اطلاعات شفاف، ابزاری کیلیدی در بازارمسکن

یکی از مهمترین مولفه‌های ایجاد رونق در بازارهای مختلف داشتن اطلاعات کامل و شفاف است. اطلاعاتی که در دسترس عموم باشد و بتوان به راحتی آنها را استخراج و تحلیل کرد. آمارها در بازارهایی همچون بورس توانسته جایگاه خود را پیدا کند، اما بازاری همچون مسکن هنوز در این حوزه به این بلوغ نرسیده که تمام کاربران از تمام اتفاق‌های روی داده در این بخش مطلع شوند. به زبان ساده برای آگاهی از نرخ خرید آپارتمان در آسمان بستری که بتوان همچون بورس به آن مراجعه کرد و به راحتی قیمت و تعداد معاملات در این منطقه را همراه با درصدهای تغییر مطلع شد، وجود ندارد.

این آمارها علاوه بر اینکه برای آگاهی کاربران و عموم مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای سیاستگذاران نیز بسیار حائز اهمیت است و باید متولیان تصمیم‌گیری در این حوزه نیز با اکتفا به اعداد و ارقام واقعی برای بخش‌های مختلف با توجه به اتفاق‌های روی داده تصمیم‌گیری کنند.

از این رو وزارت راه و شهرسازی برای اینکه اطلاعات کاملی به دست متولیان و مردم برسد سامانه‌ای با عنوان سامانه اطلاعات بازار املاک ایران را راه‌اندازی و مشاورین املاک را مجاب کرد تا تمام معاملات روی داده را در این بستر وارد کنند. این سامانه تا حدودی توانست از عهده اطلاع‌رسانی رویدادها در حوزه مشاورین املاک برآید، اما پیچیدگی این موضوع در کنار افزایش حجم معاملات این سامانه را مجبور به بروزرسانی کرد.

اما سامانه­ای با رویکردی کاملا شفاف بستری ایجاد کرد تا این اطلاعات جمع­آوری و با بهره‌گیری ازهوش مصنوعی، محاسبات اطلاعات کامل و جامعی را در بحث قیمت و سایر بخش‌های مرتبط با بخش مسکن انجام داده و خروجی نهایی را در قالب نمودار و جدول ارائه دهد تا جذابیت گشتن در بازارمسکن برای کاربران افزایش یافته و اطلاعات تکمیل‌تری با مستندات دریافت کنند.

کیلید در مرحله نخست فعالیت خود به مشاورین­املاک برای فروش یا اجاره ملک خود در سریع­ترین زمان ممکن یاری می­رساند. بدین طریق که فایل‌های آماده عرضه را مشاورین املاک در این سامانه وارد می‌کنند و در سوی مقابل متقاضیان با جستجو از طریق ابزارهای مختلف که کیلید برای اولین بار در کشور آنها را راه اندازی کرده، عمل جستجو را آسان‌تر می‌کند. ابزارهای همچون فیلترهای جستجو و مشخص کردن محله مورد نظر از روی نقشه روی گوشی همراه و همچنین سیستم(AR)  که برای اولین بار در ایران به کارگرفته شده است.

این سیستم  قابلیت این را دارد تا از طریق دوربین گوشی، خانه­هایی که در دید دوربین قرار دارد و برای اجاره یا خرید و فروش در سامانه کیلید بارگذاری شده است را مشاهده کنید. به عنوان مثال کاربری که قصد اجاره آپارتمان در ولنجک را دارد با قدم زدن در آن منطقه و گرفتن دوربین گوشی به سمت خانه مورد نظر خود، مشخصات آن واحد را برای اجاره مشاهده می‌کند.

از سوی دیگر بخشی با عنوان اطلاعات بازارمسکن راه‌اندازی شده و تمام معاملات انجام شده در مناطق مختلف را در قالب نمودار در بازه‌های زمانی مختلف ارائه می‌دهد. این بخش علاوه بر اینکه همچون سایر ابزارهای کیلید، آگاهی متقاضیان را برای انتخاب بهتر کمک می‌کند، ارزش بسیاری برای تصمیم‌گیران بخش مسکن دارد تا بتوانند برای هر منطقه سیاست‌گذاری جزئی داشته باشند.

اما یکی از جذاب­ترین ابزارهای کیلید که اولین وتنها دارنده این تکنولوژی درایران است، ارائه مشخصات ملک با ارائه کدپستی است. به طوری­که به راحت­ترین روش ممکن که وارد کردن کدپستی 10رقمی در صفحه اول کیلید است، از آخرین وضعیت معامله ملک خود و قیمت آن و قیمت فعلی مسکن خود باخبر می­شود. تخمین قیمت کیلید، تمام مولفه‌هایی که نیروی‌انسانی برای برآورد قیمت یک ملک در نظر می‌گیرد را توسط هوش‌مصنوعی محاسبه و بنا به درخواست کاربر ارائه می‌دهد.

اما یکی دیگر از ارزش­افزوده‌هایی که کیلید برای بازار مسکن ایجادکرد، اطلاعات محلات و انتشار آن در مجله خبری خود با عنوان (KiliDmag) است. این بخش از کیلید به شما علاوه بر مطالب کاربردی در بازارمسکن، وضعیت اجتماعی، مسیرهای رفت و آمد با خودروی عمومی و شخصی در محلات مختلف را در کنار مباحث تخصصی‌تر همچون معماری و شهرسازی، اقتصاد مسکن، فن‌آوری در این بازار، مباحث حقوقی ملکی و … ارائه داده و دیدی از وضعیت فعلی و آینده بازارمسکن نشان می­دهد.

بدین طریق می‌توان قبل از اقدام برای اجاره آپارتمان در صادقیه تمام شاخصه‌های مهم زندگی در این محله را بررسی کرده و با ابزارهای دیگر کیلید از قیمت و مشخصات آن ملک باخبر و پس از آن، با مالک وارد مذاکره شد.