اگر تا به امروز حتی یکبار به فکر تغییر دکوراسیون منزل، محیط کار و ….. خود افتاده باشید و در راستای این فکر به محیط‌های شغلی مرتبط سر زده باشید احتمالاً با اصطلاحات مختلف و نام ابزار تزئینی زیادی برخورد کرده‌اید. با توجه به عمومیت علاقمندی مردم به رنگ طلایی، یکی از مصطلح‌ترین عباراتی که برای پیشنهاد و چیدن ترکیب و تزئینات دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد خرید و استفاده از ورق طلا یا لوازم مشابه‌ آن چون پودر طلایی و … است.

کاربرد ورق طلا و پودر طلایی در دکوراسیون داخلی

ورق طلا از دیرباز تا به امروز

استفاده از طلا در ساختار دکوراسیون خانه‌های مجلل و از همه مهم‌تر در کاخ و قصرهای باشکوه دوران باستان امری متداول و مورد توجه بسیاری از اشراف و ثروتمندان بوده است، چرا که رنگ طلایی که از خود فلز طلا ساطع می‌شود بسیار زیبا بوده و همواره در اعصار مختلف از این رنگ به عنوان رنگ سلطنتی و تجملاتی یاد می‌شده است. اگر چه این مسئله تنها مختص اشراف زادگان نبوده است و همه‌ی افراد از طبقات اجتماعی مختلف میل به استفاده از طلا در بخش‌های مختلف زندگی خود که تنها یکی از آن‌ها در دکوراسیون داخلی خانه است، داشته‌اند اما با توجه به قیمت بالا و ارزشمندی طلا، این فلز همواره در دسترس عده‌ای خاص که توان مالی متناسب زمان خود داشته‌اند، بوده است.

از طرف دیگر قیمت طلا به گونه‌ای است که میزان دسترسی ثروتمندان نیز محدود بوده و منابع محدودی که از این فلز در دسترس است، استفاده گسترده از آن برای کارهای بزرگی چون دکوراسیون داخلی منازل را غیرممکن کرده است. کارشناسانی با تخصص مربوط به این حوزه برای فائق آمدن به این مشکل اقدام به تولید ورق طلاهای بسیار نازکی نمودند که در عین سبک و کم هزینه بودن، مساحت بزرگ و گسترده‌ای را پوشش می‌دادند. در سالیان دورعمل ورقه کردن طلا توسط افراد خاصی و با استفاده از ویژگی شکل پذیری و چکش خواری طلا اتفاق می‌افتاد. این عمل اگر چه قیمت طلای مصرفی را تا حدود قابل توجهی کاهش می‌داد اما به علت سختی و مشقتی که داشت، دستمزد و هزینه‌ی جانبی زیادی را می‌طلبید و باز هم قیمت ورق طلا به شدت افزایش می‌یافت و افراد معمولی قادر به تهیه آن به منظور مصارف مختلف نبودند.

اما امروزه با گذر از دنیای سنتی و ورود به عصر تکنولوژی‌های مدرن، عمل تولید ورق طلای بسیار نازک در حد یک دهم میلی متر، توسط دستگاه‌های مختلف و هم‌چنین از فلزهای متفاوت و ارزان‌تری چون نقره، برنج و …. تنها با یک روکش طلا تولید می‌شود.
این به اصطلاح ورق طلاهای بسیار نازک به علت قطر کم و وزن یا قیمت سبکی که دارند، برای عموم مردم در دسترس بوده و قابل خریداری هستند.

ورق طلا چیست؟

همان‌‌گونه که در سطرهای پیشین متن اشاره شد، ورق طلا ورقه‌ای بسیار نازک با قطر نزدیک به یک دهم میلی متر است که به علل مختلفی از جمله مزین نمودن ساختار خانه به طرح و نقش‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فلز سازنده ورق طلاهای امروزی را نمی‌توان تنها محدود به خود عنصر اصلی یعنی طلا دانست، چرا که به گفته کارشناسان، امروزه تولید این محصول با هر فلزی ممکن می‌باشد. البته برای نمود این ورقه‌ها به شکل براق و ساطع نمودن برق و نور طلایی رنگ مورد علاقه‌ی بسیاری از افراد سخت پسند، لایه‌ای طلایی رنگ به روی فلز ورقه شده کشیده خواهد شد. کاربرد ورق و پودر طلا اگر چه بسیار گسترده است اما به علت ساختار این دو محصول امری راحت و آسان است. نکته‌ای که می‌بایست در رابطه با سهولت به کارگیری ورق طلا و حتی پودر طلا بیان نمود، این است که اگر چه این فرایند ساده به نظر می‌رسد، اما این کار تنها توسط متخصصین مربوطه قابل انجام‌ است و بهره گیری از کاربرد ورق و پودر طلا به صورت شخصی امکان‌پذیر نمی‌باشد.

