تنوع در ذات انسان ها نهادینه شده است و ایجاد برخی تغییرات می تواند حال و هوای روح را عوض کند. چه بسیارند بانوانی که صبح از خواب برمی خیزند و فکر تغییر رنگ موهایشان را در سر پرورش می دهند. رنگ کردن مو جوری آدم را به خود معتاد می کند که گاهی خانم ها هر دو ماه یک بار حتی برای ریشه موهایشان که رشد کرده است، اقدام به انجام آن می کنند. ممکن است شما با خواندن این جملات بگویید چقدر من را توصیف می کند اما آیا از عوارض و تاثیراتی که رنگ مو روی سلامت بدن می گذارد آگاه هستید؟ آیا می دانید رنگ مویی که دائما هوس می کنید از آن استفاده کنید تا چه حد می تواند برایتان مضر باشد؟ اگر شما هم مشتاق شدید تا بدانید چه خطراتی در کمینتان است، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

انواع رنگ مو

پیش از آن که بخواهید تاثیرات رنگ مو را روی بدن و سلامت خود بدانید، باید با انواع این محصولات آشنا باشید تا بتوانید هنگام خرید رنگ مو بهترین نوع آن را که متناسب با شرایط خودتان است، انتخاب کنید.

· رنگ مو دائم

زمانی که حرف از رنگ کردن موها می شود، معمولا رنگ مو دائم مد نظر است. رنگ مو دائم سطح ph نسبتا بالایی دارد و همچنین در صورت مراقبت صحیح، حداقل یک سال روی مو ماندگاری دارد. رنگ مو دائم به ساختار مو نفوذ می کند و جذب کوتیکول های مو می شود؛ به همین دلیل تغییر رنگ آن و بازگشت به رنگ اولی رخ نخواهد داد.

· رنگ مو موقت

تا به حال برایتان پیش آمده است که به یک مهمانی یا مجلس خاصی دعوت شده باشید و بخواهید تنها برای چند ساعت رنگ موهایتان تغییر کند؟ بسیاری از بانوان از رنگ طبیعی موهای خود راضی هستند اما با این حال عاشق تنوع بوده و می خواهند ظاهرشان برای مدتی کوتاه دست خوش تغییرات شود؛ به همین دلیل از رنگ مو موقت استفاده می کنند. رنگ موی موقت به پوست سر نفوذ نمی کند و پس از شستشو نیز از بین می رود.

عوارض رنگ کردن مکرر مو

هدف افراد از رنگ کردن موها متفاوت است، برخی از رنگ مو برای پوشاندن تارهای سفید موهایشان استفاده می کنند و برخی دیگر تنها برای تنوع و تغییر ظاهرشان دست به چنین عملی می زنند اما با این حال آگاهی از تاثیرات آن می تواند در تصمیم گیری شما نقش داشته باشد. از جمله عوارض رنگ کردن مکرر مو شامل:

1. تضعیف موها

رنگ مو ماهیت شیمیایی دارد و استفاده مکرر از آن باعث خشک، وزی و شکنندگی موها می شود؛ زیرا مواد به کار رفته در رنگ، رطوبت طبیعی مو را گرفته و باعث از بین رفتن درخشش و شفافیت مو می شود. علاوه بر این شادابی و طراوت موهایتان نیز از بین می رود تا جایی که راهی برای ترمیم آن پیدا نمی کنید و مجبور می شوید موهایتان را به طور کامل کوتاه کنید.

2. آلرژی، مشکل بسیار شایع بانوان هنگام رنگ کردن مو

فرقی نمی کند برای تنوع موهایتان را رنگ می کنید یا صرفا قصد پوشاندن تارهای سفید را دارید، در هر حالت آلرژی و ایجاد حساسیت جزو پیامدهای این فرایند به شمار می رود. اگر شما به مواد رنگ حساسیت داشته باشید دچار خارش، قرمزی، سوزش، شوره و تورم چشم ها می شوید که تا حدودی بین بانوان شایع است. در صورت مشاهده چنین علائمی بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید تا تحت درمان قرار بگیرید.

3. مشکلات تنفسی به خصوص آسم

مشکلات تنفسی که یکی از عوارض رنگ مو است حتی برای آرایشگران نیز خطرناک می باشد؛ زیرا مواد شیمیایی موجود در رنگ موها از جمله PPD سبب بروز آسم و برخی دیگر از مشکلات تنفسی می شود. اگر به طور مداوم در معرض چنین موادی باشید، دیر یا زود دچار آسم خواهید شد؛ بنابراین سعی کنید کم تر تصمیم به تعویض رنگ موهایتان بگیرید. علاوه بر این، احتمال بروز آسم و مشکلات تنفسی در آرایشگران بیش از هر فرد دیگری است؛ چراکه به طور روزانه با این مواد ارتباط دارند.

به آرایشگران و کسانی که کار رنگ مو را به طور مداوم انجام می دهند پیشنهاد می شود که در طول انجام رنگ مو از ماسک مخصوص استفاده کنند.

4. ایجاد راش پوستی

گاهی حساسیت و آلرژی نسبت به رنگ مو آن قدر زیاد می شود که راش پوستی رخ می دهد. راش یک ضایعه پوستی است که در محل برخورد رنگ مو با پوست ایجاد می شود و با خارش شدید و قرمزی سطح پوست همراه می باشد. اگر دچار راش پوستی شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

5. رنگ مو در طول بارداری ممنوع

به طور قطع شنیده اید که رنگ مو را نباید در دوران بارداری انجام دهید اما آیا دلیل این حرف را هم می دانید؟ رنگ مو دائمی حاوی برخی مواد شیمیایی از جمله سرب استات است که طبق تحقیقات انجام شده، این ماده تاثیر زیادی بر سلامت جنین می گذارد و می تواند در رشد آن اختلال ایجاد کند؛ بنابراین به بانوان باردار پیشنهاد می شود که رنگ کردن موهایشان را تا زمان وضع حمل به تعویق بیاندازند و این کار را پس از زایمان و تولد فرزندشان انجام دهند.

مراقبت از مو پس از انجام رنگ

با اینکه در مطالب فوق از تاثیرات منفی رنگ مو صحبت کردیم، شاید شما بخواهید موهایتان را رنگ کرده و در ظاهر خود تغییر ایجاد نمایید. این حقیقت که رنگ مو آسیب های زیادی را با خود به همراه دارد یک حقیقت انکار ناپذیر است اما شما می توانید با رعایت برخی نکات سبب تثبیت رنگ مو شوید و نیاز به تکرار مجدد آن نداشته باشید. در ادامه به بررسی و ذکر برخی از این نکات پرداختیم تا با رعایت آن ها بتوانید علاوه بر رنگ مو، عوارض جانبی این عمل را تا حد زیادی کاهش دهید.

· استفاده از شامپوهای فری سولفات

سولفات ماده ای است که قدرت پاک کنندگی بسیار زیادی دارد و سبب ایجاد کف می شود اما متاسفانه قدرت بالای این محصول می تواند نقطه ضعف به شمار رود؛ چراکه می تواند رنگ مو را نیز تغییر دهد و منجر به کدر و مات شدن مو شود؛ بنابراین سعی کنید از شامپو فری سولفات استفاده کنید.

· دور اتو مو و وسایل حرارتی را خط بکشید.

اگر تا به امروز به طور مداوم و مستمر از اتو مو برای حالت دادن به موهایتان استفاده می کردید، بهتر است همین حالا این عادت را کنار بگذارید و به فکر سلامت موهایتان باشید. بدانید که حرارت بالا به ساقه مو آسیب می زند، تارهای مو را خشک می کند و رطوبت طبیعی را از آن ها می گیرد؛ بنابراین بهتر است استفاده از این وسایل را کنار گذاشته و از روغن های طبیعی جهت حالت دادن به موها استفاده کنید.

· موهایتان را با آب ولرم بشویید

شاید شما حسی روی موهایتان نداشته باشید اما آن ها جزوی از بدنتان هستند و نیاز به مراقبت دارند. سعی کنید دوش گرفتن با آب سرد و ولرم را در روتین زندگی خود وارد کنید تا علاوه بر حفظ سلامت مو، از استرس و تنش دور بمانید.

جمع بندی نهایی

با اینکه رنگ مو از مواد شیمیایی ساخته شده است و تاثیرات منفی با خود به همراه دارد، با این حال اجتناب از این کار، غیرممکن به نظرمی رسد؛ چراکه در تغییر ظاهر و ایجاد برخی احساسات مثبت بسیار تاثیرگذار خواهد بود. با رعایت نکات ذکر شده که باید بعد از رنگ مو انجام داد، می توان تا حد امکان از بروز عوارض ناشی از رنگ مو جلوگیری کرد و از تغییر ظاهر نهایت لذت را برد.