سخنان بزرگان درباره عید نوروز

جملات ناب و زیبا درباره عید نوروز

عید نوروز

سخنان ناب درباره عید نوروز


دعای تحویل سال

فال عید نوروز

فال حافظ عید نوروز


نوروز در کلام امام راحل:

ایام نوروز بروید در این مریض خانه ها، بروید احوال این ها را، این هایی که آواره شده اند، به این ها سرکشی کنید و آن تشریفات سابق را تخفیف بدهید. اگر بخواهید ملت قوی و آزاد باشید از تشریفات یک قدری بکاهید. عید را در بین دوستان خودتان، ملت خودتان، مجروحان خودتان، معلولان خودتان، این عید را در بین آنها با هم عید کنید و شما وقتی عید دارید که اخلاق عید داشته باشید.

نوروز در کلام مقام معظم رهبری:

نوروز برای ملت ما، امروز عبارت است از اولاً: توجه مردم به خدا! اول تحویل سال كه می ‏شود، مردم دعا می‏خوانند، «یا محول الحول و الأحوال» می‏ گویند: آغاز سال را با یاد خدا شروع می ‏كنند، توجه خود را به خدا زیاد می‏ كنند. این، ارزش است. ثانیاً: نوروز را بهانه‏ ای برای دید و بازدید و رفع كدورت‏ ها و كینه‏ ها و [بهانه] محبت به یكدیگر قرار می ‏دهند.

این، همان برادری و عطوفت اسلامی و همان صله‌رحم اسلام است؛ بسیار خوب است. ضمناً نوروز را بهانه ‏ای برای زیارت اعتاب مقدسه قرار می ‏دهند، به مشهد مسافرت می‏ كنند كه همیشه یكی از پرجمعیت ‏ترین اوقات سال در مشهد مقدس، اوقات عید نوروز بوده است. این، بسیار خوب است. پس می‏ بینید كه نوروز را نگه‏ داشتند، محتوای آن را كه غلط بود، به محتوای صحیح و درست تبدیل كردند. این هنر ملت ایران و ذوق و سلیقه ایرانی مسلمان است. ما عید نوروز را از دیدگاه كسانی كه با اسلام سر و كار دارند تأیید می‏ كنیم.

نوروز در کلام آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

عید نوروز مراسم و جنبه های مثبتی دارد مانند پاک سازی منازل و صله رحم و دید و باز دید و امثال این ها که از نظر شرع مقدس اسلام خوب است ولی از مراسم خرافی مانند شب چهارشنبه سوری و سیزده بدر سزاوار است اجتناب شود.

نوروز در کلام آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (ره):

عید فی حد نفسه مانعی ندارد ولی انجام محرمات شرعی در هیچ حال و تحت هیچ عنوان جایز نیست و مسلمانان و مؤمنان باید از کار حرام همواره اجتناب کنند و در این گونه موارد نهی از منکر کنند.

نوروز در کلام آیت الله العظمی سید محمد تقی خوانساری (ره):

ظاهرا عید گرفتن آن با قطع نظر از اخبار من بلغ مستحب شرعی است و کافی است در اثبات آن (خبر معلی بن خنیس) که مورد قبول نزد بزرگان اصحاب مثل شیخ طوسی و یحیی بن سعید و علامه و شهید رضوان الله علیهم می باشد.

نوروز در کلام آیت الله العظمی محمد حسین آل کاشف الغطاء (ره):

روایاتی از اهل بیت علیهم السلام درباره نوروز به ما رسیده و تأیید نموده عید گرفتن عرف را و از طرف ائمه علیهم السلام وظایفی به ما رسیده تصور می نمائید آن وظلیف خوردن و آشامیدن و رقص و امثال آن است، این نیست بلکه وظیفه نماز و ذکر و عبادت و صدقه دادن و مهربانی نمودن نسبت به ضعفاء و بینوایان و توجه به خداست.

نوروز در کلام علامه شهید مطهری (ره):

برای بعضی از مردم فصل بهار بخش بهار الهام دهنده است، درس است آموزنده است نکته ها و رمزها و حقیقت ها در می یابند؛ اما متأسفانه استفاده بعضی دیگر از افراد از حد استفاده یک حیوان تجاوز نمی کند. آنها در این فصل الهام می گیرند اما نه از این فصل بلکه از صفات و ملکات پلید خودشان الهام می گیرند اما چه چیز الهام می گیرند؟ جنایت و آدم کشی فحشاء و فساد اخلاق شکستن قیود و حدود انسانی.

به هر حال بهار فصل تجدید حیات و زندگی از سرگرفتن زمین ماست، فصل نشاط و خرمی زمین است. در قرآن از این تجدید حیاتی که برای این موجود رخ می دهد مکرر یاد شده حدود پانزده بار و شاید بیشتر در قرآن کریم به این موضوع اشاره شده ولی به عنوان یک درس یک تعلیم و یک حکمت آموختنی.

نوروز در کلام آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:

نوروز از اعیاد اسلامی نیست هر چند در بعضی روایات دستور دعا و غیره وارد شده باشد.

نوروز در کلام آیت الله العظمی بهجت(ره):

در روایات برای نوروز وجهه دینی و شرعی داده نشده، فقط نوشته شده که در نوروز این جریانات اتفاق افتاده و مرحوم مجلسی دعا نقل کرده.