کاربرد ورق طلا و پودر طلایی در دکوراسیون داخلی

انواع ورق طلا

ورق طلا در دو نوع قابل دسترسی است.

نوع اول ساخته شده از طلای عیاردار است و با توجه به میزان مصرف، ابعاد، عیار طلای به کار برده شده و … قیمت و کاربرد‌های متنوعی خواهد داشت‌. نوع دوم نوعی ورق طلا است که بر پایه فلزهای مختلف ساخته شده و در ساختار خود طلای واقعی ندارد. این نمونه در اندازه میکرون بوده و برای استفاده از آن می‌بایست دقت زیادی به کار بست. به علت ابعاد تقریباً بزرگ و قیمت مناسب این ورق طلاهای مصنوعی در کارهای صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

کاربرد ورق و پودر طلا در دکوراسیون داخلی

در طول متن بارها به کاربرد ورق و پودر طلایی در ساختار دکوراسیون منازل، محل کار و …. اشاره شد. اما به طور جزئی‌تر می‌توان گفت کاربرد این پودر یا ورق طلا در دکوراسیون داخلی عبارت است از:

  • پتینه کاری

پتینه کاری دیوار یا سقف با چسب، ورق یا پودر طلایی از جمله موارد استفاده این محصولات است . برای این‌ کار سطح مورد نظر را با رنگ روغن و اکریلیک به خوبی پوشش داده و سپس با اعمال روش‌های مخصوص، ورق طلا را به روی آن نصب خواهند کرد. ورق طلای مورد استفاده در پتینه کاری ممکن است ساده یا طرح‌دار باشد. البته گفتنی است این روش در گچ‌بری‌ها، قاب دور عکس و آینه و از این قبیل ساختارها قابل اجرا است.

  • تزئین لوازم خانه

معمول‌ترین لوازم منزل که در بخشی از ساختارشان از ورق یا پودر طلایی به عنوان ماده‌ی زیبایی بخش استفاده می‌شود، مبلمان، تخت خواب، کمدها و …. هستند. اغلب مبلمانی که به عنوان مبلمان‌های سلطنتی و اشرافی شناخته می‌شوند، در بخش‌هایی از خود دارای این محصول هستند.

از دیگر کاربردهای این محصولات می‌توان به مواردی چون روکش مجسمه‌های تزئینی، پوشش کل سطح یا بخشی از ظروف، به عنوان تزئین آینه یا سقف به عنوان پوشش شیشه میز، کنسول و از این دست موارد اشاره نمود.

کاربرد ورق طلا و پودر طلایی در دکوراسیون داخلی

اگر قصد خرید انواع ابزار و لوازم مرتبط با کارهای ساختمانی علی الخصوص پودر یا ورق طلا از مرجعی معتبر دارید، پیشنهاد ما به شما فروشگاه ابزارآلات سوپر ابزار پارس است. فروشگاه ابزار آلات سوپر ابزار پارس، با بیش از نیم قرن سابقه فعالیت در زمینه توزیع لوازم مرتبط با کارهای فنی و در اختیار داشتن امتیاز نمایندگی بسیاری از برندهای معتبر، با در نظر گرفتن مزایایی چون، قیمت مقرون به صرفه، فروش آنلاین، تضمین کیفیت و اصالت کالا، درگاه پرداخت اینترنتی امن، ارسال سریع به سراسر کشور، تنوع محصولات و …. همواره بر آن است که خریدی مطمئن و به یاد ماندنی را برای مشتریان خود، رقم بزند. شما می‌توانید جهت آشنایی بیشتر با مجموعه فروشگاهی سوپر ابزار پارس، خرید و مشاهده محصولات به وبسایت اینترنتی این مجموعه با نشانی الکترونیکی https://superabzarpars.com مراجعه نمایید.