امروزه زبان آلمانی یکی از پرطرفدارترین زبان های خارجی در ایران و کشورهای دیگر می باشد. این زبان در اروپا مهم ترین زبان بوده و در دنیا آلمانی زبانان زیادی هستند که به این زبان صحبت می کنند و با توجه به اهمیت کشور آلمان در سطح اروپا و جهان این زبان برای تجارت، کسب و کار و تحصیل یکی از زبان های مهم دنیا است.

افراد زیادی برای مهاجرت و کار کشور آلمان را انتخاب می کنند که قوی ترین اقتصاد را در بین کشورهای اروپایی دارد. از این رو یادگیری زبان آلمانی برای آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

در کدام کشورهای جهان آلمانی صحبت می شود؟

بیش از 130 میلیون نفر در سراسر جهان آلمانی را به عنوان زبان مادری یا زبان دوم خود صحبت می کنند. آلمانی زبان رسمی در آلمان، اتریش، لوکزامبورگ، بلژیک، لیختن اشتاین و سوئیس است. آلمانی همچنین در اتحادیه اروپا به عنوان زبان کاری داخلی در کنار انگلیسی و فرانسوی استفاده می شود. آلمانی رایج ترین زبان مادری در اتحادیه اروپا است.

آیا یادگیری آلمانی سخت است؟

در مقایسه با زبان های بسیار محبوب رومنس اسپانیایی و فرانسوی، یادگیری آلمانی سخت است. اما در حقیقت، یادگیری آلمانی در واقع آسان تر از بسیاری از زبان های دیگر است.

پاسخ واقعاً جایی در این بین است. در حالی که این زبان ارتباط نزدیکی با زبان انگلیسی دارد زیرا هر دو به گروه ژرمنی غربی از خانواده زبان های هند و اروپایی تعلق دارند، یادگیری آلمانی لزوما آسان نیست. یادگیری زبان های عاشقانه یا سایر زبان های آلمانی مانند آفریکانس، دانمارکی یا هلندی برای یک انگلیسی زبان بسیار آسان تر از مطالعه آلمانی است.

با این حال، بر اساس FSI (موسسه خدمات خارجی) دولت ایالات متحده که زبان ها را از نظر سختی رتبه بندی می کند، آلمانی زبان سطح دوم است. با توجه به اینکه در مجموع پنج سطح با ردیف V شامل عربی، چینی، ژاپنی و کره ای وجود دارد، ردیف دوم چندان دلهره آور به نظر نمی رسد. این نشان می دهد که یادگیری زبان آلمانی به هر حال سخت نیست.

یادگیری زبان آلمانی چقدر طول می کشد؟

برای اینکه بتوان مشخص کرد که برای یادگیری زبان آلمانی چقدر زمان نیاز هست باید به یک سری موارد توجه شود.

یادگیری زبان آلمانی براساس استانداردهای جهانی اگر بخواهید زبان آلمانی را به صورت روان و با تسلط بالا مثل یک فرد آلمانی زبان صحبت کنید حدود ۷۵۰ ساعت نیاز به مطالعه دارد.

اما این موضوع می تواند برای زبان آموزان مختلف متفاوت باشد به این شکل که افراد با زبان های بومی مختلف برای یادگیری زبانی دیگر دچار چالش های مختلف می شوند مثلا یک انگلیسی زبان به دلیل اشتراکات موجود بین زبان انگلیسی و آلمانی زمان کمتری را برای یادگیری نسبت به یک فارسی زبان نیاز دارد.

یکی دیگر از مواردی که می تواند روی زمان یادگیری تاثیر بگذارد هدف شما از یادگیری است که به شما انگیزه برای مطالعه و توجه به یادگیری را بیشتر خواهد کرد.

نکته بعدی دانستن زبان خارجی دیگر که باعث می شود شما نسبت به تجربه و دانشی که از زبان دیگر دارید زبان آلمانی را راحت تر و سریع تر یاد بگیرید.

با این حال مهم ترین چیزی که می تواند کمک کند تا شما زبان آلمانی را در مدت زمان کوتاه تر و سریع تر آموزش ببینید شرکت در کلاس آلمانی و بهره گیری از یک استاد با تجربه و راهنمایی های استاد و بهره گیری از منابع خوب آلمانی است.

اهمیت یادگیری زبان آلمانی برای ورود به بازار کار آلمان

افرادی که برای کار و تجارت می خواهید به آلمان مهاجرت کنند، مستلزم یادگیری این زبان هستند. درست است که بسیاری از شرکت ها در روابط بین الملل از زبان انگلیسی استفاده می کنند اما زبان آلمانی یکی از زبان های اصلی و یا زبان اولیه آن ها می باشد.

در نتیجه برای ورود به بازار کار آلمان حتی در شرکت های معتبر بین المللی باید زبان آلمانی را به خوبی بلد باشید مخصوصا اگر این شرکت ها در کشور آلمان مستقر باشند.

آلمان نیز برای جذب نیرو کار برنامه مختلفی را ارائه می دهد همانند آوسبیلدونگ که برای شرکت در این برنامه ها و دریافت ویزا و شرکت در دوره های مختلف نیاز به دانش زبان آلمانی خواهید داشت و اگر در کنار آلمانی به زبان دیگری نیز مسلط باشید شرایط خود را بهبود خواهید داد.

نکته دیگر برقراری ارتباط با سایر افراد خارج از محیط کار است که مطمنا باید با اکثر آن ها به زبان آلمانی صحبت نمایید در نتیجه یادگیری این زبان باید در اولویت باشد و سپس به سراغ انگلیسی و یا سایر زبان ها بروید.

کلاس زبان آلمانی کجا شرکت کنیم؟

برای یادگیری زبان آلمانی به صورت اصولی و با یک برنامه ریزی مدون می توانید در کلاس های موسسه زبان دهخدا شرکت کنید.

کلاس های موسسه زبان دهخدا به صورت حضوری و آنلاین از سطح مبتدی تا پیشرفته برگزار می شوند. این کلاس ها به شکل خصوصی و گروهی بوده و با بهره گیری از بهترین منابع و اساتید مجرب به شما کمک خواهند کرد تا زبان آلمانی را راحت تر آموزش دیده و به هدف تان در این زبان برسید.

برای ثبت نام در کلاس های آلمانی موسسه زبان دهخدا ابتدا باید تعیین سطح شوید و سپس با دریافت مشاوره و مشخص شدن برنامه کلاسی خود شروع به یادگیری زبان آلمانی نمایید.