نوشتن اهداف Writing-Goals

رویا داشتن یک چیز است؛ و واقعا به نتیجه رساندن آنها کاملا چیز دیگریست، مخصوصا با وجود این حقیقت که خیالات عجیب و غریب و بی امان، شانس فرد را برای رسیدن به اهدافش کاهش می‌دهد. بنابراین تعجبی ندارد که محققان انگیزه، علاقه‌مند به کشف پُلی میان این فاصله هستند. تحقیقات جدید،یک متد واقعا ساده و قدرتمند را پیشنهاد می‌دهد: اهداف‌تان را به سادگی روی کاغذ بیاورید.

به گزارش آلامتو به نقل از nymag ؛ درپژوهشی جدید که توسط پرفسور جوردن پترسون از دانشگاه تورنتو انجام شده، 700 دانشجو دریک دوره دوساله، مختصرنویسی را انجام دادند. پترسون از دانشجویان خواست درمورد زندگی‌شان، مخصوصا لحظات خیلی مهم درگذشته که روی شکل‌گیری شخصیت‌شان تاثیرداشته فکر کنند. سپس، از آنها خواسته شد ازاین خاطرات برای برنامه ریزی و ریختن نقشه‌ای درجهت رسیدن به اهداف آینده‌شان کمک بگیرند، چیزی که پترسون به آن “خود تالیفی” می‌گوید.

چون اینها دانشجو بودند، پیش نیاز رسیدن به بسیاری از اهداف بزرگ‌ترشان، ماندن در دانشکده و تکمیل دوره آموزشی‌شان بود. و درپایان، دانشجویانی که تمرین خود تالیفی را انجام داده بودند، نسبت به گروه کنترل که خودتالیفی نکرده بودند، واحدهای درسی بیشتری را کامل کرده و بیشتر احتمال داشت که دردانشکده بمانند. حتی نکته مهم‌تر این‌که ، بعد از دوسال، تفاوت و فاصله میان دست آوردهای دانشجویان سفید پوست و دانشجویان اقلیت کم‌تر وکم‌رنگ‌تر شد.

و اما دلایل توجیه‌کننده این نتایج:

پترسون عقیده دارد، تعیین هدف به شیوه رسمی و مکتوب، مخصوصا به دانشجویان اقلیت کمک می‌کند تا به چیزی که اغلب به آن “تهدید کلیشه‌ای” می‌گویند غلبه کنند، یا به عبارتی دیگر، برای خنثی کردن عقیده لطمه زننده عموم افراد در مورد عملکرد آکادمیک گروه اقلیت که درموردشان وجود دارد، مفید است. نوشتن انگیزه‌های درونی‌شان، تلاش‌های روزمره‌ برای رسیدن به اهداف شان می‌تواند به این دانشجویان جوان کمک کند تا هویت‌شان را به‌عنوان یک دانشجو تثبیت کنند.

حقیقت بزرگ هشداردهنده‌ای که در اینجا وجود دارد: ایده‌ی پشت “خود تالیفی” مانند صدایی است که به‌عنوان ضربه‌ای برای “رشد طرزفکر” عمل می‌کند، این ایده که انتخاب ساختارفکری، که درآن قدرت‌ها و توانایی‌ها ثابت و مقرر نیستند، اما می‌توانند درطول زمان با تلاش تقویت شوند و نتایج خودکامبخش دربرداشته باشند. و دریک سطح کاملا تجربی، تمرین نوشتن می‌تواند دانشجویان را به بررسی موانع بالقوه که ممکن است با آنها مواجه شوند وادارد؛ و میان رنج و زحمت زندگی دانشجویی و اهداف بلند مدت‌شان ارتباط برقرار نمایند. عمل ساده ی نوشتن، قدرتمندتر از آنی است که مردم فکر می‌کنند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

2 دیدگاه

نظر خود را بیان کنید