با پایین رفتن سطح آب های زیر زمینی و افزایش غلظت املاح درون آب قطعا طعم و مزه آبی که ما مینوشیدیم فرق خواهد کرد.

در گذشته با بارش برف سفره های زیرزمینی ذخیره می شد اما در حال حاضر با مقطعی و شدید شدن بارش باران، آب جذب خاک نمی شود و تبدیل به روان آبها شده است و با این روند منابع آب های سطحی و زیرزمینی وضعیت مناسبی در استان زنجان ندارند.

نمیتوان انتظار داشت که آب گوارایی که پدران ما در روستاها نوش جان میکردند را ما نیز در اختیار داشته باشیم. حتی در بعضی شهر ها آب چاه ها شور شده که البته با کمک دستگاه های آب شیرین کن این مشکل برطرف میشود و آب شیرین میشود.

برای برطرف کردن شوری آب شرب خرمشهر و آبادان ، علاوه بر طرح احداث سد خاکی مارد، اجرای مرحله دوم طرح آبرسانی غدیر و راه اندازی دستگاه آب شیرین کن در دست اجرا است.

با اجرای آن 150 هزار متر مکعب آب مورد نیاز آبادان و 100 هزار متر مکعب آب آشامیدنی خرمشهر تامین می شود.

نباید تعدادی از شهروندان در مصرف آب صرفه جویی و عده ای دیگر بیش از حد نیاز مصرف کنند ، برهمین اساس صرفه جویی در مصرف آب آشامیدنی باید توسط همه مردم انجام شود.

چرا آب آشامیدنی نیاز به تصفیه خانگی دارد؟

کلسیم، مس، روی و فلوراید موجود در آب تصفیه شده اصفهان تا حد زیادی سلامت بدن را تضمین می کند و حتی طرح افزودن فلوراید به آب تصفیه شده اصفهان نیز در دست بررسی است.

کاهش شدید منابع آبی باعث شده حجم آب دریافتی برای تصفیه و تحویل مشترکان نیز کمتر شود، کارخانه هایی نظیر مجتمع فولاد مبارکه از پساب شهرهای لنجان و مبارکه استفاده می کنند و پالایشگاه از پساب شاهین شهر بهره می گیرد و نیروگاه شهید منتظری اصفهان از دو ماه قبل به جمع تصفیه کنندگان پساب و استفاده از آن پیوست.

در روزهای اخیر شوری آب رودخانه بهمنشیر به 18 هزار میکروموس و شوری آب رودخانه کارون به 20 هزار میکروموس رسید و با توجه به اینکه روزانه 40 هزار مترمکعب آب شرب اهالی آبادان آبادان و 30 هزار مترمکعب اهالی خرمشهر از رودخانه تامین می شود، این شوری موجب بروز مشکلاتی برای شهروندان شد.

دستگاه های تصفیه آب خانگی میتوانند به افزایش کیفیت آب مصرفی شما در منازل کمک کنند.

استاندارد لوله های آب آشامیدنی

هر لوله طبق استاندارد های بین المللی خاص خود ساخته میشود که طبق آن باید در فشار، دما و شرایط تعیین شده یک طول عمر مشخص شده مثلا 50 ساله داشته باشد. در استاندارد ها سایز، رنگ، وزن و پارامترهای فنی لوله با دقت بیان شده است. لوله ای که طبق همه شرایط استاندارد تولید شده باشد قطعا همانقدر عمر خواهد کرد که در استاندارد مشخص شده باشد البته بعضی تولید کنندگان برای رسیدن به سود بیشتر روش تولید یا متریال ساخت لوله دستکاری میکنند که برای تشخیص این لوله های بی کیفیت باید از مشاوره و راهنمایی افراد خبره کمک بگیرید.

خط تولید لوله

سازمان استاندارد ایران برای تولید لوله های مختلف استاندارد های اجباری مشخص کرده مثل استاندارد 14427 برای ساخت لوله های پلی اتیلن. بعضی سازمان ها آزمایشگاه ها و استاندارد خاص خود را دارند مثلا وزارت جهاد کشاورزی طبق شرایطی که مشخص کرده به تولید کنندگان لوله گرید یا درجه میدهد و جهت اجرای طرح های کشاورزی مثل آبیاری فقط میتوان از لوله هایی استفاده کرد که از وزارت جهاد کشاورزی تأییده را اخذ کرده باشند. همچنین شرکت ملی گاز ایران هر ساله لیستی از تولید کنندگانی که لوله های خود را مطابق با شرایط خواسته شده شرکت ملی گاز ایران تولید میکنند را منتشر میکند.

استفاده از پمپ و مخزن برای افزایش فشار آب

با توجه به کم شدن فشار آب منازل و آپارتمان ها باید راه حلی برای غلبه بر افت فشار آب یافت. برای این کار استفاده از پمپ و مخزن پیشنهاد می شود به تازگی مخازن آب را با مواد پلاستیکی می سازند که نسبت به تانک های گالوانیزه سابق هم ارزان تر هستند و هم بهداشتی تر. تانک های پلاستیکی در حجم های ۱۰۰ تا ۲۰ هزار لیتر تولید و ساخته می‌شوند.

وصل کردن مستقیم پمپ به لوله آب شهر از لحاظ اخلاقی و فنی کار اشتباهی است. به جای آن می توان مخزن را مستقیم به لوله آب شهر وصل کرده و پمپ را هم به مخزن متصل نمود وقتی مخزن پر از آب می شود آب توسط پمپ به داخل ساختمان پمپاژ می شود. فشار آب خروجی پمپ ها متفاوت است پمپهای نیم اسب تا چند اسب فشار و دبی خروجی متفاوتی تولید می کنند. پمپ خانگی یک اینچ از نیم تا یک اسب قدرت دارد و می تواند تا ارتفاع ۷۰ متری آب را پمپاژ کند. پمپ های صنعتی تا چند اینچ هستند و با برق سه فاز کار می کنند و قدرت های بسیار بالاتری نسبت به پمپ های منازل دارند.

مخزن آب پلی اتیلن

نصب پمپ و مخزن جهت ذخیره و استفاده از آب

با ترکیب پمپ آب و تانک آب می توانید همیشه در طول شبانه روز فشار آب مناسب داشته باشید مخازن پلی اتیلن با افزایش ضخامت آنها نیز افزایش می یابد و کلیه حجم ها در لایه بندی های پک تا چند لایه تولید می‌شود همچنین مخازن کاملاً یکپارچه و بدون درز هستند و در مدل‌های عمودی و افقی موجود هستند در مخازن افقی چهار محل اتصال و در مخازن عمودی ۸ محل برای نصب اتصالات تعبیه شده است.

درب مخازن متناسب با حجم و به صورت پیچی طراحی شده است شیارهای تعبیه شده روی بدنه باعث قوی تر شدن و زیبایی محصول می شود مخازن تک لایه برای نگهداری مواد شیمیایی و سوختی مناسب است و مخازن سه لایه برای نگهداری طولانی مدت آب بدون تغییر رنگ و بدون تغییر بو و مزه و برای جلوگیری از نفوذ نور خورشید به داخل مخزن توسط لایه ضد ماوراء بنفش مناسب است مخازن پلی اتیلن چهار لایه برای جلوگیری از نفوذ خورشید به داخل مخزن به طور ۱۰۰% توسط لایه داخلی محافظت می شود. افزایش ضخامت مخزن پلی اتیلن و بالا بردن مقاومت از ویژگی های مهم مخازن ۴ لایه می باشد

نکات ضروری جهت حمل نصب و نگهداری تانک های پلی اتیلن

مخازن را روی سطح کاملاً صاف نصب کنید و از آتش و مواد گرمازا دور نگه دارید همچنین محل نصب را کاملا یکدست ایجاد کنید و از برخورد اشیاء نوک تیز و داغ به بدنه مخازن جلوگیری کنید که محل نصب باید بزرگتر از پایه‌های مخزن باشد و در مخازن هنگام استفاده در تمام مدت بسته باشد مخازن پلی اتیلن را از الکتریسته دور نگه دارید زمانی که مخازن پلی اتیلن از مایعات پر است آرام رانندگی کنید جهت ساخت فونداسیون محل نصب مخزن از مصالح محکم و قوی استفاده کنید اتصالات ورود و خروج سیال الزاماً در محل پیش بینی شده روی مخزن نصب شود.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید