد مرحله جدیدی شود.

کاستا که متولد پرتغال است، به عنوان سرمربی در آکادمی نوجوانان بنفیکا در کشورش فعالیت کرده و چندین عنوان ملی را نیز به دست آورده است.

کاستا هدایت تیم ملی قطر را نیز در سال‌های 2010 و 2012 به عهده داشت.

باشگاه سلتیک اسکاتلند برای در دست گرفتن این نقش پس از استعدادیابی برای این تیم بین سال‌های 2008 تا 2011 در کشورهای اسپانیا و پرتغال به وی تبریک گفت.

در بیانیه‌ای روی وب‌سایت باشگاه سلتیک آمده است: می‌خواهیم صمیمانه به هلنا تبریک بگوییم. او کارش را برای ما عالی انجام داد و می‌دانیم که در سمت جدید نیز به همان اندازه با تعهد و مسئولیت کار خواهد کرد.

تنها یک زن دیگر به نام کارولینا موراس، در اروپا هدایت یک تیم حرفه‌ای را بر عهده داشته و به مدت تنها دو مسابقه در سال 1999 سرمربی تیم ویتربس در دسته سوم ایتالیا بود و سپس به دلیل فشار بی‌امان رسانه‌ها این تیم را ترک کرد.

هوپ پاول که هدایت تیم ملی بانوان انگلیس را بین سال‌های 1998 تا 2013 بر عهده داشت، در سال 2012 گفته بود که زنان زیادی بوده‌اند که مراحل مقدماتی سرمربیگری را برای بر عهده گرفتن سرمربیگری یک تیم مردان در لیگ برتر پشت سر گذاشته‌اند.

داوران زن نیز در اروپا متداول نیستند و امی فیرن که در 19 دقیقه پایانی به جای تونی بیتس وارد زمین شد تا پیروزی یک بر صفر کاونتری مقابل ناتینگهام فورست را سوت بزند، اولین داور زن نام گرفت که قضاوت یک دیدار لیگ فوتبال در فوریه 2010 را بر عهده گرفته و نامش را در کتاب رکوردها به ثبت رساند.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید