برخی از آثار هنری با وجود این‌ که در نهایت دقت و ظرافت ساخته می ‌شوند ولی باز تا زمانی ‌که با رنگ و طرح آمیخته نشوند، جلوه خاصی نخواهند داشت. مجسمه ‌ها، ظروف سفالی، ظروف سرامیکی، نقش برجسته‌ ها و… از این دسته آثار هنری هستند. یک ظرف سفالی ساده، زمانی که رنگ می ‌شود یا به طرح خاصی آراسته و دوباره پخته می ‌شود، هویتی تازه پیدا می‌ کند. لعاب و پتینه پوشش ‌هایی هستند که برای جلوه دادن به سفال، مجسمه و… به کار می ‌روند و یادگیری آن ‌ها بسیار کاربردی و مورد استفاده است.

لعاب، نقش هنر روی سفال و سرامیک

لعاب پوششی درخشان و شیشه ‌ای است که برای تزیین سفال، کاشی، سرامیک و… به کار می رود و علاوه بر این‌که به آن جلا و زیبایی می ‌دهد باعث استحکام و دوامشان نیز خواهد شد. لعاب ماده چسبناکی است که با فرمول‌ های مختلف در رنگ ‌های گوناگون به‌دست می ‌آید و لایه بیرونی سرامیک و سفال را می ‌پوشاند و پس از پخت در کوره به طور کامل روی سطح ظروف می ‌چسبد و ظرف را از آسیب حفظ می ‌کند. اگر این هنر را درست و اصولی آموزش ببینید و وارد بازار کار شوید، شغلی خلاقانه و لذت بخش را انتخاب کرده ‌اید.

سفال گری

برخی موسسه های آموزشی، دوره آموزش لعاب را برگزار می ‌کنند و از ابتدا تا انتهای این مهارت را به شما می ‌آموزند و در پایان دوره هم، مدرک قابل ترجمه قضایی ارائه می ‌دهند. در کلاس های حرفه ای و اصولی آموزش لعاب ، لعاب‌ کاری سفال، سرامیک و کاشی را یاد می‌ گیرید و با لعاب روی نقش ‌های برجسته نیز آشنا می ‌شوید و علاوه بر اصول اولیه، آشنایی با انواع لعاب، اکسیدها، پخت در کوره و قواعد ایمنی را نیز یاد می ‌گیرید. موسسه آموزشی هنری پویا اندیش با استفاده از کارگاه ‌های عملی و آموزش دقیق و کاربردی لعاب‌کاری، هنرجویان را به طور کامل برای ورود به بازار کار این حرفه آماده می ‌کند.

پتینه ، لایه ‌ای از طرح، رنگ و خلاقیت  

پتینه در واقع پوششی ورقه ‌ای است که روی سفال، مجسمه، نقش برجسته ‌ها و… کشیده می ‌شود و به آن‌ ها رنگ و طرح می ‌دهد. پتینه تکنیک ‌های مختلفی مثل کهنه‌ کاری، ورق‌ کاری، برجسته‌ کاری، دکوپاژ و… دارد. با پتینه می ‌توان ظروف را تزیین کرد، شکل قدیمی به آن‌ ها داد و تصویرهای مختلفی را روی آن ‌ها نقش زد. از طرفی پتینه در طراحی دکوراسیون داخلی خانه ‌ها نیز بسیار پرکاربرد است. دیوار‌ها، سقف و… را با استفاده از پتینه، زینت می ‌دهند و نقش ‌های ابروبادی و… روی آن‌ اجرا می ‌کنند. با شرکت در دوره های آموزشی پتینه می ‌توانید با انواع تکنیک ‌های آن به طور کامل آشنا شوید و پس از پایان دوره آموزش وارد بازار کار این رشته بشوید. برای آموزش این هنر، احتیاج به هیچ پیش‌ نیاز یا تحصیلات دانشگاهی خاصی ندارید. دوره‌ های حرفه ای آموزش پتینه در موسسه تصویرگران پویااندیش به‌صورت نیمه ‌خصوصی برگزار می‌ شود و حتی اگر در شهرستان زندگی می ‌کنید می ‌توانید در این مرکز، آموزش فشرده ببینید و مدرک معتبر و  قابل ترجمه قضایی دریافت کنید.

سفال گری

حرفه ای مناسب و درآمد زا با آموزش لعاب و پتینه

درگذشته سفال، سرامیک و… بیشتر از همه در آشپزخانه و برای استفاده روزانه کاربرد داشتند. امروزه علاوه‌ بر این ‌که هنوز به ‌طور گسترده به ‌عنوان ظرف غذا و… استفاده می ‌شوند، مصارف دیگری نیز دارند و جزء جدایی ناپذیر دکوراسیون داخلی خانه ‌ها و… شده ‌اند. اگر با لعاب‌ کاری آشنا باشید و خلاقیت را نیز چاشنی کارتان کنید، حتما مشغول به‌ کار خواهید شد. اگر بخواهید مستقل ‌تر عمل کنید می ‌توانید سفالگری را نیز یاد بگیرید و ظروف و وسایل را خودتان بسازید و سپس با پوشش لعابی تزیین کنید ولی تنها با آموزش لعاب هم می ‌توانید حرفه ‌ای مناسب و درآمدزا داشته باشید.

در مورد پتینه هم همین ‌طور است. اگر با پتینه و تکنیک‌ های آن آشنا شوید، می ‌توانید در شرکت ‌های دکوراسیون داخلی کار کنید یا به طور اختصاصی در زمینه مجسمه ‌سازی و… فعالیت کنید. حتی در صورتی که امکانش را داشته باشید می ‌توانید شرکت خودتان را داشته ‌باشید و در زمینه پتینه و رنگ فعالیت داشته باشید. همچنین نقش برجسته‌ ها نیز روز به زور مطرح ‌تر می ‌شوند و در دکوراسیون لابی ‌ها از جمله لابی خانه‌ ها، شرکت‌ ها، ساختمان‌ های تجاری و… کاربرد دارند. شما به عنوان یک فرد آشنا به مهارت پتینه، می ‌توانید در این زمینه به ‌طور اختصاصی فعالیت کنید.

بنابراین همان طور که گفته شد پتینه و لعاب پوشش ‌هایی تزیینی و زیبا هستند که کاربردهای زیادی دارند. آموزشگاه سفالگری تصویرگران پویااندیش دوره‌ های آموزشی کاملی برگزار می‌ کند که اگر علاقه مند به هنر باشید و دوست داشته ‌باشید که در این زمینه ‌ها به ‌صورت حرفه ‌ای فعالیت کنید، می ‌توانید در  این دوره ها شرکت کنید. خبر خوب این است که یادگیری این مهارت ‌ها به هیچ پیش ‌نیازی احتیاج ندارند چرا که در دوره‌ های عملی موسسه پویا اندیش از صفر تا صد لعاب و پتینه آموزش داده خواهد شد، به‌علاوه این موسسه لوازم ضروری برای لعاب، مجسمه‌سازی و گِل سفال را برای رفاه حال هنرجویان در محل برگزاری کلاس‌ ها به فروش می ‌رساند.
برای ارتباط با مؤسسه و مشاوره درباره کلاس‌ها و ثبت‌نام، می‌توانید با شماره تلفن‌های ۰۵ ۰۵ ۵۸ ۲۲ یا ۵۸۷ ۵۸۷ ۲۲ (۰۲۱) تماس بگیرید.
مشاوران ما در مرکز آموزش های تخصصی سفالگری آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند. ضمنا حتما وب سایت سفالگری ما را ببینید : https://sofalgari.com