رنگ و احساس ناراحتی

تحقیقات جدید نشان می‌دهد، ارتباط میان روحیه ما و رنگ‌ها، فراتر از یک استعاره محض است. احساس ناراحتی می‌تواند توانایی ما برای تشخیص درست رنگ‌ها بر محور آبی- زرد را دچار اختلال کند. به گفته پژوهشگران، یافته‌ها نشان داده روحیه و احساس می‌توانند روی چگونه دیدن دنیای اطراف‌مان تاثیر بگذارد. این تحقیق، نشان داد اندوه و ناراحتی مشخصا، به فرایند بصری که مربوط به دریافت رنگ‌ها می‌شود، آسیب می‌زند.

در این مطالعه، محققان به 127 دانشجوی شرکت کننده، یک کلیپ احساسی نشان دادند و سپس از آنها خواستند یک تکلیف ارزیابی بصری را انجام دهند. این افراد به‌طور تصادفی برای تماشای یک فیلم انیمیشن که به‌منظور افزایش اندوه نمایش داده می‌شد، و یا برای تماشای یک کلیپ کمدی ایستاده که به‌منظور تفریح و سرگرمی نمایش داده می‌شد، انتخاب شدند. بعد از تماشای این کلیپ‌ها، به این افراد 48 قطعه رنگی متوالی و مخلوط شده با سفید نشان داده شد و از آنها خواسته شد اشاره کنند که هر قطعه قرمز، زرد، سبز، یا آبی است. نتایج نشان داد آنهایی که کلیپ ناراحت کننده دیده بودند، خطای‌شان در شناسایی رنگ‌ها بیشتر از آنهایی بود که کلیپ خنده‌دار تماشا کرده بودند. اما این خطا تنها مربوط به قطعاتی می‌شد که در محور آبی- زرد بودند. در تشخیص رنگ‌های محور قرمز- سبز، تفاوتی مشاهده نشد.

این نتایج را نمی‌توان مربوط به تفاوت‌های شرکت‌کننده‌گان براساس میزان تلاش، توجه یا انجام کارشان دانست چون تنها شناسایی رنگ‌هایی که درمحور آبی- زرد بودند، دچار اختلال شده بود. دانشمندان می‌گویند این یافته‌ها را پیش‌بینی نکرده بودند، و این نتایج، سرنخی برای دلیل تاثیر روحیه بر عملکرد فرارسان عصبی در اختیار محققان می‌گذارد. آنها می‌گویند مطالعات پیشین ، دریافت رنگ‌ها درمحور آبی- زرد را به‌طور خاص به فرارسان عصبی دوپامین مربوط کرده بودند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید