در هر گوشه و کنار از ایران شما می توانید غذا های سنتی متفاوتی را مشاهده کنید. دیار خراسان نیز از این قاعده مستثنا نیست و در هر شهر آن می توانید طعمی جدید را با میل کردن یکی از غذا ها تجربه کنید. شهر مشهد دارای غذاهای سنتی متنوعی است که شاید معروف ترین آن شله مشهدی باشد ولی غذا های دیگری نیز وجود دارند که مختص این شهر هستند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

آش لخشک

آش لخشک یکی از خوشمزه ترین غذاهای سنتی خراسان و شهر مشهد است. این آش بسیار شبیه آش رشته معمولی است ولی در آن به جای تمامی حبوبات از عدس استفاده می شود. لخچک نیز نام نوعی رشته است که با روشی خاص تهیه می شود و در این غذا مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً در سفره خانه های سنتی و اماکن تفریحی مشهد این غذا سرو می گردد. همچنین برای تهیه آن از اسفناج استفاده می ‌شود و گاها در کنار آن نان سنگک نیز قرار می گیرد.

شله مشهدی

شله مشهدی

معروف ترین غذای مشهد شاید شله مشهدی باشد. غذایی که هر گردشگری که وارد این شهر می شود به دنبال بهترین رستوران برای تهیه آن است. این غذا که در آن از گوشت ریش ریش شده و بلغور و حبوبات مختلف استفاده می‌شود، بسیار  زمان پخت طولانی دارد و اگر صبر و حوصله کافی برای پخت آن نداشته باشید مطمئنا غذای خوبی در آخر نخواهید داشت. قیمه ای که برای روی شله مشهدی استفاده می شود شاید یکی از خوشمزه ترین بخش های این غذا باشد. اگر می خواهید این غذای لذیذ را در منزل آماده کنید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله طرز تهیه شله مشهدی

در مجله اسنپ اکسپرس را مطالعه فرمایید.

یتیمچه مشهد

یتیمچه مشهد

یتیمچه که در شهر های مختلف ایران نیز طبخ می شود به شکلی خاص در شهر مشهد تهیه می گردد. این غذا در ترکیب خود گوشت ندارد و با موادی بسیار ارزان آسان می توان آن را در منزل آماده کرد. موادی که در یتیمچه مشهدی استفاده می شود شامل لوبیا، عدس، زردچوبه، بادمجان و نخود استو معمولاً برای خوش آب و رنگ کردن این غذا از نعنا و کشک نیز استفاده می کنند. در شهر نیشابور نیز یتیمچه به شکلی متفاوت آماده می ‌شود و معمولاً در ترکیب آن رب نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

کوکو شیرین

اگر به دنبال یک غذای نونی لذیذ هستید کوکو شیرین مشهدی به عنوان یک پیش غذا می تواند گزینه مناسبی باشد. این دسر شیرین در شهر مشهد طرفداری بسیار زیادی دارد و در ترکیب آن از زعفران، آرد ذرت، تخم مرغ و سیب زمینی استفاده می شود. شیره ای که از ترکیب گلاب و زعفران و شکر تشکیل می شود برای شیرین کردن این کوکو مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً مانند پنکیک این شیره بعد از سرد شدن روی کوکو ها ریخته می شود. این دسر خوشمزه بسیار مناسب مهمانی ها و مجالس است.

دیگچه مشهدی

دیگچه مشهدی

دیگچه غذای دیگری از شهر مشهد است که در آن مواد اولیه ای بسیار ساده و در حین حال مقوی استفاده می شود. این غذای لذیذ که در ترکیب آن گلاب، شیر، زعفران، شکر، برنج و هل نیز مورد استفاده قرار می گیرد، بسیار دستور پخت ساده و آسانی دارد و به عنوان یک دسر نیز می توانید از آن استفاده کنید. برای اینکه بتوانید یک دیگچه لذیذ آماده کنید باید مواد را با یکدیگر مخلوط نمایید سپس در قالب های کوچک آن ها را در فر بگذارید. این غذای لذیذ به عنوان نذری در ماه محرم و افطاری ماه رمضان سرو می گردد.

سخن آخر

به لیست غذا های معرفی ‌شده سنتی مشهد می توانیم شیشلیک اصیل مشهدی که معمولاً در رستوران های طرقبه و شاندیز طبخ می ‌شود به همراه خورشت ریواس را اضافه کنیم. به شما پیشنهاد می کنیم حتما در سفر خود به مشهد چند مورد از غذا های معرفی شده را امتحان  کنید.

 

منبع : مجله اسنپ اکسپرس