مجله آلامتو

بالا بردن راندمان کاری با افزایش خودمراقبتی

کارمندان فروش شما زنبور عسل‌ هستند یا زنبور معمولی؟
(1 رای, امتیاز میانگین: 5٫00 از 5)

Are your sales staff bees or wasps?

کارشناس مسئول ارتقاء سلامت مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: محیط کار نقش مهمی در سلامتی افراد دارد و اگر شرایط و بستر لازم برای پرداختن به موضوع سلامتی و خودمراقبتی در محیط کار فراهم باشد می‌توان امیدوار بود که با حذف عادت‌های اشتباه فردی علاوه بر افزایش سلامت پرسنل در نهایت بهره وری در مجموعه سازمان افزایش یابد.

نادیا مشایخی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با تاکید بر این نکته که پرداختن به موضوع سلامتی و خودمراقبتی در محیط کار بسیار حائز اهمیت است، گفت: نیمی از ساعات روز در محیط کار سپری می‌شود و بخش قابل توجهی از جمعیت جامعه در سازمان‌ها و نهادهای دولتی مشغول به کار هستند. با توجه به این موضوع پرداختن به مسئله خودمراقبتی در محیط‌های کاری می‌تواند بخش قابل توجهی از جامعه را در این خصوص حساس و به سلامت جامعه کمک کند.

وی بیان کرد: اعمال سیاست‌های صحیح و مناسب سلامت در محیط کار به اصلاح رفتار فردی و پرهیز از رفتارهای نامناسب که سلامتی رابه خطر می‌اندازند، منجر می‌شود. به عنوان نمونه در نظر بگیرید یک سازمان غذایی سالم، کم‌نمک و کم‌چرب که برای سلامتی مفید است را برای پرسنل خود سرو کند، افراد روزانه از این غذا استفاده می‌کنند و به مرور عادت‌های نامناسب حذف می‌شود.

همچنین بخوانید: چگونه بهره وری را بالا ببریم؟

کارشناس مسئول ارتقاء سلامت مرکز بهداشت استان مرکزی ادامه داد: در نظر گرفتن ساعتی برای فعالیت فیزیکی در محیط کار از دیگر موارد در نظر گرفته شده در این برنامه است. این موضوع کارمند را وادار می‌کند که در طول روز فعالیت بدنی داشته باشد و این مهم به مرور به یک عادت فردی تبدیل می‌شود.

مشایخی عنوان کرد: مدیران دستگاه‌ها می‌توانند با اعمال تصمیمی مبنی بر منع استعمال دخانیات در محیط کار به فرهنگ سازی در این خصوص کمک کنند. این موضوع همچنین باعث می‌شود مصرف افرادی که استعمال دخانیات دارند در طول روز کاهش یابد که این موضوع می‌تواند به ترک سیگار و سایر دخانیات کمک کند.

وی با بیان اینکه در طرح خودمراقبتی سازمانی ارائه آموزش در خصوص مباحث مربوط به سلامت در نظر گرفته شده است، ادامه داد: این موضوع سواد سلامت افراد را افزایش می‌دهد و تاثیر بسیار مهمی در افزایش خودمراقبتی افراد دارد.

کارشناس مسئول ارتقاء سلامت مرکز بهداشت استان مرکزی افزود: محیط کار در اغلب موارد برای افراد استرس‌زاست و البته میزان این استرس‌زا بودن در محیط‌های مختلف متفاوت است. یکی از مواردی که در این طرح مورد توجه قرار گرفته مدیریت استرس است که افراد از این طریق می‌توانند استرس در محیط کار را به نحو مطلوب‌تری کنترل کنند و این موضوع به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌هایی با منشاء استرس کمک می کند.

مشایخی تاکید کرد: سازمان‌های دولتی باید در برای اجرای این طرح اقداماتی در نظر بگیرند که کارمندان به صورت هدف‌مند و سازماندهی شده سبک زندگی سالم را چه از بعد فیزیکی و چه از بعد فرهنگی بیاموزند و در محیط کار ملزم به اجرای آن باشند، به این طریق می‌توان به بهبود شرایط کارکنان در محیط کاری امیدوار بود.

همچنین بخوانید: افزایش بهره وری در خانه

وی با بیان این نکته که افزایش خودمراقبتی فردی با افزایش راندمان کاری رابطه مستقیم دارد، افزود: کارفرما در حقیقت با اجرای این طرح به کسب نتایج دلخواه دست می‌یابد. افراد در صورت سلامت جسم و کاهش معضلات روانی مانند استرس، شادابی بیشتری دارند و به نحو مطلوب‌تری کار می‌کنند.

کارشناس مسئول ارتقاء سلامت مرکز بهداشت استان مرکزی ادامه داد: همچنین سلامتی جسمی کارکنان باعث کاهش تعداد روزهای مرخصی ضروری می‌شود و فعالیت سازمان در مجموع افزایش پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: بر این اساس یکی از برنامه‌های طرح ملی خودمراقبتی مربوط به موضوع خودمراقبتی در محیط کار است که این طرح در استان مرکزی بومی‌سازی و اجرا خواهد شد. سازمان‌ها باید طرح را بر اساس ظرفیت و توان سازمانی تعریف و اجرا کنند.

کارشناس مسئول ارتقاء سلامت مرکز بهداشت استان مرکزی تاکید کرد: این برنامه به نحوی تعریف شده است که سازمان‌ها با هر نوع امکانات و ظرفیت و توان مالی می‌توانند برنامه را اجرا کنند و محدودیتی وجود ندارد، به عنوان نمونه یک سازمان بودجه بیشتری در اختیار دارد و می‌تواند از سالن ورزشی مجهز استفاده کند و سازمان دیگر از ورزش در محیط کار بهره می‌گیرد.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید