مجله آلامتو

شاید حالا دیگر بتوان آن ها را زوج بی رقیب سینما و تلویزیون ایران دانست. آشنایی و دوستی كه سال ۱۳۵۰ آغاز شد. از آن زمان به بعد گویا حضورشان در سینما و تلویزیون بدجوری با هم گره خورده است. حمید جبلی كه بدون شك عروسك های كلاه قرمزی و پسرخاله بدون صدای او هیچ نوستالژی ندارند و ایرج طهماسب هم بعد از این همه سال دیگر می تواند نامش را به «آقای مُرجی» تغییر دهد!

 

شنایی حمید جبلی و ایرج طهماسب داستان جالبی دارد. جبلی در این باره گفته است: «در سال ۱۳۵۰ كلاس های تئاتر و فیلمسازی كانون پرورش فكری كودكان راه افتاد. من و طهماسب و خانم معتمدآریا به همراه عده زیادی از دوستان مثل آقایان اسعدیان، طالبی، علیقلی، حسندوست و دیگران در زمینه های مختلف فعالیت می كردیم».

در آن سال ها، كسی هنوز جبلی و طهماسب را نمی شناخت. سال های جنگ تحمیلی، مدرسه ها به قول معروف تق و لق بودند و تلویزیون طرح ساخت «مدرسه موش ها» را به مرضیه برومند داد تا یكی از پرمخاطب ترین و جذاب ترین مجموعه های تلویزیونی كودك و نوجوان ساخته شود. در این سریال و سپس در فیلم سینمایی «شهر موش ها»، جبلی صداپیشگی «كپل» و طهماسب صداپیشگی «دُم باریك» را برعهده داشتند، اما بازهم هنوز كسی به آن ها زوج نمی گفت. آنها تازه ۲۲ ۲۳ ساله بودند!

پس از آن تا ۱۰ سال، هر دو در مجموعه های تلویزیونی، سینمایی و یا تئاتر های مختلفی به عنوان بازیگر، عروسك گردان، نویسنده یا كارگردان فعالیت می كردند تا اینكه در سال ۱۳۷۲ مجموعه تلویزیونی «صندوق پست» توانست كم كم نام زوج جبلی و طهماسب را سر زبان ها بیاندازد. در این مجموعه عروسك محبوب كلاه قرمزی متولد شد و جبلی و طهماسب در اواسط دهه سوم زندگی خود با تحولی بزرگ در مسیر كاری شان مواجه شدند.

شاید كمتر كسی درباره ی «صندوق پست» شنیده باشد. جبلی سال ۸۴  درباره ی تولد كلاه قرمزی گفته بود: «همه چیز برمی گردد به مجموعه صندوق پست كه با همكاری ایرج طهماسب كار می كردیم و برای اینكه برنامه فقط به خواندن نامه اختصاص پیدا نكند، هربار یك عروسك را به عنوان میهمان دعوت می كردیم، تا جاییكه حتی عروسك های آرشیو صدا و سیما هم تمام شد. آن زمان از میان عروسك های كهنه و زشتی كه دیگر قابلیت استفاده نداشتند، عروسك یك حیوان را پیدا كردیم كه با تلاش خانم محبوب بازسازی شد. بعدا وقتی این عروسك را دیدم، با توجه به قیافه زشت و بد تركیب این عروسك احساس كردم كه نباید صدای جالبی هم داشته باشد. برنامه اول كه با حضور كلاه قرمزی ضبط شد، همه گفتند كه كار موفقی است، هرچند كه نباید فراموش كنیم كه كلاه قرمزی اساسا عروسك پررویی است و آخر سر هم به اصرار خودش ماند!»

پس از آن، ایرج طهماسب و حمید جبلی پای كلاه قرمزی و پسر خاله را به سینما هم باز كردند و یكی از پرفروش ترین فیلم های سینمایی پس از انقلاب ساخته شد. استقبال مخاطبان و نوستالژی این دو عروسك موجب شد، زوج طهماسب و جبلی خیلی زود سر زبان ها بیفتند. طی ۱۹ سال مجموعه های تلویزیونی «كلاه قرمزی و جغجغه و فرفره»، «كلاه قرمزی ۲»، «ژولی پولی و گلابی»، «كلاه قرمزی در فرنگ»، «كلاه قرمزی ۸۸، ۹۰ و ۹۱» و فیلم های سینمایی «كلاه قرمزی و پسرخاله»، «كلاه قرمزی و سرو ناز» و «كلاه قرمزی و بچه ننه» توسط این دو ساخته و عروسك های محبوب كلاه قرمزی به قدرتمندترین برند كودك و نوجوانان در حوزه سینما و تلویزیون تبدیل شود.

اگرچه ایرج طهماسب و حمید جبلی در فیلم های سینمایی مانند «زیر درخت هلو»، «رفیق بد»، «دختر شیرینی فروش»، «یكی بود یكی نبود» و … با هم كار كردند، اما هیچ كدام از آن فیلم ها نتوانست از زیر سایه سنگین نگاه مخاطبان به كلاه قرمزی خارج شوند.

حالا پس از چهار دهه، باید دیگر زوج حمید جبلی و ایرج طهماسب را موفق ترین زوج تصویری سال های پس از انقلاب دانست كه راه جلب رضایت كودكان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان را با عروسك خارق العاده شان یافته اند.

اكنون اگر ایرج طهماسب حتی یك فیلم جدی و رئال هم بازی كند، در ته ذهن خیلی از مخاطبانش، «آقای مُرجی» است. حمید جبلی هم آنقدر جای كلاه قرمزی و پسرخاله صحبت كرده كه شاید خیلی ها یادشان نیاید اوست كه به این دو عروسك، صدای منحصر به فردشان را داده است، مانند آن پسرك كوچكی كه روی صندلی پشتی ام در سینما نشسته و وقتی جبلی در نقش قاضی دادگاه در «كلاه قرمزی و بچه ننه» وارد صحنه می شود و صحبت می كند، با ذوق زدگی به مادرش می گوید «مامان ببین! صداشو شبیه كلاه قرمزی كرده»!

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید