سه نشانه التهاب مزمن

علائم مخفی التهاب مزمن را بشناسید

التهاب مزمن

انگشت پای‌تان به میز کوبیده می‌شود و چند لحظه بعد قرمز و داغ می‌شود. این‌ها علائم التهاب هستند و شما هم می‌دانید که هم‌اکنون انگشت‌تان ملتهب است. چیزی که ممکن است ندانید این است که التهاب اشکال متفاوتی دارد. نوعی که باعث می‌شود انگشت‌تان متورم گردد، التهاب حاد است و در حقیقت برای بدن‌تان خوب است؛ چون یک پروسه درمانی است که موجب می‌شود این انگشت ضرب دیده، چند روزبعد، بهتر شود.

اما التهاب مزمن، چندان خوب نیست. به‌جای این‌که به سلامت بدن‌تان کمک کند، منجر به مشکلاتی از قبیل آرتریت، آلزایمر، دیابت و ریزش مو می‌شود. التهاب مزمن، موقعیتی وابسته به تمام بدن است که تاحد زیادی غیرقابل شناخت می‌باشد، مگر این‌که بتوانید پزشک‌تان را متقاعد کنید تا یک آزمایش خون ویژه برای بررسی این موضوع تجویز نماید.

علائم زیر لزوما زمینه و علت خود-تشخیصی التهاب مزمن نیستند، اما مربوط به این بیماری بوده و می‌توانند هشدار برای چیزی باشند که دربدن‌تان درحال رخ دادن است. یادتان باشد، این تحقیق هنوز مبتدی بوده و این نشانه‌ها ممکن است مربوط به عوامل متعدد دیگری هم باشند.

  1. افسرده هستید.

البته تمام افسردگی‌ها به دلیل التهاب نیستند، اما دانشمندانی چون Andrew Miller عقیده دارند التهاب می‌تواند از دلایل افسردگی باشد.

به گفته میلر، اگر به یک بیمار قلبی که افسرده است توجه کنید، می‌بینید نسبت به بیماران قلبی که افسرده نیستند، نشانه‌های بیشتری از التهاب را داراست. واین فقط مربوط به بیماران قلبی نیست. وقتی پژوهشگران با کمک دارو و درمان التهاب را کاهش دادند، مثلا دردرمان بیماران مبتلا به سرطان پوست یا انواع خاصی از واکسیناسیون، متوجه شدند میزان افسردگی و فرسودگی در این بیماران افزایش یافته است.

میلر، در تحقیقی که خودش پیرامون این پدیده انجام داده، دریافته حتی افزایش جزئی در التهاب هم می‌تواند ریسک افسردگی را بالا ببرد. این ارتباط در در درمان افسردگی هم پیدا می‌شود و به گفته میلر، به اندازه کافی هم جالب توجه است. مطالعات نشان داده ورزش واسیدهای چرب امگا 3، که التهاب را کاهش می‌دهند می‌توانند افسردگی را هم درمان کنند.

  1. شکم‌تان درد می‌کند…زیاد

تعجب ندارد که چیزی به‌نام بیماری التهابی روده، به دلیل روده ملتهب روی دهد و علائم معمول بیماری التهابی روده یعنی اسهال، درد و پیچ زدن در داخل شکم و یبوست، موجب درد تقریبا همیشگی شکم باشد. اما محققان باور دارند التهاب موجب سایرمشکلات شکمی هم می‌شود. بیماری‌های حفره شکمی که موجب عدم تحمل گلوتن، و سندرم روده تحریک پذیر می‌شوند هم ازعلائم بیرونی التهاب جاری در دورن بدن‌تان هستند.

  1. همیشه خسته هستید.

بله، همیشه خسته‌اید چون به سختی کار می‌کنید، کم می‌خوابید، و از بچه‌ها، پدر و مادر، همسر و … مراقبت می‌کنید. اما اگر آن‌قدر خسته و کوفته‌اید که حتی فکر کردن به این موارد هم باعث خستگی و ضعف‌تان می‌شود حتی در روزهایی که به اندازه کافی خوابیده‌اید، التهاب می‌تواند دلیل این حالت‌ها باشد.

به گفته Mary Harrington سرپرست برنامه علم عصب شناسی در Smith College، بیشتر از 15 درصد از جمعیت، این نوع خستگی را که موجب دگرگونی زندگی می‌شود، تجربه می‌کنند و پیداکردن دلیلش یکی از اهداف تحقیقاتی اوست. هارینگتون می‌گوید:” ما فکر می‌کنیم التهاب دلیل اصلی این پدیده است.” التهاب می‌تواند روی سیستم مرکزی اعصاب تاثیر بگذارد که شامل مغز، و نخاع می‌شود. او در تحقیقاتش هنگامی که دانشمندان التهاب را به‌وجود می آوردند، متوجه تغییرات شگرفی در چگونگی عملکردهای ضربان‌ساز ریتم شبانه روزی شد ( ناحیه کوچکی در مغز که ریتم شب و روز را تشخیص می‌دهد). هارینگتون می‌گوید:” من فکر می‌کنم این موضوع می‌تواند توجیه کننده احساس بیداری ناکامل و همچنین عدم خواب عمیق باشد. افرادی که این احساس را دارند ممکن است به انواعی از التهابات مزمن مبتلا باشند.”


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید